آیا می‌دانستید نهادهای مذهبی علاوه بر ردیف معمول، بودجه پنهان هم دارند؟

ایران وایر: آیا می‌دانستید به جز ردیف‌های اختصاصی، در لابه‌لای سطور بودجه، میلیاردها تومان  دیگر به صورت پنهان صرف نهادهایی مانند سازمان‌ تبلیغات اسلامی می‌شود؟

در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ برای سازمان تبلیغات اسلامی ردیف اختصاصی به ارزش ۱۵۳۴ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، اما این همه ماجرا نیست.

علاوه بر ردیف‌ اختصاصی در بین سطور بودجه سالانه، میلیاردها تومان دیگر به این نهاد اختصاص پیدا می‌کند.

به طور مشخص، در قانون بودجه ۱۴۰۱، از محل اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها (تبصره ۱۴) مبلغ ۳۱۰ میلیارد تومان دیگر تحت عنوان «بودجه فعالیت‌های فرهنگی» برای سازمان تبلیغات اسلامی در نظر گرفته شده است. این بودجه از محل افزایش قیمت بنزین، آب، برق، گاز و به طور کلی حامل‌های انرژی تامین می‌شود که قرار بود صرف پرداخت یارانه نقدی و هزینه طرح‌های توسعه شود.

سازمان تبلیغات اسلامی البته تنها نهاد مذهبی نیست که سهمی از بودجه یارانه‌ها دارد. از سایر نهادهای مذهبی و تبلیغاتی می‌توان به شورای عالی حوزه‌های علمیه، ستاد امر به معروف، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جامعه‌المصطغی، مجمع جهانی اهل بیت، مجمع تقریب مذاهب، سازمان حج و زیارت، شبکه جهانی ثقلین، مرکز رسیدگی به مساجد دارالحدیث شاه‌عبدالعظیم، موسسه امام خمینی و… اشاره کرد. مجموع بودجه یارانه‌‌ای این نهادها روی هم بالغ بر ۶۶۰۰ میلیارد تومان است.

اما سهم این سازمان‌ از بودجه محدود به این هم نیست، در سایر اسناد هم می‌توان ردپای بودجه نهادهای مذهبی را پیدا کرد. چنانکه اطلاعات محدود منتشر شده از بودجه استانی سال‌های قبل نشان می‌دهد حدود ۲ درصد از بودجه جاری استان‌ها هم به سازمان‌ تبلیغات اسلامی اختصاص پیدا می‌کند.

با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، فرایند انتشار بودجه استانی متوقف شده، اما اگر نحوه توزیع اعتبارات جاری استان‌ها مانند روال سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ باشد، باید امسال نیز حدود ۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه استانی در اختیار این نهاد مذهبی - تبلیغاتی قرار گرفته باشد.

سازمان تبلیغات اسلامی یکی از نهادهای مذهبی تبلیغاتی جمهوری اسلامی ایران است که با دستور روح‌الله خمینی پس از انقلاب  تشکیل شده. این سازمان در حال حاضر زیر نظر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند. وظیفه اصلی سازمان تبلیغات تبلیغ ایدئولوژی جمهوری اسلامی از طریق ادارات استانی، سازمان‌های وابسته است.
+23
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.