روز پنجم جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛؛ پیروزی پرتغال در شب رکوردشکنی تاریخی رونالدو

برزیل با درخشش ریچارلیسون صربستان را شکست دادیورونیوز: روز پنجم مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با تاریخ‌سازی کریستیانو رونالدو و نمایش درخشان برزیل به پایان رسید.

در آخرین روز از بازی‌های نخست مرحله مقدمایت مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، برزیل و برزیل اروپا توانستند حریفان خود را شکست دهند تا برخلاف آلمان و آرژانتین به حریفان خود اجازه شگفتی‌سازی ندهند.
رقص سامبا در قطر آغاز شد
گروه G یا ۷ جام جهانی با دیدار دو تیم سوئیس و کامرون آغاز شد. دیداری که با توجه به حضور برزیل در این گروه، کسب بیشترین امتیاز از آن برای هر دو تیم ضروری به نظر می‌رسید. سوئیسی‌ها که توانسته بودند در مرحله مقدماتی ایتالیا را از حضور در قطر محروم کنند در یک بازی نزدیک موفق شدند با تک گل امبولو به برتری دست یابند. این بازیکن جوان که خود در کامرون متولد شده پس از آنکه در دقیقه ۴۸ دروازه سرزمین مادری خود را گشود به نشانه احترام خوشحالی نکرد و دستانش را بالا برد.

با این حال امبولو ۳ امتیاز را به سوئیس هدیه داد و حملات متعدد شیرهای رام نشدنی آفریقا با سدی به نام یان زومر مواجه شد. گلر سوئیس به خاطر همین درخشش در پایان عنوان بهترین بازیکن زمین را هم دریافت کرد.
برتری برزیل در مقابل صربستاندر دیگر بازی این گروه که اتفاقا آخرین مسابقه دور نخست بازی‌های جام جهانی هم به شمار می‌رفت تیم ملی برزیل در نمایشی تماشایی موفق شد صربستان سرسخت را با نتیجه ۲-۰ شکست دهد. گل‌های این دیدار را ریچارلیسونی به ثمر رساند که دعوت و حضور او در جام جهانی حاشیه‌های زیادی به همراه داشت. تیته سرمربی سلسائو این مهاجم تاتنهام که اتفاقا فصل موفقی را در لیگ برتر انگلستان پشت سر نگذاشته به فیرمینیو سرشناس ترجیح داده بود. اما همین مهاجم موفق شد گره بازی نخست زردپوشان را باز کند و با به ثمر رساندن ۲ گل در دقایق ۶۲ و ۷۳ نخستین برد را برای سلسائو به ارمغان بیاورد.

با پایان این بازی، برزیلی‌ها با ۳ امتیاز و تفاضل گل بهتر در صدر قرار گرفتند و سوئیسی‌ها با همین تعداد امتیاز در جای دوم حضور دارند. تیم‌های کامرون و صربستان هم بدون امتیاز و بنا به تفاضل گل در رده‌های سوم و چهارم این گروه قرار گرفتند.

از نکات مهم دیگر این بازی قضاوت علیرضا فغانی بود که به خوبی موفق شد یکی از مهم‌ترین بازی‌های دور نخست مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ را مدیریت و اداره کند. او همچنین در این مسابقه مچ بند مشکی به دست بسته بود که احتمالا برای همدردی با معترضان ایران صورت گرفته بود.
تاریخ‌سازی‌ رونالدو در جام جهانی
در گروه H یا ۸ این بازی‌ها ابتدا مسابقه دو تیم اروگوئه و کره جنوبی برگزار شد. دو تیمی که رقابت سختی برای صعود در کنار دو تیم پرتغال و غنا در پیش خواهند داشت. این رقابت نزدیک در نخستین مسابقه برنده‌ای نداشت و دو تیم در دیداری نزدیک و البته نه چندان پرموقعیت در نهایت به تساوی بدون گل دست رضایت دادند.

در دومین بازی این گروه، تیم‌های پرتغال و غنا به مصاف یکدیگر رفتند. دیداری که از هر نظر برای کریس رونالدو مهم و حائز اهمیت به شمار می‌رفت. با ورود به زمین مسابقه ستاره شماره ۷ پرتغال در کنار لوتار ماتئوس آلمانی، آنتونیو کارباخال، گیلرمو اوچوآ، رافا مارکز و آندرس گواردادو مکزیکی، جی‌جی بوفون ایتالیایی و البته لیونل مسی آرژانتینی به جمع تنها بازیکنانی پیوست که حضور در ۵ جام جهانی مختلف را تجربه کرده‌اند.

اما رونالدو که در سالهای اخیر رکوردهای مختلفی را شکسته و به نام خود ثبت کرده با به ثمر رساندن نخستین گل این بازی از روی نقطه پنالتی در دقیقه ۶۵ خود را به تنهاترین بازیکن تاریخ فوتبال تبدیل کرد که در ۵ جام جهانی مختلف و البته پیاپی موفق به گلزنی شده است. این بازی زیبا و تماشایی البته در ادامه ۴ گل دیگر هم داشت که دو گل سهم پرتغال و ۲ گل هم سهم نماینده قاره آفریقا بود.
رونالدو با گلزنی به غنا به تنها بازیکن تاریخ تبدیل شد که در ۵ جام جهانی گلزنی کرده استتیم‌های قاره آفریقا که در این دوره دست‌کم تا به حال عملکرد موفقی بر جای نگذاشته‌اند تا پیش از گل نخست غنا در دقیقه ۷۳ توسط آیه حتی نتوانسته بودند یک گل هم در این بازی‌ها به ثمر برسانند. با این حال حتی گل دقیقه ۸۹ بوکاری هم برای غنا کافی نبود چرا که پیش‌ از آن ژائو فلیکس در دقیقه ۷۸ و البته رافا لیائو ستاره میلان ایتالیا در دقیقه ۸۰ گل‌های دوم و سوم پرتغال را به ثمر رسانده بودند.

در پایان این دیدار، پرتغالی‌ها توانستند با نتیجه ۳-۲ از سد حریف سرسخت خود عبور کنند و به تنهایی در صدر جدول این گروه قرار گیرند. کره جنوبی و اروگوئه هم با ۱ امتیاز در جای دوم و غنا هم بدون امتیاز در انتهای جدول این گروه حضور دارد.
بازی‌های روز جمعه و دومین مسابقه تیم ملی ایران
روز جمعه با دیدار تیم ملی فوتبال ایران با ولز آغاز خواهد شد. روزی که دور دوم مرحله مقدماتی بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ کلید خواهد خورد. در ادامه هم قطر میزبان به مصاف سنگال خواهد رفت و از همین گروه هلند و اکوادور، دو برنده روز نخست با یکدیگر رقابت خواهند کرد. پایان بخش بازی‌های جمعه، مسابقه حساس دو تیم ایالات متحده و انگلستان خواهد بود.
+2
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.