احمد زیدآبادی با سیاست خداحافظی کرد

احمد زیدآبادی: بازتاب مطلبی که خطاب به حامد اسماعیلیون نوشتم، مرا نسبت به آینده این کشور از هر جهت روشن کرد؛ گرچه پیش از آن هم، برایم کم و بیش روشن بود.

از فحاشی چارپاداری تا تهدید به قتل و تجاوزِ جنسی، بخشی از واکنش افرادی بود که در فضای مجازی و غیرمجازی به حمایت از آقای اسماعیلیون نثارم کردند.

من این سرزمین را سرزمین عطار و سنایی و مولوی و خیام و حافظ و سعدی می‌دانستم. هرگز فکر نمی‌کردم بخشی از مردم این سرزمین روزی به این نقطه برسند. حالا که رسیده‌اند، دیگر جای حضور من نیست. به هر حال، من هم از پوست و گوشت و خون و عصب ساخته شده‌ام. فشارها از همه سوست و من چنان تنها و غریب مانده‌ام که مرگ را بر هموطنی با چنین افرادی ترجیح می‌دهم.

این لحظه، لحظه خداحافظی من با سیاستی است که می‌خواهد با این شیوه و روش پیش برود. من این صحنه را ترک می‌کنم، چون هیچ رگی در وجودم با آن سنخیت ندارد و با سرتاسرش بیگانه‌ام.

از این به بعد، بر نوشتن کتاب‌هایم متمرکر می‌شوم و در این کانال نیز فقط در باره تاریخ و امور انتزاعی می‌نویسم و کلامی از آنچه در این کشور می‌گذرد و خواهد گذشت، نخواهم نوشت. این تصمیم برگشت‌ناپذیر است.

اگر ممنوع‌الخروج نبودم و پاسپورت داشتم، برای مدتی به یاد دوران شکوفایی فرهنگ ایران، به سمرقند یا بخارا می‌رفتم و یا راهی عراق می‌شدم و به یادِ لحظه‌های غربت و مظلومیت علی در جوار مسجد کوفه ساکن می‌شدم.

با این همه، من عاشق وطنم هستم. برایش دعای خیر می‌کنم و این تنها کاری است که فعلاً از دستم برمی‌آید.
+16
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Salabat - تهران، ایران

  خبر خوب! همه میدونن، موش های کثیف اولین جونورهایی هستند که کشتی در حال غرق شدن رو ترک میکنن! همین جونورهای اسهال طلب بودن که باعث شدن عمر این رژیم کودک کش بیشتر بشه. به امید روزی که همه این جونورهای کثیف رو از ایران بریزیم بیرون.
  6
  35
  دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۰۱:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  جنآب همه این افراد چه حامی و چه مخالف این حکومت در دوره همین نظام متولد و بزرگ و پرورش یافته اند از اونی بپرس که گفت خون به حالت ملتی که من رهبرش باشم
  3
  24
  دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۰۵:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  golaleh - زاگرس، افغانستان
  مرتیکه, جای تو همون کنار قبر علی آدم کشه که کنارش بشینیو بچریو صدقه بگیری. چه خوب که دست از کثافت کاریت کشیدی. سرانجام فهمیدی که این مردمو نمیتونی گول بزنی. لطفی کنو کتابم ننویس!
  4
  23
  دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Diavik - استکهلم، سوئد
  کسی که آرزوی ساکن شدن در جوار مسجد کوفه و اعتقاد داشتن به خرافات مضلومیت علی باشد نمیتواند عاشق ایران باشد، اینها متضاد یکدیگرند، پس یا عوامفریبی میکنی یا به مرض دوشخصیتی دچار شده ای!
  4
  19
  دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.