معاون رئیس جمهور ایران آزادی حجاب و تغییر جمهوری اسلامی با رفراندوم را ناممکن خواند

معاون رئیس جمهور ایران گفته «در زمان اغتشاش که دشمنان پیگیر موضوعی هستند، مطرح کردن برخی از مسائل به‌ صلاح کشور نیست»بی بی سی: در حالی که اعتراضات در ایران در هفته یازدهم است، محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس جمهور ایران، احتمال آزادی حجاب و تغییر جمهوری اسلامی با همه پرسی را ناممکن خوانده است.

آقای دهقان در نشست خبری «همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی» گفته است همه پرسی درباره جمهوری نبودن یا اسلامی نبودن نظام حاکم بر ایران و تغییر جمهوری اسلامی با همه پرسی غیرممکن است و به گفته او قانون اساسی در اصول خود راه این تغییرات را بسته است.

در هفته های اخیر درخواست برگزاری رفراندوم و همه پرسی در ایران مطرح بوده اما مقام های حکومتی و نمایندگان مجلس واکنشی در موافقت با آن از خود نشان نداده‌اند.

معاون رئیس جمهور ایران اصل برگزاری همه‌پرسی را قابل انجام دانسته اما گفته در شرایطی که اعتراضات ادامه دارد، با آن موافق نیست.

آقای دهقان گفته هر تغییر اساسی باید در زمان «ثبات» صورت بگیرد و به گفته او نه وقتی «دشمنان» به دنبال ناامنی هستند.

معاون رئیس جمهور ایران گفته «در زمان اغتشاش که دشمنان پیگیر موضوعی هستند، مطرح کردن برخی از مسائل به‌ صلاح کشور نیست».

مطابق قانون اساسی درخواست برگزاری همه پرسی با رای دوسوم نمایندگان مجلس یا به درخواست رهبر جمهوری اسلامی امکانپذیر است.

معترضان در ایران علیه جمهوری اسلامی شعار می دهند و خواستار تحولات اساسی و از جمله لغو قانون حجاب اجباری هستند.
درخواست برگزاری رفراندوم از سوی رهبران مذهبی سنی
اعتراضات در ایران که شهروندان در آن خواستار تحولات اساسی هستند، در یازدهمین هفته خود قرار داردمولوی عبدالحمید اسماعیل‌زی امام جمعه اهل سنت زاهدان و از رهبران پرنفوذ سنی در ایران و شماری از رهبران مذهبی اصل سنت در کردستان از جمله ماموستایان، مدرسان و امامان جمعه اهل سنت سنندج و دهگلان خواستار برگزاری رفراندوم زیر نظر ناظران بین المللی شده بودند.

پیشتر مولوی عبدالحمید در اظهاراتی گفته بود سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران «در ۴۳ سال گذشته به بن‌بست رسیده» و «فریاد مردم نشان داده که با این سیاست‌ها نمی‌توان کشور را اداره کرد».

امام جمعه اهل سنت زاهدان تاکنون دوباره موضوع برگزاری همه پرسی را مطرح کرده و از مسئولان خواسته «راه عاقلانه» را انتخاب کنند و صدای مردم را بشنوند چرا که به گفته او کشور به بن بست رسیده است.

آیت‌الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دو روز پیش از این در یک سخنرانی برای شماری از نیروهای شبه نظامی بسیج و فرماندهان آنها که از جمله در سرکوب اعتراضات دخیل هستند گفت «می گویند صدای ملت را بشنوید صدای رعدآسای ملت در ۱۳ آبان امسال بلند شد، شنیدید؟ شما بشنوید صدای ملت را».

پیش از این روسای جمهور وقت ایران از جمله حسن روحانی چند بار خواهان برگزاری همه پرسی شده بودند اما مجلس و آقای خامنه‌ای با آن موافقت نکردند.

در یازده‌ای هفته ای که از اعتراضات در ایران می گذرد، ماموران مسلح جمهوری اسلامی ایران با سرکوب معترضان به سوی آنها به طور مستقیم شلیک کرده اند. سازمان حقوق بشر ایران در نروژ در آخرین گزارش خود در اول آذر ماه از کشته‌شدن دست‌کم ۴۱۶ نفر از ابتدای اعتراضات در سراسر ایران خبر داد و افزود تاکنون در میان کشته‌شدگان ۵۱ کودک و ۲۷ زن بوده‌اند. این درحالیست که برخی دیگر از سازمان‌های حقوق بشری آمار کشته‌شدگان را بیش از این رقم می‌دانند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل با تاسیس کمیته حقیقت یاب درصدد ایجاد زمینه برای پیگرد قضایی آمران و عوامل نقض گسترده حقوق بشر در ایران است.

آقای خامنه ای و دیگر مقام های ایران معترضان را «اغتشاشگر» می خوانند و قوه قضائیه برای شماری از دستگیرشدگان حکم اعدام صادر کرده است.

رهبران شماری از کشورهای دمکراتیک از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواسته اند حرف معترضان را بشنوند و به خواسته شهروندان ایرانی از جمله حق اعتراض آنها احترام بگذارند.
+7
رأی دهید
-127

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  خیلی ها اعلام کردن که طرح رفراندوم یا اصلاحات در قانون اساسی یک حیله و فریب هستش ولی انگار درست گفتند و این رژیم اصلا اصلاح پذیر نیست فقط باید سرنگون بشه. واقعا حیرت انگیزه کسانی آمدند حکومتی ایجاد کنند که مثل پهلوی نباشه و هر نسلی بتونه خواسته هاش رو بگه و انجام بشه ولی .
  1
  30
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  حالا کی صحبت از رفراندوم کرده؟ باید گورتون رو گم کنین و برین! رفراندوم مال وقتیه که شما گورتون رو گم کردین و ملت ایران در کمال آزادی برای آینده خودشون و نوع حکومتشون تصمیم میگیرند!
  1
  65
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  مردم ایران به خوبی میدانند که از هر صندوق رأی که دست شما باشه چیزی بیرون نمیآد به جز اونچه که خودتان میخواهید واسه همین تغییر نه از راه صندوق بلکه اول مبارزه مسالمت آمیز بعد مبارزه مسلحانه
  1
  53
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  sabbas - لندن، انگلستان

  معاون رئیس جمهور .. خورد با علی چلاغ. فقط عربده کشی و تهدید کردن و کشتن و تجاوز جنسی به بچه ها و زنا و مردا و حتی کشتن سگها!!! آخه مادر ها مگه سگ به غیر از خدمت به انسان کار دیگری هم کرده؟؟؟ جمهوری تروریستی اسلامی هرگز دوامی نخواهد داشت چرا که خود شما حیوانها همدیگر را جر میدین و ما هم بعدش جنازه های ننگین و متعفن تون را تو اتش میسوزونیم.
  1
  32
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  BrainWorm - لیون، فرانسه

  حرف راست رو از زبان نوکرهای خامنه ای باید شنید منظورش اینکه اگر میخوایید جمهوری اسلامی آبرویتان را در سطح بین المللی نبرد و اگر میخواهید دست آخوندهای پست متعفن را از جیب مردم ایران کوتاه کنید و اگر میخواهید شر این سپاهیان فربه دزد متجاوز به ناموستان را از اقتصاد ایران کوتاه کنید رفراندوم جواب نمیدهد باید مردم ایران با گلوله و زور به خدمت این رژیم قاتل برسد, نگران نباش همان کار را مردم بزودی بسرتان خواهند آورد.
  1
  48
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  100Haloo - تهران، ایران

  زرشک، فکر کردی ما دیگه به رفراندم یا کشف حجاب اکتفا میکنیم. قبل از هر چیز، بدون رفراندم رژیم شما ضحاک صفتان را نابود و تک تک شما مسئولین بی لیاقت را دادگاهی و به سللی اعمال جنایتکارانه اتان میزسانیم، بعد حجاب هم برداشته میشود، مشروب هم آزاد و خانه ها و محله هایی در نظر گرفته خراهد شد برای آزاد بودن س.ک.س، و آنگاه مادر و خواهر و دختران شما را در آنجا به کار کردن شیفتی وامیداریم.
  1
  43
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid4053 - اصفهان، اتریش

  ببین انگل خان دوتا راه بیشتر ندارین راه اول اون رهبر الدنگ قاتل ضد ایران و ایرانی جلوی مردم زانو بزنه و با التماس از حظور مردم بزرگ ایران طلب بخشش کنه اونوقت قول میذیم در دادگاه عادل مردم محاکمه بشه و فرصت بهش میدیم که علت دشمنی را با ایران و ایرانی ابراز کنه انوقت به نسبت جنایتهایی که تا بحال انجام داده محاکمه میشه راه دوم میایم از توی سوراخی که قایم شده میکشیمش بیرون و بلایی بر سر خودش و خانواده حرام لقمه اش میاوریم که مرگ را بزرگترین ارزویش باشد انتفام تمام جنایتهایش را جلو چشمانش بر سر خانواده اش میاوریم که هر کدامشان مرگ را بهترین ارزو بدانند. انگلهای مثل تو هم تکلیفشون معلومه پس از زرزر زیادی خودداری کن و جرمت را بالا نبر. مرگ بر خانواده خاینه ای و نظام کثیفش پرینده باد ایران و ایرانی
  1
  44
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  بالاخره یه نفر حرف درست زد توی این رژیم. اینها رفراندم چه میفهمن. فقط با تیر چراغ برق کارشون راه میوفته.
  1
  51
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  ziba bahadori - هیوستن، ایالات متحده امریکا
  ایشون داره تضعیف روحیه ملت را ارائه میده. چهار نفر مثل این نظریه بدن مردم میگن آره بابا نمیشه .
  5
  2
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  newyork333 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  پس اگه همه پرسی و گفتمان امکان پذیر نیست. با زور و جنگ امکان پذیرش میکنیم
  0
  12
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  تو دیگه خفه با اون رئیس ۶ کلاست
  0
  13
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  واقعاً چه ملت بیچاره ایم که این عوضی های بی پدر و مادر و بیسواد شدن کشور دار, به امید کوروش بزرگ نسلتونو انقراض میکنیم
  1
  14
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  Aztek - قم، ایران

  فعلا که حجاب آزاد شده و کسی هم رفراندوم نخواست . بزودی خودتو رهبر مفعول تو دفن خواهیم کرد.
  0
  21
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  ما انقلاب کردیم و داریم فراریشون میدیم این یکی تازه یادش آمده ما چی میخواهیم حاجی ما خیلی وقته گذشتیم از حجاب و برچیدن گشت ارشاد چمدان ها بسته و فرار کنید ما در برهه انقلابیم
  0
  4
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Chokam - ری، ایران
  تغییر ناممکنه چون توی زندگی امروز کاری نمیتونی کنی تمام مشخصات تو رو دارن.مدرن شدی ازصبح تاشب برای کارهات داری اپلای میکنی حتی فاصله منزل تامحل کارت وی اسنپ دارن. اون بلوچ و کرد که کاری میکنن چون امارشون رو کمتر دارن اصلا بعضی شناسنامه ندارن مثل خدانور
  0
  0
  ‌سه شنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.