خبرگزاری فارس اذعان کرد مأموران در جوانرود با سلاح جنگی تیراندازی کرده‌اند

 صحنه‌ای از مقابل یک مرکز درمانی در جوانرود، ۳۰ آبانرادیو فردا: درحالی‌که ویدئوهای بسیاری از تیراندازی نیروهای حکومتی به مردم در روزهای ۲۹ و ۳۰ آبان در شهر جوانرود منتشر شده است، یک خبرگزاری نزدیک به سپاه ضمن اذعان به تیراندازی مأموران ادعا کرد این اقدام برای «حفاظت از ناحیه مقاومت و تیپ نیروی زمینی سپاه» انجام شده است.

خبرگزاری فارس شامگاه دوشنبه ۳۰ آبان در گزارش خود از سرکوب اعتراضات در جوانرود مدعی شد در درگیری‌های شامگاه ۲۹ آبان نیروهای حکومتی «از سلاح جنگی استفاده نکرده‌اند» اما روز بعد برای مقابله با کسانی که این خبرگزاری آنان را «تجزیه‌طلب» می‌خواند، مأموران «مجبور به شلیک به مهاجمین» شده‌اند.

به‌نوشته این خبرگزاری نزدیک به سپاه بر اثر این تیراندازی پنج نفر کشته و چندین نفر زخمی شده‌اند، این در حالی است که برخی منابع خبری از جمله «هه‌نگاو» از «به رگبار بستن مردم توسط نیروهای حکومتی» در جوانرود هنگام بازگشت آنان از مراسم خاکسپاری دو کشته‌شده اعتراضات شب قبل خبر داده‌اند.

بر اساس این گزارش، روز گذشته دست‌کم پنج شهروند «به نام‌های اسماعیل گل‌عنبر، مسعود تیموری، تحسین میری، جوهر فتاحی و جمال اعظمی با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی» کشته شدند.

برخی ویدئوها و تصاویر منتشرشده از تیراندازی‌های ۳۰ آبان در جوانرود نیز نشان می‌دهد که نیروهای سپاه پاسداران برای سرکوب مردم از سلاح‌های جنگی استفاده کرده‌اند، درحالی‌که مردم یا در خانه‌های خود پنهان شده‌اند یا در خیابان با سنگ و چوب به مقابله با نیروهای مسلح حکومتی مشغول‌اند.

بر اساس گزارش برخی منابع حقوق‌بشری، روز ۳۰ آبان «بیش از یکصد نفر» از مردم نیز بر اثر تیراندازی مأموران حکومتی زخمی شده‌اند و مراکز درمانی شهرهای جوانرود در استان کرمانشاه و مهاباد در استان آذربایجان غربی با کمبود خون و دارو و امکانات پزشکی برای رسیدگی به مجروحان مواجه شده‌اند.

این در حالی است که گزارش‌های تأییدنشده از ربوده‌شدن شماری از زخمی‌ها توسط نیروهای امنیتی نیز حکایت دارد.

انتشار خبر حمله نیروهای مسلح سپاه پاسداران به شهرهایی کردنشین از جمله مهاباد و جوانرود و بوکان در دو روز گذشته موجی از نگرانی و خشم عمومی را در داخل و خارج کشور برانگیخته است تا جایی که روز گذشته شماری از چهره‌های سینمایی و تلویزیونی نیز با انتشار پیام‌های جداگانه خواستار توقف «کشتار مردم» در این شهرها شدند.

در جریان سرکوب اعتراضات سراسری «زن زندگی آزادی» که از ۲۶ شهریور در پی اعلام خبر کشته‌شدن مسها امینی آغاز و به‌طور پیوسته ادامه داشته است، تا کنون بیش از چهارصد نفر از مردم از جمله نزدیک به پنجاه کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال کشته شده‌اند.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران دلیل تداوم اعتراضات «زن زندگی آزادی» را «مماشات سپاه با فریب‌خوردگان داخلی» عنوان کرده و مدعی شده است در جریان سرکوب اعتراضات «شصت نفر» از مأموران حکومتی هم کشته شده‌اند.
+24
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.