ورزش بین ۸ تا ۱۱ صبح؛ بهترین زمان برای سلامت قلب 

دویچه وله: اگرچه ورزش به‌طور کلی برای سلامتی مفید است، اما یک مطالعه بزرگ نشان می‌دهد که یک زمان خاص از روز ممکن است بیشترین فایده را در کاهش خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی (CVD) و سکته مغزی داشته باشد.

به‌گزارش مدیکال‌نیوز تودی، براساس این مطالعه افرادی که صبح‌ها ورزش می‌کنند، بیشترین کاهش خطر ابتلا به این بیماری‌ها را دارند. این به‌ویژه در مورد زنان صادق است.

به‌گفته محققان، فعالیت بدنی بین ساعت ۸ تا ۱۱ صبح، در مقایسه با فعالیت در ساعات دیگر روز، بیشترین تأثیر مثبت را بر کاهش خطر ابتلا به CVD و سکته مغزی در افراد دارد.

محققان داده‌های بیش از ۸۶ هزار نفر را در بانک بیولوژی بریتانیا طی یک دوره شش‌ساله تجزیه و تحلیل کردند.

محققان مرکز پزشکی دانشگاه لیدن در هلند گفته‌اند زنانی که تقریباً بین ساعت ۸ و ۱۱ صبح ورزش می‌کنند، به نظر می‌رسد که با کمترین خطر برای حمله قلبی یا سکته مغزی مواجه هستند.

در مقایسه با زنانی که در اواخر روز بیشترین تحرک را داشتند، مشخص شد آنهایی که در اوایل یا اواخر صبح فعالیت بیشتری داشتند، ۲۲ تا ۲۴ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی بودند. کسانی که بیشتر در اواخر صبح ورزش می‌کردند، خطر نسبی سکته مغزی را تا ۳۵ درصد کاهش دادند. هنگامی که محققان زنان و مردان را به‌طور جداگانه بررسی کردند، مشخص شد که زنان به‌طور قابل‌توجهی از ورزش صبحگاهی سود بیشتری می‌برند.

به‌گفته محققان، فعالیت بدنی صبحگاهی با سلامت متابولیک، کاهش سطح گلوکز و کاهش مقاومت به انسولین مرتبط است.

همچنین ممکن است تمرینات صبحگاهی بیشتر از ورزش در اواخر روز هورمون استرس را کاهش دهد. هورمون استرس یا همان کورتیزول به مرور زمان می‌تواند بر سلامت قلب نیز تأثیر بگذارد.

محققان تاکید می‌کنند: «فعالیت بدنی، درست مانند مصرف غذا و قرار گرفتن در معرض نور، یک محرک برای ساعت شبانه‌روزی بدن است. ما می‌دانیم که خوردن غذا بعد از ساعت ۸ شب، یا قرار گرفتن در معرض نور شدید در شب می‌تواند اثرات مضری بر ساعت بیولوژیکی ما داشته باشد. بنابراین احتمالا داشتن فعالیت بدنی در صبح مناسب‌ترین زمان برای تنظیم صحیح ساعت بدن است.»

این مطالعه در مجله European Journal of Preventive Cardiology منتشر شده است.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.