تداوم اعتراضات گسترده در یکشنبه شب؛ هر دوپایم را در بازداشت شکستند ولی اجازه درمان نمی دهند

بر اساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده در برخی از شهرهای ایران اعتراضات شامگاه یکشنبه ششم آذر نیز در سطحی گسترده ادامه داشته است.

تظاهرکنندگان با مردم کردستان و استان سیستان و بلوچستان ابراز همبستگی کردند و شعارهایی چون "مرگ بر خامنه‌ای"، مرگ بر دیکتاتور" و همچنین"از کردستان تا تهران، جانم فدای ایران" و "از زاهدان تا تهران، جانم فدای ایران" و "تهران بشه کردستان، ایران میشه گلستان" سر دادند.
هرانا: ۱۸ هزار و ۱۷۳ نفر دستگیر شدند
هرانا، خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تازه‌ترین آمار خود را در ارتباط با خیزش مردمی به روز کرد.

هرانا می‌نویسد با توجه به سرعت تحولات در ایران و لزوم اطلاع‌رسانی شفاف، آخرین آمار از اعتراضات از (۲۶ شهریور تا ۶ آذر ۱۴۰۱) بر مبنای اطلاعات دریافتی هرانا منتشر می‌شود. طبق این آمار شمار کشته‌شدگان به ۴۵۱ نفر و تعداد بازداشتی‌ها نیز به ۱۸ هزار و ۱۷۳ نفر رسیده است.
کانون حقوق بشر ایران: ۵۳۰ نفر در ۱۱ ماه اعدام شدند
کانون حقوق بشر ایران نیز در گزارشی که شامگاه یکشنبه ۶ آذر (۲۷ نوامبر) منتشر کرد می‌گوید شمار اعدام‌ها هر لحظه در ایران بیشتر می‌شود و "اینها عدد نیست، جان انسانهاست!
محمد آصفی: هر دوپایم را شکستند اجازه درمان ندارم
حساب کاربری "۱۵۰۰ تصویر" به نقل از محمد آصفی، معترضی که اواخر آبان‌ماه در سمیرم بازداشت و به زندان دستگرد أصفهان منتل شده نوشته است هردو پایش را شکستند و اجازه‌ انتقال به بیمارستان را به او نمی‌دهند.
سازمان حقوق بشر هه‌نگاو: یکی دیگر از مجروحان اعتراضات مهاباد جان‌باختشورش نیکنامسازمان حقوق بشر هه‌نگاو گزارش کرده است که «شورش نیکنام» از معترضان شهر مهاباد که توسط نیروهای امنیتی «ناشی از اصابت گلوله جنگی» مجروح شده بود، جان‌باخته است.
 
به گفته هه‌نگاو این دومین شهروند مهاباد است که در روزهای اخیر کشته شده است.
 
این رسانه نوشته که آقای نیکنام ۳۶ ساله در روز یکشنبه ۶ آذر «با گلوله جنگی نیروهای حکومتی زخمی شده بود، در بیمارستان "سیدالشهداء" ارومیه در اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.»
 
پیش از این هم «شمال خدیری‌پور» شهروند ۳۲ ساله اهل مهاباد «پس از شش روز از اصابت گلوله جنگی در بیمارستان "خمینی" ارومیه جان خود را از دست داده بود.».
ادامه اعتراضات در سراسر ایران
بنابر ویدیوها و گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، مناطقی چون ستارخان، بلوار فردوس و شهرآرا در تهران شامگاه یک‌شنبه ششم آذر ماه شاهد برپایی اعتراضات خیابانی بود.
 
شهرهای قلعه حسن خان، یزد، رامسر و رشت نیز شاهد اعتراضات پراکنده بود و در شهر آبدانان استان ایلام، مردم با برپا کردن آتش و تظاهرات خیابانی به سر دادن شعار علیه علی خامنه‌ای پرداختند.
 
در تهران عمده اعتراضات شامگاه یک‌شنبه بر مناطق غرب این شهر تمرکز داشت و از جمله جمعی از معترضان در خیابان ستارخان تهران با برپا کردن آتش و تجمع به سر دادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی پرداختند.
 
شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «ایرانی با غیرت، حمایت حمایت» از جمله شعارهای معترضان در خیابان ستارخان بود.
 
معترضان در خیابان ستارخان همچنین با سر دادن شعار «از کردستان تا تهران، جانم فدای ایران» و «از زاهدان تا تهران، جانم فدای ایران» و «تهران بشه کردستان، ایران میشه گلستان» بر حمایت خود از مردم کردستان و سیستان و بلوچستان تاکید کردند.
+106
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  2023Azadi - لینز، اتریش
  بى شرف هایه غیره انسان…. مگه نمیگید به آنکه جان مى دهد و جان مى ستاید ؟؟. شما هاچه مخلوقى هستید که کاره خدا رو پیشه کردید ؟. لعنت خدا بر شما بى همه چیز هایه انگل لجن..
  1
  18
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  venus100 - تهران، ایران
  انتقام تمام این خون های به ناحق ریخته ایرانیان رو از تک تک شما تازیان اشغالگر لواطکار اسلامی هر روز و در هر جا که باشین مگیریم این راه رو ادامه میدهیم تا نابودی کامل شما متعفنان اسلامی و نابودی کامل این دکان دین جهل و جورتان که مغز و فکر عده ای از ایرانیان رو به تصرف خود درآورده اید به زودی ایران رو از وجود کثیف نعشتان پاک خواهیم کرد . فقط این رو قطعأ بدانید که نمیزاریم آسوده همینطور شما راحت در ایران ما نفس بکشید, همیشه شما اشغالگران و شما مزدوران در کمین ما هستین .
  3
  18
  دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.