لیبراسیون : ایران وارد پویش خودجوش انقلاب شده و هیچ سازشی میان حکومت و جامعه امکانپذیر نیست

 صحنه ای از تظاهرات جوانان و نوجوانان در ایرانرادیو فرانسه: روزنامه لیبراسیون، چاپ پاریس، علاوه بر سرمقاله، عنوان و عکس اصلی روی جلد خود، چند گزارش را نیز به ایران اختصاص داده است از جمله مقاله ای به قلم فرهاد خسروخاور، جامعه‌شناس، با عنوان "از نافرمانی تا انقلاب".

لیبراسیون در سرمقاله خود نوشته است که رویدادهای جاری ایران از مرحله اعتراض عبور کرده و تظاهرکنندگانی که به خیابان ها سرازیر می‌شوند و خواستار پایان یافتن رژیم روحانیون هستند بیش از پیش وارد یک پویش خودبخودی انقلاب شده‌اند. لیبراسیون سپس تصریح کرده است که خود رژیم جمهوری اسلامی ایران نیز متوجه این پویش و دگردیسی شده و از جمله نشانه‌های آن خشونت و سرکوب شدید حکومت برای مقابله با تظاهرکنندگان و همچنین صدها قربانی این خشونت است.  

فرهاد خسروخاور نیز در مقاله خود با دوره بندی خیزش جاری ایران نوشته است که اعتراض های سراسری این کشور از هفته گذشته و با پیوستن بازار سنتی و کارگران به اعتصابات وارد مرحله نوینی شده است. خسروخاور گفته است که از این پس سیاست مستقیماً در آنچه وی "خیابان خشمگین" علیه حکومت "مرگ سالار" می نامد رقم می خورد.

به گفته فرهاد خسروخاور از این پس هیچ گفتگو و در نتیجه سازشی میان حکومت و مردم امکانپذیر نیست.  حکومت اسلامی که طی دهه ها تمام گروه های میانجی جامعه مدنی را نابود کرده به دلیل مدیریت مرگبار اعتراض‌ها، نامدارایی و رفتارها و اقدام‌های خشونت آمیزش در قبال جامعه اکنون نمی داند که طرف او که بتواند جامعه معترض را نمایندگی کند، کیست. فرهاد خسروخاور سپس افزوده است که مطالبات مردم بیش از پیش رادیکالیزه شده و رژیم اسلامی معتقد است که هرگونه سازشی از جانب آن، از سوی جامعه معترض نوعی نشانه ضعف تلقی خواهد شد که حاصلش جز رادیکالیزاسیون بیشتر اعتراض‌ها و مطالبات نیست.

به گفته فرهاد خسروخاور، با این حال و برغم سرکوب سیاه حکومت اسلامی، جنبش جاری ادامه خواهد یافت زیرا، احساس زیستن در جامعه ای بدون حال و آینده و در عین حال سرکوب کمترین نشانه‌ای از مخالفت قانونی باعث شده که خیابان به تنها مکان بیان اعتراض‌های جوانان و غیرجوانان بدل شود.

به گفته فرهاد خسروخاور رژیم اسلامی برای جوانانی که دائماً سرکوب می‌کند پیام‌آور هیچ امیدی نیست. از این پس راه‌های گفتگو و سازش مسدود شده‌اند و خشونت رژیم اسلامی (مثل ماری که دم خود را می گزد) به ضد آن بدل شده است. رژیم هر چه بیشتر سرکوب کند، بیشتر جامعه را به عصیان وامی دارد و همزمان کوچکترین روزنه های سازش با یک حکومت منفور را مسدود می‌سازد. به گفته فرهاد خسروخاور رژیم اسلامی می پندارد که می تواند سناریوی سوریه را در ایران پیاده کند، اما، اگر اعتراض‌ها چند هفته دیگر ادامه یابند آثار فرسودگی در میان نیروهای سرکوب تدریجاً آشکار خواهند شد و پدیداری این آثار پایان رژیم مرگ سالار فقها در ایران را اعلام خواهد کرد.  
+63
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  juvel - اسلو، نروژ

  به امیده سرنگونی هر چه زودتره جمهوری اسلامیه افیونی بچه کش !!
  0
  31
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۴:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  piruzie nazdik - پاریس، فرانسه
  پیروزی قابل لمس شده.
  0
  17
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid4053 - اصفهان، اتریش
  برای ما خبرگزاریهای خارجی به هیچ عنوان اهمیتی ندارد که چه میگویند. هدف ما نابودی رژیم خاندان خونخوار عقده ای توکرصفت خامنه ای کثافا فت میباشد خیابانها را ترک نمیکنیم شهید راه ازادی وطن میشویم ایران را از شر این عربزاده نجات میدهیم. هموطنان پیروزی نزدیک است ما را تنها نگذارید و به ما بپیوندید. اینها لحظات اخرشان را طی میکنند و در لجنزاری که برای خویش درست کرده اند در حال دستو پا زدن و سقوط به فاضلاب تاریخ میباسند.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.