مقام های قضایی: ۳نفر در اعتراضات با گلوله کشته شده اند که کار ماموران ما نبود، چهارمی هم در اثر تصادف جان باخته

یک مامور مسلح جمهوری اسلامی ایران در کنار یک درجه دار نیروی انتظامی به طور مستقیم به سوی معترضان شلیک می‌کند بی بی سی: مقام‌های انتظامی-قضایی ایران می‌گویند سه نفر که در جریان اعتراضات اخیر با گلوله کشته شده‌اند با شلیک ماموران انتظامی نبوده است؛ و یک نفر هم در اثر سانحه جان باخته است. این اولین بار نیست که مقامات قضایی دلایل مختلفی را برای برخی از کشته‌شدگان در جریان اعترضات ایران عنوان می‌کنند.

مهدی فلاح میری، دادستان عمومی وانقلاب استان گیلان در شمال ایران، گفته است یاسین جمال‌زاده، سی ام شهریور در جریان اعتراضات با گلوله کشته شده اما مرگ او «در اثر شلیک ماموران انتظامی یا ماموران حافظ امنیت نبوده است».

دادستان استان گیلان گفته «در محل شلیک به یاسین جمال‌زاده که منجر به فوت نامبرده شده، هیچ مامور انتظامی یا ماموران حافظ امنیت مستقر نبوده ‌است.»

مقام های جمهوری اسلامی از ماموران مسلح خود که در سرکوب اعتراضات با لباس شخصی حاضر می شوند، اخیرا با نام «مامور حافظ یا مدافع امنیت» هم یاد می کنند.

دادستان گیلان گفته است تحقیقات در باره مرگ یاسین جمال‌زاده ادامه دارد. مرگ او در روزهای اول اعتراضات سراسری در ایران رخ داده که در حال حاضر در هفته یازدهم خود است.

دو روز پیش ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که «لحظه اصابت گلوله جنگی به یاسین جمال‌زاده در حال فیلمبرداری با گوشی همراه» را نشان می‌داد.

بنا بر گزارش‌ها یاسین جمال‌زاده در اعتراض‌های رضوانشهر در سی شهریور کشته شده است.
مرگ یاسین در روزهای اول اعتراضات سراسری در ایران رخ داده که در حال حاضر در هفته یازدهم خود استبه گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، «یاسین جمال زاده، متولد ۱۳۷۳، پدر دو دختر خردسال دوقلو، کارگر گچ‌کار و ساکن بخش شاندرمن از توابع شهرستان ماسال بود که برای شرکت در اعتراضات به رضوانشهر رفته بود.»

این خبرگزاری همچنین از فشارهای امنیتی به خانواده یاسین جمال‌زاده خبر داده بود.

مهراب پوراکبر، دادستان مهاباد، هم امروز به شیوه‌ای مشابه تایید کرد که دو نفر در اعتراض‌های این شهر کشته شده‌اند اما «تاکنون هیچ‌گونه مستندی در رابطه با اینکه نامبردگان توسط نیروهای امنیتی مورد اصابت گلوله قرار گرفته باشند ارائه نشده» و تحقیقات در این باره ادامه دارند.

این مقام قضایی کشته شدن «سلیمان نیکنام معروف به شورش نیکنام» و «محمدامین خدیری پور معروف به شمال خدیری‌پور» را «مشکوک» خواند و اضافه کرد هر دو در بیمارستانی در ارومیه بستری بوده‌اند. هر دو نفر در روستایی در اطراف مهاباد به خاک سپرده شده‌اند.

پلیس استان فارس نیز امروز (دوشنبه) گفته است دلیل مرگ مائده (ماهک) هاشمی، ١۶ ساله در شیراز «تصادف و واژگونی خودرو بوده است.» پیشتر گزارش‌ شده بود او با ضربات باتوم جان باخته است.
دلایل حکومت در علت کشته شدن معترضان: گاز سگ، پریدن از بلندی و قتل با گلوله‌ قاتل ناشناس
حکومت ایران دلیل مرگ نیکا شاکرمی نوجوان ۱۶ ساله را «خودکشی» از بلندی عنوان و گفته او خود را از ارتفاع به پایین پرتاب کرده بوداین اولین بار نیست که پس از انتشار ویدئوهای کشته شدن معترضان، مقامات ایران پس از تایید قتل با گلوله، می‌گویند نیروهای انتظامی حاضر در محل مسلح نبوده‌اند و شلیک نکرده‌اند و معلوم نیست چه کسانی در حضور نیروی انتظامی مرتکب قتل شده‌اند و یا دلایل دیگری را برای کشته شدن این افراد عنوان می‌کنند.

دو هفته پیش هم رئیس دادگستری استان البرز اظهارات مشابهی کرد پس از اینکه فیلم گلوله خوردن مهدی حضرتی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

حسن‌ شیخ‌نژاد، فرمانده انتظامی ارومیه اواخر مهرماه، اخبار منتشرشده در مورد جان باختن یک نوجوان به نام «نیما شفق‌دوست» در اعتراضات سراسری جاری را رد کرده و روایت دیگری از مرگ او ارائه داده بود.

به گفته فرمانده انتظامی ارومیه این نوجوان «حدود سه هفته پیش به علت این که توسط سگ گاز گرفته شده بود به یکی از مراکز درمانی ارومیه مراجعه و سپس از ادامه درمان خودداری کرده که در نهایت به دلیل عفونت محل گازگرفتگی فوت می‌کند.»

اعتماد عمومی به روایت رسمی درباره حکومت از جمله اعلام دلیل مرگ معترضان به پایین‌ترین میزان رسیده و بارها خانواده‌ها و نزدیکان کشته‌شدگان آنچه رسانه‌های حکومتی گفته‌اند را رد کرده‌اند.

چندی پیش حکومت ایران در رابطه با مرگ نیکا شاکرمی و سارینا اسماعیل زاده دو نوجوان ۱۶ ساله که هر دو در اعتراضات جاری کشته شدند، مدعی شد که آن‌ها به قصد «خودکشی» از بلندی خود را به پایین پرتاب کرده‌اند.

مادر نیکا شاکرمی صراحتا روایت‌های مطرح شده از مرگ دخترش را رد کرده و آن‌ را «دروغ» خوانده است. او گفته بود «این حرف‌ها زده می‌شود تا برخی از افرادی که مسئول مرگ نیکا هستند نقش خود را انکار کنند.» مادر سارینا هم گفته بود که «دخترش تیزهوش بوده و روی درسش تمرکز داشته و اهل این حرف‌ها نبوده است.»

پیش از این روزنامه همشهری چاپ تهران در واکنش به ویدئوهایی که در آن ماموران مسلح جمهوری اسلامی لوازم از جمله خودروها و موتور سیکلت های پارک شده شهروندان را تخریب می کردند گفته آنها «مامورنما» هستند.

سازمان حقوق بشر ایران در نروژ در آخرین گزارش خود در اول آذر ماه از کشته‌شدن دست‌کم ۴۱۶ نفر از ابتدای اعتراضات در سراسر ایران خبر داد و افزود تاکنون در میان کشته‌شدگان ۵۱ کودک و ۲۷ زن بوده‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل با تایید کشته شدن صدها نفر در ایران از سوی ماموران مسلح جمهوری اسلامی و تاسیس کمیته حقیقت یاب درصدد ایجاد زمینه برای پیگرد قضایی آمران و عوامل نقض گسترده حقوق بشر در ایران است.

آیت الله علی خامنه ای و دیگر مقام ها در ایران معترضان را «اغتشاشگر» می خوانند و قوه قضائیه برای شماری از دستگیرشدگان حکم اعدام صادر کرده است.
+1
رأی دهید
-38

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  100Haloo - تهران، ایران
  پس اگر کار شماها بی خواهر و مادر های بی کس وًکار نبوده، یعنی حـ... ها شما لیاقت مملکت داری رو ندارید. چطور یه بی حجاب تو مترو رو یه ثانیه ای دستگیر میکنید حالا چند نفر رو کشتید و میگید کار شما نبوده! کار کی بوده!!
  0
  15
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ali51reza - وستروس، سوئد
  خوب راست میگویند همه را من گردن میگیرم زاهدان ۴۰۰ نفر را به گلوله بستم و بیش از ۹۰ نفر جان دادند کردستان ۱۶۰۰ نفر را من اسرائیلی به گلوله بستم تنهایی که بیش از ۱۰۵ نفر جانباخته شدند و البته در مسیر ایران کردی من جاسوس ۰۰۷ حدود ۳۰۰ نفر را در شهرهای مختلف سر راهی زدم برای تفریح . ولی خدایی برای ۱۴۰۰۰ زندانی دیگه کنجایش ندارم گردن بگیرم این همه تجاوز و شکنجه هم خدایی خیلی زیاد است اگر می‌شد گردن میگرفتم
  1
  15
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  وای وای شما بیشرفا چقدر دروغگو و عوام فریبین
  0
  15
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Aztek - قم، ایران
  شما ها هم بعد از انقلاب با گلوله های غیبی سقط خواهید شد .
  0
  19
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  باشه کار شما نبوده آقا ما حکومت اسلامی نمیخواهیم، اینکه شمایید میشنوید
  0
  4
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.