علی‌اف: با ۳ رئیس جمهور کار کردم هرگز وضعیت کنونی را نداشتیم

دویچه وله: الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان با اشاره به تدریس زبان ارمنی در ایران پرسیده چرا زبان "آذربایجانی" در مدارس ایران تدریس نمی‌شود. علی‌اف گفته است با سه رئیس جمهور ایران کار کرده اما وضعیت هرگز شبیه امروز نبوده است.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان طی سخنانی در دانشگاه "آدا" باکو با اشاره به برنامه‌های دولت برای محافظت از میراث تاریخی و هویتی این کشور گفت از حقوق تمامی آذربایجانی‌ها از جمله در ایران حمایت می‌کند.

رئیس جمهور آذربایجان این سخنان را در افتتاحیه نشست بین‌المللی "کریدور میانی؛ ژئوپلیتیک، امنیت و اقتصاد" در باکو بیان کرد.

"آذرتاج" خبرگزاری رسمی آذربایجان روز جمعه ۲۵ نوامبر (۴ آذر) به نقل از علی‌اف نوشت در آذربایجان۳۴۰ مدرسه به زبان روسی، ۱۰ مدرسه به زبان گرجی تدریس می‌کنند. در گرجستان نیز ۱۱۶مدرسه به زبان آذری تدریس می‌کنند.

او درادامه تاکید کرد: «در ایران مدارسی به زبان روسی آموزش می‌دهند، همچنین ارمنی‌ها هم به زبان خودشان تدریس می‌کنند اما چرا مدرسه‌ای به زبان آذربایجانی (ترکی آذری) تدریس نمی‌کند. این چگونه ممکن است؟»

رئیس جمهوری آذربایجان در ادامه افزود ما به دنبال آموزش زبان آذربایجانی در مدارس ایران هستیم زیرا در غیر این صورت عناصر ادبی زبان از بین رفته و این زبان تنها در خانه باقی خواهد ماند.

علی‌اف همچنین خاطرنشان کرد: «اگر کسی بگوید این دخالت در امور داخلی است، ما قاطعانه آن را رد می کنیم. سیاست خارجی آذربایجان بسیار روشن است. ما در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نکرده و نمی‌کنیم.»

خبرگزاری تسنیم "اظهارات مداخله‌گرایانه و گستاخانه" علی‌اف را  تکذیب کرده و گفته است که در ایران، زبان روسی و ارمنی تدریس نمی‌شود.

اختلافات ایران و جمهوری آذربایجان فراتر از موضوع زبان است. مناسبات آذربایجان با اسرائیل و روابط ارمنستان با ایران یکی دیگر از موضوع‌های مناقشه دو کشور است.

با وجود فراز و فرودها در مناسبات دو کشور دولتمردان همیشه تلاش کرده‌اند از تنش‌ها دوری جویند. اما پس از روی کار آمدن رئیسی نه تنها تنش‌ها میان دو کشور همسایه کاهش پیدا نکرد بلکه شدت گرفت.

علی‌اف اکنون برای نخستین بار به صراحتا از همتای ایرانی خود انتقاد کرده و به وخیم شدن "وضعیت" در دوره رئیسی اشاره کرده است.

رئیس جمهوری آذربایجان بدون ذکر نام ابراهیم رئیسی گفت: «من با سه رئیس جمهور ایران خاتمی، احمدی نژاد و روحانی کار کرده‌ام اما در تمام این سال‌ها وضعیتی شبیه به امروز روی نداده بود. هیچوقت مثل امروز شاهد بیانیه‌های مملو از نفرت و تهدید علیه آذربایجان نبودیم. ایران در عرض چند ماه دو رزمایش نظامی در مرز ما برگزار کرد.»

علی‌اف همچنین گفته است آذربایجان مجبور شده است تمرینات نظامی در مرز ایران انجام دهد تا نشان دهد که از آنها نمی‌ترسد.
اعتراضات در ایران و مانور در مرز کشورهای همسایه
اما برخی کارشناسان از جمله ماشااله رزمی سیاست خارجی "تهاجمی" ایران را با گسترش اعتراضات داخل کشور مرتبط می‌دانند.

رزمی می‌گوید: «اکنون رژیم به فکر فرافکنی در سیاست خارجی افتاده است و توهم این را دارد که با ایجاد بحران در قفقاز جنوبی، افکار عمومی مردم جان به لب رسیده منحرف خواهد شد و اعتراضات علیه حکومت دین‌سالاران فروکش خواهد کرد.»

جمهوری اسلامی ایران با اوج گرفتن خیزش مردمی عربستان سعودی و اقلیم کردستان عراق را نیز تهدید کرده و تا کنون بارها خاک اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده است. اما تهدیدها علیه عربستان بیشتر "جنگ تبلیغاتی" بوده و علیه آذربایجان نیز تنها با مانورهای نظامی خاتمه یافته است.
+20
رأی دهید
-30

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  آریتما - استکهلم، سوئد

  اولا این آدم نوکر اردوغانه و هیچ اراده ای سیاسی نداره، دوما آذزبایجان جزئی از خاک ایرانه و جعلیه! سوم میشه ایشون جواب بدن با “کردستان سرخ”که یک کشور در شمال ایران و همسایگی آذربایجان جعلی بود، چی شد!؟ نه انیکه نزدیک به ۲۰ هزار کرد کشته شد و بقیه آواره!؟ میشه بگه در ترکیه که ۲۵ میلیون کرد وجود داره، زبان کردی چرا تدریس نمیشه و حتی تا سال ۲۰۰۵ ممنوع بود حرف زدن به کردی!؟ اما آذری ها در ایران تقریبا ۵۰٪ از قدرت حکومتی رو در دست دارند، در تمام شهرهای آذری هم در ادارات و هم مدارس آذری تقریبا زبان رسمی حساب میشه و فارسی فقط زبان کاغذ نویسی است و بس، در خود دانشگاه تبریز که باید استاد فارسی صحبت کنه، آذری صحبت می کنه و بیشتر دانشگاهیان که از نقاط دیگه هستند با مشکل مواجه میشن، در شهرهای مثل ارومیه که ترکیب جمعیت آذری، کردی، فارسی است، عملا زبان فارسی هیچ کاربردی نداره، همه ای ادارجات و مدارس به آذری صحبت می کنند! و اینکه، ضمنان شما که زر می زنید! چرا زبان تالشی که نزدیک به یک میلیون جمعیت هستش در آذربایجان جعلی ممنوعه!؟ چرا تدریس نمیشه!؟
  15
  46
  شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  ایران مان که عوض نشده است، رئیس جمهور که عوض شد باید با »ایران« بجنگی ؟
  10
  23
  شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک
  جدا از اینکه رژیم کثیف جمهوری اسلامی دنبال تحریف افکار عمومی است, این مردک فاسد و دیکتاتور دهاتی: علی اف اصلا حق اینکه راجع به ما مردم آذربایجان ایران نظر بدهد را ندارد, چه به اینکه تنفر پراکنی فاشیستی قومی که در جمهوری آذربایجان راه انداخته است را به اینجا منتقل کند.
  17
  36
  شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  iran1 - آرلون، بلژیک
  امید است روزی مردم آذربایجان فارسی و آذری رو با هم یادبگیرن
  12
  30
  شنبه ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.