برای اولین بار خون تولید‌شده در آزمایشگاه به انسان تزریق شد

گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را از ریه‌ها به تمام بدن می‌رسانندبی بی سی: دانشمندان در بریتانیا برای اولین بار خون تولید‌شده در آزمایشگاه را به انسان‌های داوطلب تزریق کردند.

مقدار اندکی خون، حدود چند قاشق چایخوری برای آزمایش تزریق شد تا چگونگی کارکرد آن در بدن انسان بررسی شود. اگر این اقدام موفقیت‌آمیز باشد امیدوارند که تولید خون برای افرادی که دارای گروه‌های خونی نادر هستند آسان‌تر شود، گروه‌های خونی که خون آنها کمتر در دسترس است.

هم‌چنین امید است که به افراد مبتلا به بیماری‌های خاص مانند بیماری کم‌خونی داسی‌شکل که نیاز به درمان مداوم دارند کمک کند.
چگونه دانشمندان خون تولید می‌کنند؟خون تولید‌شده در آزمایشگاه در مرکزی در بریستول نگهداری می‌شوداین پژوهش با همکاری پژوهشگرانی از بریستول، کمبریج، لندن و گروه خون‌شناسی و پیوند عضو نظام بهداشت‌ودرمان ملی بریتانیا(ان‌اچ‌اس) انجام شده است.

آنها پژوهش خود را با یک واحد خون اهدا‌یی انسان (حدود ۴۷۰‌میلی‌لیتر) شروع کردند. سپس با استفاده از دانه‌های مغناطیسی سلول‌های بنیادی را جدا کردند، این سلول‌ها می‌توانند به انواع سلول‌های خونی تبدیل شوند.

سلول‌های بنیادی پیش از آنکه در مسیر تبدیل به گلبول‌های قرمز خون قرار گیرند، به تعداد زیاد در آزمایشگاه تولید می‌شوند.

روال تولید تا تکمیل مرحله نهایی حدود سه‌هفته طول می‌کشد. دو داوطلبی که برای اولین بار مقدار کمی از این خون را دریافت کرده‌اند به گفته پزشکان تاکنون حال‌شان خوب است.

این پژوهش قصد دارد خون تولید‌شده را حداقل روی ۱۰ داوطلب سالم دیگر آزمایش کند. آنها دو بار حدود یک تا دو قاشق چایخوری خون با فاصله چهار ماه دریافت می‌کنند که یکی خون معمولی و دیگری خون تهیه‌شده در آزمایشگاه خواهد بود.

خون تهیه‌شده در آزمایشگاه حاوی ماده ویژه‌ای است که به دانشمندان امکان رد‌گیری و مشاهده طول‌عمر آن در بدن انسان را می‌دهد.
تولید خون آزمایشگاهی چه نتایجی  در آینده دارد؟
در قدم اول نیاز به پژوهش‌ها و آزمایش‌های بیشتری است اما امید است که در آینده خون تولید‌شده در آزمایشگاه بتواند یاریگر بیماران با گروه‌های خونی کمیاب باشد.

پروفسور اشلی توی از دانشگاه بریستول می‌گوید بعضی گروه‌های خونی “بسیار نادر” هستند طوری که شاید فقط ۱۰ نفر در سراسر کشور باشند که بتوانند خون اهدا کنند.
افراد مبتلا به بیماری کم‌خونی داسی‌شکل دارای گلبول‌های قرمز خون تغییر‌شکل‌یافته هستند که باعث بروز مشکلاتی در بدن آنها می‌شودتولید خون در آزمایشگاه هم‌چنین می‌تواند به افراد مبتلا به کم‌خونی داسی‌شکل که نیاز به تزریق مداوم خون دارند یاری رساند.

گلبول‌های قرمز به‌طور‌معمول ۱۲۰ روز عمر می‌کنند تا سلول‌های جدید جای آنها را بگیرند. خون‌های اهدایی ترکیبی از گلبول‌های جدید و قدیمی‌تر است در‌حالی‌که خون تولید‌شده در آزمایشگاه گلبول‌های تازه دارد که ۱۲۰ روز عمر می‌کنند. پژوهشگران امیدوارند این تلاش باعث شود این بیماران نیاز به تزریق خون کمتری در آینده داشته باشند.
+12
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.