پرسش یک قربانی از ضارب حکومتی‌اش: چرا وقت شلیک «لبخند بر لبانت بود؟»

 غزل رنجکش بینایی چشم راستش را بر اثر اصابت گلوله ساچمه‌ای از دست داد (عکس از صفحه اینستاگرام غزل رنجکش)صدای آمریکا: روایت یکی از قربانیان سرکوب اعتراضات اخیر از شلیک منجر به نابینایی‌اش و نیز پرسشی که او خطاب به ضاربش مطرح کرده با استقبال گسترده‌ای در فضای مجازی رو‌به‌رو شده است.

غزل رنجکش، دانشجوی رشته حقوق بندرعباس، روز ۲۴ آبان زمانی که از محل کارش به خانه بازمی‌گشت بر اثر شلیک گلوله ساچمه‌ای توسط فردی که گفته می‌شود «یک مامور لباس شخصی» حکومت جمهوری اسلامی بود، بینایی چشم راستش را از دست داد.

غزل در پستی در حساب اینستاگرام خود ماجرای اصابت گلوله به چشمش را توضیح داده است.

او در این پست نوشته است: «من فقط بعد از ۴ ساعت سر کلاس بودن و ۹ ساعت سرکار بودن داشتم برمی‌گشتم خونه تا استراحت کنم…»

زمانی او که به همراه مادرش در راه بازگشت به خانه بود متوجه شد مردی مسلح به سوی آنها نشانه رفته است. غزل خود را سپر بلای مادرش کرد.

غزل می‌نویسد کسی که او را هدف قرار داد «نمیدونست من ضد گلوله‌ام، نمیدونست روح و جسم من فراتر از اینه که با دیدن تفنگ تو دستش دلم بلرزه عقب بکشم تا مبادا تیر به مادرم بخوره…!»

او در ادامه نوشته است: «آخرین تصویری که چشم راستم ثبت کرد؛ لبخند اون شخص موقع شلیک کردن بود…»

بعد از برخورد گلوله ساچمه‌ای به چشمش، غزل می‌گوید تنها جمله‌هایی که از دهانش بیرون آمد این بود: «مامان تیر خوردی، حالت خوبه؟ من هنوز کتابامو چاپ نکردم! چشمام خیلی خوشگل بودااا همه میگفتن…»

اما او می‌نویسد خوشحال است که مادرش سالم است و مصمم است که کتاب‌هایش را چاپ کند.

هر چند، غزل می‌گوید که هر وقت جلوی آینه می‌رود یک غریبه را می‌بیند و این پرسش برایش پیش می‌آید: «چرا منو زدی؟ چرا لبخند رو لبات بود…؟!»

غزل رنجکش ضمن اشاره به این که درآوردن ساچمه‌ها از چشمش سه ساعت طول کشید، نوشته است: «پلکم با جراحی پلاستیک ترمیم شده؛ حدود ۵۲ تا بخیه رو چشم راستم هست؛ و دیگه بینایی نداره، چون شبکیه کاملا آسیب دیده، امکان پیوند قرنیه وجود نداره…»

غزل یکی از صدها تن از قربانیانی است که در هفته‌های گذشته بر اثر اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای به دست ماموران حکومت جمهوری اسلامی آسیب دیده‌اند.

ایران از زمان مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در ۲۵ شهریور تاکنون صحنه تظاهرات معترضان بوده است. بنا بر اعلام دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، تاکنون دست‌کم ۳۰۰ نفر، از جمله بیش از ۴۰ کودک، در ۲۵ استان ایران در جریان سرکوب تظاهرات جان باخته‌اند. این در حالی است که کنشگران و نهادهای حقوق بشری شمار تلفات را بسیار بیش از این رقم می‌دانند.
+114
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  ali51reza - وستروس، سوئد

  بنظر من دو حالت داشته یا مواد زده بوده یا یاد حرمله بوده و گلو علی اکبر خواسته ثابت کند که او هم یک مسلمان واقعی هست و برای رسیدن به حرمسرای الله از دست زدن به هر جنایتی دریغ نخواهد کرد و پیرو ولایت ولی امر خود سید علی خامنه ای است تا شهادت
  2
  67
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  venus100 - تهران، ایران

  بارها گفتم نباید الکی روبروی داعش جمهوری لواطکار اسلامی به صورت مسالمت امیز وایستاد هر کی در توان خودش باید اسلحه گیر بیاورد و جواب گلوله آدمکش های کودک کش رو با گلوله جواب داد . باید ایران پس گرفت از تازیان وحوش اسلامی حزب الله ,فاطمیون,حوثی وووووو .به همت همه ایرانیان باید ایران رو نجات بدیم .
  17
  71
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  این ها داعشی های خامنه‌ای کفتار پیر هستند چه انتظاری میشه ازشون داشت
  3
  66
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران

  خدا لعنت کنه این رژیم کثیف ؛ سفاک و خونریز را ؛ یک هزارم این رفتارهای کثیف طی این ۴۳ سال بلاخص از سال ۸۸ تا هم اکنون چنین رفتاری را رژیم شاه فقید و ساواک اینگونه جنایت نکردند؛ به راحتی می کشند به راحتی تجاوز میکنند به راحتی هر غلطی بخواهند میکنند. چقدر به دروغ از جنایات شاه و ساواک میگن ولی وقتی مقایسه میکنید می بینی کثیف تر از هر رژیمی همین آشغال ها هستند. یک کشور را با گند و کثافت و فساد به ..کشیدن با پررویی ملت را هم میکشند شکنجه می کنند.
  10
  62
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  fardin42 - لاستوناس، کوبا

  عدل علی، عدالت اسلامی. 😢
  4
  52
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid4053 - اصفهان، اتریش

  به این ح ر ا م ز اد گ ا ن مزدور مواد مخدر داده میشود تا اینها مغزهای تهیشان خالیتر شود لعنت بر خاندان خامنه ای کثیف چیزی نمانده که زیر دست و پایمان نابودتان کنیم ما کماکان در خیابان میمانیم جنایتهایتان ما را بیشتر مستعد میکند در خیابان بمانیم و تعدادمان روز به روز بیشتر شود این را بدان مجتبی ما میدانیم که تو ح ر ا م لقمه پشت تمامی این جنایات ضد ایرانیها هستی انتقام سختی در انتظارت هست خانواده ات بخصوص اون طوله ساخت انگلیس را جلو چشمانت به سزای اعمالت میرسانیم شک نکن خون بر شمشیر پیروز است
  3
  56
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  arya_japan - توکیو، ژاپن

  چونکه رهبرش سد علی ضحاک هست .
  3
  52
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ali51reza - وستروس، سوئد
  fardin42 - لاستوناس، کوبا
  اسم علی را خراب نکن دوست من اینها در دو ماه تازه ۴۰۰ نفر را بیشتر نکشتند علی مولای ابن عزیزان در یک روز سر ۷۰۰ اسیر را یکجا بریده خدایش مقایسه درستی نبود😇😇😇
  3
  22
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  fardin42 - لاستوناس، کوبا
  ali51reza - وستروس، سوئد
  علی رضا شما درست می‌فرماید، اشتباه شد. 😜
  3
  8
  ‌سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.