سه مجروح در پی تیراندازی نیروهای مسلح حکومتی به سوی گروهی از دانش‌آموزان پسر

سرکوب خیلی شدیدتر معترضان در مناطق کردنشین هفته پیش با یورش نیروهای مسلح به مهاباد شروع شدبی بی سی: گزارش‌ها حاکی از ادامه برخورد خشونت بار نیروهای امنیتی با معترضان در شهرهای کردنشین غرب ایران است که در یک هفته اخیر شاهد اعتراضات گسترده ای بوده اند.

گزارش‌ها از سنندج حاکی از تیراندازی نیروهای مسلح حکومتی به سوی گروهی از دانش‌آموزان پسر در شهرک وحدت است که «حداقل سه زخمی» به جا گذاشته است که حال یکی از آنها وخیم گزارش می شود.

به گفته عمار گلی، خبرنگار مناطق کردنشین در آلمان، دانش آموزی که جراحات او شدید است به بیمارستان کوثر سنندج منتقل شده است.

از طرف دیگر نیروهای سپاه پاسداران در موچش از توابع کامیاران یک جوان ۱۶ ساله به نام "رضا کاظمی" را از ناحیه سینه هدف قرار دادند. عمار گلی می گوید او در حالی هدف تیراندازی قرار گرفته که در محل حتی هیچ تجمعی در جریان نبوده است.

این کودک به بیمارستان کوثر سنندج اعزام شده و آقای گلی می گوید در کما به سر می برد.

‌تصاویری که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده ادامه گشت‌زنی هلی‌کوپتر بر فراز شهر سنندج در روز ۲ آذر را نشان می‌دهد و فضای امنیتی بر این شهر حاکم است.
ویدیویی که سازمان حقوق بشری هه‌نگاو منتشر کرده، انتقال یک نوجوان ۱۶ ساله به بیمارستان بعد از اصابت گلوله در روز ۲ آذر را نشان می‌دهد.بنا بر اعلام هه‌نگاو، این نوجوان بعد از تیراندازی به سوی عده‌ای از دانش‌آموزان معترض در شهرک وحدت سنندج، مجروح شده استدانشجویان دانشگاه سنندج روز چهارشنبه دست به تحص و اعتصاب زدند. در ویدیوها از این اعتراض شنیده می‌شود که دانشجویان شعار «شهید نمی‌میرد» سر می‌دهند.

همزمان گزارش ها حاکی از یورش و شلیک ماموران به خانه‌های مردم در مهاباد و تیراندازی نیروهای حکومتی به سوی مردم در بوکان است.

سرکوب بسیار گسترده تر و مرگبارتر نیروهای امنیتی علیه معترضان در شهرهای کردنشین حدود یک هفته پیش از مهاباد شروع شد و از آن زمان ادامه داشته است.
«کشته شدن حداقل ۱۳ معترض در بوکان در یک هفته»
سازمان حقوق بشری هه نگاو گزارش می دهد که نیروهای مسلح وابسته به حکومت ایران در یک هفته گذشته دست کم ۱۳ شهروند را در شهر بوکان آذربایجان غربی کشته و بیش از ۳۰۰ نفر را زخمی کرده اند که حال برخی از آنها وخیم است.

در این گزارش آمده است که در برخی محلات بوکان مقررات منع تردد شبانه اعلام شده است.هه نگاو می نویسد: «سپاه پاسداران شامگاه چهارشنبه از طریق بلندگوی مساجد محله‌های مجبورآباد و میرآباد اعلام کرده است که از ساعت ۹ شب تا ۹ صبح حکومت نظامی است و هیچ کسی حق بیرون آمدن از منزل خود را ندارد.»

این گزارش می افزاید: «خانواده شماری از جانباختگان اعلام کرده‌اند که هم‌اکنون پیکر نزدیک به ۱۰ شهروند در سردخانه بیمارستان قلی‌پور بوکان می‌باشد که نهادهای حکومتی مانع از آشکار شدن هویت آنها می‌باشند و آخرین مورد آن سعدی شاهرخی‌فر بود که پس از پنج روز خانواده‌اش را مطلع کرده‌اند وی کشته شده است.»

همزمان گزارش می شود که پنج روز پس از کشته شدن سعدی شاهرخی‌فر، اهل بوکان، نیروهای امنیتی از خانواده‌اش خواسته‌اند که برای تحویل جنازه وثیقه دو میلیارد تومانی بدهند.

به گزارش هه‌نگاو، شامگاه روز جمعه ٢٧ آبان، سعدی شاهرخی‌فر، ۳۵ ساله در راه منزل و در حالی که از خرید روزانه برگشته، هدف گلوله مستقیم قرار گرفت.

به گفته شاهدان عینی، تیراندازی به این شهروند در چهارراه «امام جمعه» شهر بوکان روی داد و نیروهای حکومتی جسد او را با خودشان بردند.

وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه درباره اعتراضات گسترده در ایران مدعی شد «۷۶ مرکز تروریستی و ضد انقلاب در اقلیم کردستان عراق فعال شدند و سلاح‌های اسرائیلی و آمریکایی وارد کشور شد.»

حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری که در وزارت امورخارجه برگزار شد، گفت در این اعتراضات «دخالت‌های خارجی در اوج» بوده است. او شواهدی برای ادعای خود ارائه نکرد. مقامات ایرانی، این اعتراضات را که به ماه سوم خود وارد شده، به «دشمن» نسبت می‌دهند. این درحالیست که یک مقام امنیتی در جلسه شورای تامین استان یزد که فایل صوتی آن به‌دست بی‌بی‌سی رسیده بود، گفته بود اعتراضات ریشه داخلی داشته است.

وزارت دارایی آمریکا در تازه ترین به روزرسانی تحریم های مرتبط به نقض حقوق بشر در ایران، سرهنگ حسن عسگری از فرماندهان سپاه پاسداران و فرماندار کنونی سنندج، سرهنگ علیرضا مرادی، فرمانده نیروی انتظامی سنندج و سرتیپ محمدتقی اصانلو، فرمانده قرارگاه نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شمال غرب ایران موسوم به قرارگاه حمزه سیدالشهدا را در فهرست تحریم‌های قرار داده است.

این افراد و خانواده درجه اول شان اجازه ورود به آمریکا نخواهند داشت و اموال و حساب های بانکی احتمالی آنها در حوزه قضایی ایالات متحده توقیف خواهد شد.
سایر تحولات مهم روز

    دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در اعتراض به بازداشت چهار دانشجوی این دانشگاه و صدور احکام انضباطی برای شماری از دانشجویان، چهار روز است که در اعتصاب‌اند. دانشجویان اعتصابی طی بیانیه‌ای خواستار «آزادی دانشجویان بازداشتی»، «لغو کلیه احکام انضباطی»، «حاکم شدن فضای آرامش» و برچیدن «ارعاب و سرکوب» در این دانشگاه شدند

    شماری از فعالان تئاتر و نمایش در حمایت از اعتراضات گسترده ایران اعلام کرده‌اند که از این پس در کار حرفه‌ای خود از هرگونه عناصر اجباری و سرکوب ازجمله حجاب اجباری پرهیز خواهند کرد. آنها تاکید کرده‌اند از هرگونه همکاری که شائبه اعمال حجاب اجباری داشته باشد، خودداری می‌کنند و به مفهوم زن و آزادی در مفهوم واقعیش در آثار خود پایبند خواهند بود

    علی شمس (کارگردان و نمایش‌نویس)، سیاوش اکراه (کارگردان)، آرمین جوان (کارگردان)، سارا یحیایی (طراح صحنه و لباس)، مصطفا کوشکی (نویسنده)، حسین پویانی‌فر(کارگردان)، پیام لاریان (کارگردان و مدرس)، سیاوش پاکره (کارگردان)، آرمین جوان (کارگردان)، شهاب آگاهی (کارگردان)، لادن نازی (عروسک‌ساز و بازیگر) از جمله هنرمندان تئاتر هستند که از جنبش اعتراضی مردم حمایت کرده‌اند

    نرگس محمدی فعال حقوق بشر و حقوق زنان و زندانی سیاسی خواستار مستند کردن کشتارها و سرکوب‌های اعتراضات ایران توسط سازمان ملل متحد شد. او از زندان اوین به رئیس حقوق بشر سازمان ملل درمورد وضعیت سرکوب معترضان و خشونت‌هایی که نیروهای امنیتی علیه آنها انجام می‌دهند نامه نوشت

    سخنگوی هیات رئیسه مجلس اعلام کرد مجلس با دولت و سپس مجلس با قوه قضائیه در روزهای ۸ و ۱۳ آذر جلسه مشترکی برگزار خواهد کرد. نظام موسوی گفته هدف از این جلسات «رسیدگی به مشکلات و راه‌های برون رفت از آن» است

    محسن هاشمی فرزند اکبر هاشمی‌رفسنجانی به خبرگزاری ایسنا گفته درخواستی از سوی دبیر شورای عالی امنیت ملی برای کمک به کنترل ناآرامی‌های اخیر دریافت نکرده‌ایم و چنین جلسه‌ای تشکیل نشده است

    پیشتر روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت که دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، ماه پیش به طور محرمانه با خانواده‌های آقای خمینی و آقای هاشمی رفسنجانی دیدار داشته و از آنها درخواست کرده که به آرام کردن اوضاع کمک کنند اما این آنها این درخواست را رد کرده‌اند
+100
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  venus100 - تهران، ایران

  قابل توجه همه ایرانیان آزاده. درحکومت دمکراتیک سکولارایران آینده نزدیک باید تمام ارازل و اوباش از رهبر الدنگ گرفته تا کسانی که کمترین جرم رو در حق ایرانیان در این 43 سال اشغالگری رو مرتکب شده اند باید دادگاهی بشوند و به سزای خود برسند ولی تا زمانیکه هنوز نمی خوان تسلیم ایرانیان بشوند و از سزای خود نخواهند بکاهند باید با این اشغالگران جنگید و با هر وسیله ای که دم دستتان است از اسلحه گرفته تاچاقو آشپزخونه باید نیست و نابودشان کرد. بر همه ایرانیان واجب است که همه اشغالگران تازی و مزدورانشان رو شناسایی کنید,نباید هیچکدومشون قصر دربرند .ایران آزاد شده فردا باید عاری از دین و مذهب باشد دین و مذهب در ایران آزاد شده فرداجایی نخواهد داشت. تمام مساجد و حسینیه این آت و آشغال بایدتبدیل به مدرسه و دانشگاه و مراکز علمی بشود . هر کسی هم که می خواد مذهبی باشد می تونه برای خودش شخصی داشته باشد . سحر خیلی نزدیک است, ایرانیان همنطوربا تمام قدرت ازتمام شهرها بجنگیدمخصوصأن شهرهای بزرگ , بایدایران رو به زودی آزاد کنیم .
  0
  21
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Motahedan - هلند ، هلند
  venus100 - تهران، ایران
  ای کاش پیشت بودم هموطنم , پا به پات میجنگیدم و ایرانامنوازاین خباثت آزاد میکردیم! ولی اتحاد مرز ندارد و این بار بیشتر از همیشه متعهد شدیم. چه خارج چه ایران, چه عرب, چه ترک. صدای خسته تو میشویم و صدای تو رو به جهانیان میرسونیم. فدای تو هموطن. به امیده آزادی ایران سرزمین
  0
  14
  ‌پنجشنبه ۰۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.