آیا عسل می‌تواند قند خون را کاهش دهد؟

دویچه وله: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که عسل، بر خلاف سایر شیرین‌کننده‌ها، ممکن است در واقع برای سلامت قلب و عروق مفید بوده و کلسترول و قند خون را کاهش دهد.

به‌گزارش مدیکال‌نیوز تودی و بر اساس مطالعه محققان دانشگاه تورنتو؛ عسل جایگزین بسیار سالم‌تری نسبت به شکر مصرفی است. به‌گفته محققان، برای افرادی که رژیم غذایی سالمی دارند که در آن کمتر از ۱۰ درصد کالری روزانه از شکر تامین می‌شود، عسل گزینه بسیار خوبی است.

این مطالعه، شامل بررسی اثرات عسل در ۱۸ آزمایش کنترل‌شده بر روی بیش از هزار فرد سالم است.

در مجموع، آزمایش‌ها نشان داد که عسل، گلوکز خون ناشتا (سطح قند خون با معده خالی)، کلسترول کل و کلسترول بد یا LDL و همچنین نشانگر بیماری کبد چرب را کاهش می‌دهد.

در حالی که عسل ۸۰ درصد قند دارد، نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می‌کنند که عسل ممکن است به‌عنوان یک غذای سالم ارزش توجه ویژه را داشته باشد.

محققان دریافتند که عسل خام و عسل تک‌گل بیشترین فواید را برای سلامت قلب دارند. زیرا عسل خام دارای مجموعه‌ای از مواد مغذی از جمله بسیاری از آنتی‌اکسیدان‌ها است که ممکن است با پاستوریزه‌شدن، مقدار آنها کاهش یابد.
برخلاف اکثر شیرین‌کننده‌ها، قدرت شیرین‌کنندگی عسل منحصراً از قندهای معمولی مانند فروکتوز و گلوکز ناشی نمی‌شود.

به‌گفته محققان، حدود ۱۵ درصد از عسل از ده‌ها قند کمیاب به‌عنوان ‌مثال، ایزومالتولوز، کوجی بیوز، ترهالوز، ملزیتوز و ... ساخته شده است که مزایای فیزیولوژیکی و متابولیکی زیادی از جمله بهبود پاسخ گلوکز و کاهش مقاومت به انسولین دارد. این قندها همچنین باعث افزایش باکتری‌های مفید روده می‌شوند.

عسل همچنین شامل بسیاری از مولکول‌های فعال زیستی، از جمله پلی‌فنول‌ها، فلاونوئیدها و اسیدهای آلی است که دارای مجموعه‌ای از خواص دارویی از جمله اثر آنتی‌بیوتیکی، اثر ضدسرطان، اثر ضدچاقی، محافظت در برابر رادیکال‌های آزاد و کاهش التهاب هستند.

این مطالعه در Nutrition Reviews منتشر شده است.
+7
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.