سایت والانیوز: ایران تعهد داده است که به اسرائیلی‌ها در خاک تایلند حمله نکند

 تایلند یکی از قطب‌های جذاب برای گردشگران اسرائیلی استرادیو فردا: سایت خبری اسرائیلی «والانیوز» روز سه‌شنبه هشتم آذر خبر داد که از مفاد یک سند وزارت خارجه این کشور مطلع شده که بر اساس آن، تایلند به اسرائیل گفته است جمهوری اسلامی ایران در خاک این کشور به اتباع اسرائیلی‌ حمله نخواهد کرد.

باراک راوید، خبرنگار والانیوز و سایت آمریکایی «اکسیوس»، خبر داده که دولت تایلند دو هفته پیش اسرائیل را در جریان این «تعهد» جمهوری اسلامی ایران قرار داد.

سایت «والانیوز» با استناد به تلگرام رسیده از تایلند به وزارت خارجه اسرائیل و اظهارات دو مقام ارشد این وزارتخانه که از این امر «مطلع» هستند، این گزارش را منتشر کرد.

به نوشته والانیوز، خانم علیزه بن‌نون، یک مقام بلندپایه اسرائیلی، روز ۲۴ آبان در بانکوک با یک مقام ارشد وزارت خارجه تایلند دیدار کرد. آن مقام تایلندی پیشتر با هدف گفت‌وگو حول مسائل امنیتی به ایران سفر کرده بود.

تایلند یکی از قطب‌های جذاب برای گردشگران اسرائیلی است. جمهوری اسلامی ایران در دهه گذشته چند طرح را برای ضربه زدن به اتباع اسرائیل و اهداف این کشور در خاک تایلند اجرا کرد. آن طرح‌ها به نیروی قدس سپاه پاسداران نسبت داده شد.

روزنامه «بانکوک پست» اوایل تابستان امسال خبر داد که تایلند با نگرانی از رخنه دوباره عوامل امنیتی ایران به خاک این کشور، نیروهای اطلاعاتی خود را به حالت آماده‎‌باش در آورد.

نگرانی تایلند از هدف قرار گرفتن مجدد خاک این کشور در عملیات خرابکاری پس از آن بود که یک عامل مرتبط با نهادهای اطلاعاتی ایران در اندونزی شناسایی و بازداشت شده بود.

شبکه اسرائیلی «کان» هفته گذشته خبر داد که تدابیر امنیتی برای حفظ جان مقامات کنونی و پیشین موساد از «بیم تهدیدات ناشی از ایران» در ماموریت‌های خارجی آن‌ها افزایش یافته است.

به گفته «کان»، اسرائیل نگران است که جمهوری اسلامی ایران بخواهد در واکنش به یک رشته اقدامات منتسب به اسرائیل علیه جمهوری اسلامی در یک سال اخیر، ماموران موساد را نیز هدف قرار دهد.

تایلند آذر سال ۱۳۹۹ با آزاد کردن سه ایرانی عضو نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران که در سال ۲۰۱۲ در جریان حمله به اهداف اسرائیلی زخمی، بازداشت و محاکمه شدند، به رهایی کایلی مور- گیلبرت، شهروند استرالیایی- بریتانیایی زندانی در ایران کمک کرد.

آن معامله چند جانبه تبادل زندانی ظاهرا با حمایت دولت وقت اسرائیل انجام شد زیرا همسر پیشین خانم مور قبلا نظامی اسرائیلی بود.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.