فرمانده هوافضای سپاه پاسداران: بیش از ۳۰۰ نفر در اعتراضات اخیر کشته شده‌اند

 فرمانده نیروی هوا فضای سپاه اولین مقام رسمی و نظامی ارشد جمهوری اسلامی ایران است که آماری از تعداد کشته‌شدگان در اعتراضات به دست می‌دهدرادیو فردا: امیر علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران، روز دوشنبه هفتم آذر تایید کرد که «بیش از ۳۰۰ تن» در تظاهرات اعتراضی دو ماه و نیم اخیر ایران کشته شده‌اند.

بدین ترتیب فرمانده نیروی هوا فضای سپاه اولین مقام رسمی و نظامی ارشد جمهوری اسلامی ایران است که به شماری از کشته‌ها اشاره می‌کند.

در یازده هفته اعتراضات سراسری در بیش از ۱۵۰ شهر و ۱۴۰ دانشگاه در تمامی۳۱ استان ایران، صدها تن کشته شده‌اند اما تا کنون هیچ مقام سیاسی یا نظامی حکومت به این کشته‌ها اشاره نکرده بود.

تا پیش از این، جمهوری اسلامی ایران تنها به کشته‌ها از میان نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، شامل نیروهای بسیج، انتظامی و سپاه پاسداران، به عنوان «شهدای امنیت» اشاره کرده و آیین‌های خاکسپاری آن‌ها را در رسانه‌های خود مورد پوشش قرار می‌داد.

معلوم نیست چرا فرمانده نیروی هوا فضای سپاه باید نخستین مقامی در حکومت باشد که به شمار کشته‌ها اشاره می‌کند و آیا این نیرو نیز در سرکوب اعتراضات نقش دارد یا نه.

به گزارش سایت خبری «تابناک»، امیر علی حاجی‌زاده روز هفتم آذر در سخنانی به مناسبت «هفته بسیج» در دانشگاه «شهید رجایی» گفت: «بیش از ۳۰۰ تن نفر در این دو ماه کشته و شهید شدند چون دشمن را از خودی تشخیص ندادیم».

او به پیروی از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، معترضین را «فریب‌خورده» و «اغتشاشگر» خواند اما گفت که آن‌ها «ضد انقلاب نیستند. فرزندان ما و جزو مردم ما هستند؛ این نشان می‌دهد که ما خلاء داریم و آن‌ها باید توجیه شوند».

اعلام آمار «۳۰۰ کشته و بیشتر» در سخنان امیرعلی حاجی‌زاده همچنین از این نظر اهمیت دارد که حکومت جمهوری اسلامی از آغاز سرکوب خشن معترضان، مدعی است که خانواده‌های قربانیان و مخالفان «به دستوربیگانگان»، «کشته‌سازی» می‌کنند.

در روز هفتم آذر در حالی که فرمانده نیروی هوا فضای سپاه از «۳۰۰ کشته و بیشتر» در رویدادهای اخیر سخن گفت، غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، بار دیگر ادعا کرد که «دشمنان دنبال کشته‌سازی حداکثری بودند» اما ««متحمل هزیمت شدند».

جمهوری اسلامی با استفاده از ابزار صداوسیما در مورد تقریبا تمامی کشته‌های یازده هفته اخیر ادعاهایی مطرح کرد که از جمله آنها می‌توان به «خودکشی، پرت شدن از بلندی، گلوله خوردن توسط خود خانواده یا تصادف رانندگی» اشاره کرد.

حکومت برای تایید روایت‌هایی که در مورد نحوه کشته شدن افراد می‌ساخت، شماری از خانواده‌های قربانیان را نیز با تهدید و ارعاب به کشتن سایر فرزندان آن‌ها، وادار کرد که با سناریوی نوشته شده همراهی کنند.

نهادهای مدافع حقوق بشر، در عین حال که دسترسی آزادانه‌ به داده‌های مربوط به کشته‌های اعتراضات ندارند و نمی‌توانند در ایران فعالیت کنند، بر اساس برخی سازوکارهای محدود، تنها توانسته‌اند قتل بیش از ۴۰۰ کشته در دوره اخیر را تا حال تایید کنند.

گروه دیده‌بان حقوق بشر که از نیویورک فعالیت می‌کند، هفته گذشته آخرین رقم کشته‌های اعتراضات را ۴۵۱ تن و شمار بازداشتی‌ها را بیش از ۱۸ هزار نفر اعلام کرد. یک نهاد دیگر شمار بازداشتی‌ها را تا ۲۳ هزار تن هم تخمین زده است.

نکته مشترک در تمامی گزارش‌های مربوط به آمار ایرانیانی که با گلوله نیروهای امنیتی کشته شده‌اند، این است که ده‌ها نفر از قربانیان کودک هستند. بیشترین شمار کودکان کشته شده در استان‌های سیستان و بلوچستان و کردستان بوده است.

به همین دلیل، معترضان و حتی فریده مرادخانی، خواهرزاده علی خامنه‌ای، جمهوری اسلامی ایران را «رژیم بچه‌کش» می‌نامند. شعارهایی در اعتراض به «حکومت بچه‌کش» در دوره اخیر بارها به گوش می‌رسد.

در حالی که خانواده‌های قربانیان زیر فشارهای سنگین حکومتی هستند و به‌شدت تهدید می‌شوند، احتمال می‌رود که شمار کشته‌ها بسیار بیشتر از آماری باشد که تا کنون از سوی نهادهای حقوق بشری گردآوری شده است.

در همین حال، نهادهای جمهوری اسلامی ایران نیز اذعان دارند که در یازده هفته اخیر ده‌ها تن از نیروهای آن‌ها کشته شده‌اند.

بر اساس برخی آمارهای تایید نشده، تقریبا هر روز یک عضو نیروی امنیتی حکومتی از پای درآمده‌ است. اکثر آن‌ها ظاهرا نیروهای بسیجی هستند ولی شماری از نیروهای انتظامی و سپاهی نیز در میان کشته‌شدگان حکومتی هستند.
+3
رأی دهید
-125

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این قاتل بالفطره و خیرسرش مقام ، احتمالاً اولین مقامی خواهد بود که از بیضه آویزونش بکنند و بعد از نیمه جون شدن به یه بهپاد ببندنش و بفرستش آسمون از همونجا محکم بکوبوننش به زمین تا تقاص خون بیگناهانی که در پرواز هواپیمای اوکراینی از بین رفتند رو پس بده ! پفیوز بی ناموس !
  8
  47
  ‌سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid4053 - اصفهان، اتریش
  حتما به خودت و اون رهبر الدنگت افتخار میکنی که اینطوری جوانهای مملکت که سرمایه کشور میباشند با این بیرحمی به قتل میرسانید. یادت باشه ... خوردم داره فرصتش تمام میشه. بزودی در دادگاه مردم منتظر محاکمه ات باش
  0
  9
  ‌سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.