گلوله های ساچمه‌ای شرکت فرانسوی-ایتالیایی «چدیت» برای سرکوب اعتراضات در ایران استفاده می‌شود

 غزل رنجکش بینایی چشم راستش را بر اثر اصابت گلوله ساچمه‌ای از دست داد (عکس از صفحه اینستاگرام غزل رنجکش)صدای آمریکا: تحقیقی که توسط تیم «ناظران فرانس‌۲۴» انجام شده، به شواهدی دست پیدا کرده است که نشان می دهد از گلوله های ساچمه‌ای شرکت فرانسوی-ایتالیایی «چدیت» برای سرکوب اعتراضات در ایران استفاده شده است.

این گلوله ها به طور گسترده از سال ۲۰۱۱ در ایران مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این امر نقض آشکار تحریم های اتحادیه اروپا است که در آن سال اجرایی شد.

تیم ناظران فرانس‌۲۴، در تحقیقات خود، از ایرانیان خواست تا عکس‌های مهماتی را که در سرکوب اعتراضات مصرف شده، برای آنها ارسال کنند. این تیم بیش از «یکصد» عکس و ویدئو را تجزیه و تحلیل کرد که نشان دهنده گاز اشک آور، گلوله، گلوله‌های پینت‌بال و گلوله‌های ساچمه‌ای است که به طور گسترده توسط نیروهای امنیتی ایران استفاده شده است.

در حالی که بیشتر گلوله‌های تفنگ ساچمه‌ای که عکس‌برداری شده در ایران ساخته شده‌اند، ۱۳ گلوله کشف‌شده در هشت شهر مختلف ایران، دارای آرم «چدیت» بودند.

گلوله های ساچمه‌ای با برند چدیت سال‌هاست که به طور گسترده توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی استفاده می شود. یکی از اعضای نیروهای امنیتی ایران به تیم ناظران فرانس۲۴ گفت که واحد او گاهی اوقات فشنگ‌های شکاری هم دریافت می‌کند.

«چدیت» کارخانه‌هایی در ایتالیا و فرانسه دارد که دفتر مرکزی آن در لیورنو ایتالیا و بورگ لس والنس فرانسه است.

شاهدان عینی، به تیم ناظران فرانس۲۴ گفته اند که نیروهای امنیتی به طور معمول تلاش می کنند تا پوکه‌های خالی را از زمین جمع آوری کنند و چیزی به جا نگذارند.

یک مرد که تصویری از این گلوله‌ها را برای این تیم ارسال کرده است، به فرانس۲۴ گفت: «وقتی به مردم شلیک می کنند، همیشه سعی می‌کنند پوکه‌های خالی روی زمین را بردارند. این یکی در جایی در تاریکی افتاده بود. آنها آن را ندیدند و وقتی رفتند، من توانستم آن را پیدا کنم.»

تیم «۱۵۰۰تصویر»، که اعتراضات سال ۲۰۲۲ را مستند می‌کند نیز عکس‌هایی برای ناظران فرانس۲۴ ارسال کرده که ۱۰ فشنگ دیگر با نام تجاری «چدیت» را نشان می‌داد. این گروه اعلام کرد که این فشنگ‌ها در شهرهای شیراز، کرج، رشت، سنندج و کامیاران کشف شده است.

یکی از اعضای بسیج جمهوری اسلامی که در سرکوب اعتراضات ۲۰۲۲ فعال بوده است، به فرانس ۲۴ گفت که به آنها، فشنگ‌های شکاری بدون علامت و پر شده با ساچمه داده شده است که باعث ایجاد «جراحات کوچک در سراسر بدن» قربانیان می‌شود.

گفتنی است ۱۴۰ پزشک متخصص چشم در نامه‌ای به رییس انجمن چشم‌پزشکی ایران اعلام کردند:« تعداد زیادی از شهروندان بر اثر اصابت ساچمه و پینت‌بال در جریان تلاش عمال حکومت برای سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران، بینایی یک یا هر دو چشم خود را از دست داده‌اند.
+115
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  یا فاطمه زهرا - کپنهاگ ، دانمارک

  پوکه خالی! فشنگی که گلوله‌اش خارج شده باشد، پوکه می‌گویند. پوکه پر نداریم که نوشتید پوکه خالی. چرا، میشه توی پوکه‌ باروت ریخت، ولی گلوله نگذاشت. اون موقع میشه گفت پوکه پر. ولی معنا ندارد. اگر همچین کاری هم بکنیم، میگن مشقی.
  44
  4
  شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid4053 - اصفهان، اتریش

  هموطنان همرزمان این هم مدرکی دیگر که ثابت میکند تمام کشورهای غربی پشتیبان این حکومت پلید خامه ای میباسد و ما در خیابان علیه تمام اینها میجنگیم این کشورها بارها از طرف پلیدترین بی ریشه ترین وحشینرین بی رحمترین سردمدار سیاهترین دوران تاریخ ایران لقب دشمن داده شده و اما در پشت پرده بردگی و نوکری اینها را میکند. تنها دشمن واقعی در چشمان این عربزاده ما مردم میباشیم. هموطنان به خانه بازنگردید در خیابان ما را تنها نگذارید تا این دشمن ایران و ایرانی را زیر پاهایمان لقدمال کنیم. مردم همرزمان در خانه ماندن یعنی اعلام به اسارتمان در دست این خاندان کثیف است. مرگ و لعنت بر رژیم جمهوری اسـ... و خاندان خایینه ای قاتل
  3
  30
  شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  هر کس میتواند برود و این گلوله ها را بخرد. از ادم اسرائیلی و یا روس و غیره. اکثر این ها گلوله های شکاری هستند و ممنوعیت فروش هم ندارند. پس محکوم کردن کارخانه ی سازنده بی مورد است. مهم اینست که دولت خبیث ایران ان ها را برای چه مقصود زشتی به کار برده است. اگر کسی خرمست شد که گناه با استکان فروش نیست. مثل اینکه قاتلی با چاقو کسی را کشته باشد و بروند چاقو فروش و چاقوساز را دستگیر کنند
  11
  8
  شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.