بریتانیا: ذخایر سلاح‌های ایرانی روسیه ته کشیده است

دویچه وله: در حالی که امیرعبداللهیان می‌گوید، ایران تنها قبل از جنگ اوکراین تعدادی پهپاد به روسیه داده بود بریتانیا از کاهش ذخایر سلاح‌های ایرانی روسیه خبر داده و می‌گوید، روسیه احتمالا در صدد تأمین مجدد تسلیحات خود است.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید، روسیه از ماه سپتامبر احتمالا یک سری از پهپادهای ساخت ایران را در جنگ علیه اوکراین به‌کار گرفته است.

به گزارش رویترز، بریتانیا روز چهارشنبه همچنین احتمال داده که ذخایر سلاح‌های ساخت ایران در روسیه ته کشیده و این کشور در تأمین مجدد ذخایر خود است.

وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید، در حملات روسیه به اوکراین هم از پهپادها و هم از سلاح‌های متعارفی استفاده شده که قابلیت استفاده مجدد دارند.

روزنامه واشنگتن پست به‌تازگی از نهایی شدن قرارداد روسیه و ایران  برای تولید داخلی پهپادهای جنگی ایرانی در خاک روسیه خبر داده است.

این روزنامه آمریکایی با استناد به اطلاعاتی که از سه مقام آگاه بدست آورد نوشت، توافق بر سر ساخت پهپادهای ایرانی در داخل روسیه در اوایل نوامبر در ایران مورد مذاکره قرار گرفت.
امیرعبداللهیان: اوکراین گفت پهپاد روسی شبیه شاهد ۱۳۶ به‌دست آورده
اوکراین بارها ایران را به فروش پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ علیه این کشور متهم کرده اما ایران چنین معامله‌ای را منکر شده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در نشست خبری روز چهارشنبه ۲ آذر (۲۳ نوامبر) با رسانه‌های داخلی و خارجی باز هم تکرار کرد که اوکراین هیچ مدرکی از این بابت به ایران ارائه نکرده است.

او تنها به فروش "تعداد معدودی پهپاد قبل از جنگ اوکراین" به روسیه اقرار کرد: «در چارچوب همکاری‌های دفاعی با روسیه قبل از شروع جنگ اوکراین تقریبا ۱۱ ماه قبل از شروع جنگ، یکی از اقلام دفاعی که به روسیه فروختیم تعداد بسیار معدودی پهپاد ایرانی بود.»

وزیر خارجه ایران افزود: «اخیرا تیم سیاسی و نظامی از دو کشور در کشور ثالث با هم گفت‌وگو کردند و ما بررسی‌های خود [در این زمینه] را ادامه می دهیم.»

او همچنین یادآور شد، دمیتری کولبا، همتای اوکراینی‌اش قبل از این نشست در تماسی تلفنی گفت، اوکراین یک پهپاد سالم به دستش افتاده که روسی است اما شبیه پهپاد شاهد ۱۳۶ ایران است.

امیرعبداللهیان پاسخ داد: «گفتم این حرف یعنی ایران به مواضع خودش پایبند است. البته ما دو بار به روس ها گفتیم که از چه سلاحی استفاده می‌کنید و آنها گفتند صرفا از سلاح ساخت روسیه در جنگ استفاده می‌شود.»
حمله هوایی گسترده روسیه به اوکراین
اوکراین همزمان در روز چهارشنبه از حملات هوایی روسیه با ۷۱ موشک و پهپاد به خاک این کشور خبر داده است.

کی‌یف می‌گوید، ۵۱ موشک و پنج فروند پهپاد را سرنگون کرده است. به گفته ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در این عملیات به سیستم انرژی و "مردم عادی" حمله شده و تعدادی کشته و زخمی شده‌اند.

زلسنکی در پیام روزانه ویدئویی خود گفت، کارشناسان می‌کوشند، آسیب‌های فنی به شبکه انرژی را برطرف کنند: «ما همه چیز را بازسازی می‌کنیم و از همه مشکلات عبور خواهیم کرد، چون ما ملتی راسخ و استوار هستیم.»

او همچنین به دلیل این حملات شورای امنیت سازمان ملل متحد را به برگزاری نشستی فوق‌العاده در نیویورک فراخواند.

آمریکا خواستار تحقیق سازمان ملل درباره فروش پهپادهای ایرانی به روسیه شده و زلنسکی پیش از این بارها ایران را متهم کرده که به روسیه پهپاد داده تا غیرنظامیان و زیرساخت‌های این کشور را هدف قرار دهد.
+106
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.