نفتکش اسرائیلی با «پهپاد ایرانی هدف قرار گرفته است»

بی بی سی: دو مقام ارشد غربی به نفیسه کوهنورد، خبرنگار ارشد بی‌بی‌سی فارسی در منطقه گفته‌اند که یک پهپاد ایرانی نفتکشی را در سواحل عمان مورد هدف قرار داده است.

به گفته این دو مقام غربی، این حمله با پهپاد شاهد ۱۳۶ صورت گرفته است.

صبح روز چهارشنه (۱۶ نوامبر/۲۵ آبان) خبرگزاری‌های بین‌المللی گزارش دادند که نفتکشی با پرچم لیبریا و مالکیت اصلی یک میلیاردر اسرائیلی در آب‌های عمان هدف حمله قرار گرفت.

مدیریت نفتکش پاسیفیک زیرکون در بیانیه‌ای اعلام کرد «همه خدمه در امنیت کامل هستند» و بر اثر «اصابت یک پرتابه»، متحمل آسیب شده است.

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرده بود که از این حادثه مطلع است.

این نفتکش متعلق به کشتیرانی اقیانوس آرام شرقی است که مرکز آن در سنگاپور است اما آسوشیتدپرس می‌گوید مالک اصلی میلیاردری اسرائیلی به نام ایدان اوفر است.

این حادثه در بحبوحه تنش‌های فزاینده با ایران روی داده است.

مرداد ماه سال ۱۴۰۰ هم نفتکش «مرسر استریت» که پرچم لیبریا داشت، در نزدیکی سواحل عمان در آب‌های آزاد هدف قرار گرفت. در جریان حمله به نفتکش مرسر استریت دو نفر کشته شدند که یکی از آنها تبعه بریتانیا و دیگری شهروند رومانی بود.

در آن زمان دولت بریتانیا اعلام کرد این حمله توسط پهپاد شاهد ۱۳۶ انجام شده که تنها در ایران ساخته می‌شود. فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا هم با انتشار نتیجه تحقیقاتش، انگشت اتهام را به سوی ایران گرفته است.
تصویری آرشیوی از کشتی پاسیفیک زیرکون در سواحل آیل آو وات در بریتانیادر نهایت بریتانیا، رومانی، لیبریا و اسرائیل همچنین خواستار محکومیت ایران در جامعه بین‌‍‌المللی شدند.

کشتی مرسر استریت نیز تحت مدیریت یک شرکت وابسته به این میلیاردر اسرائیلی بود.

منطقه خلیج فارس از زمان بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا در سال ۲۰۱۸ شاهد حملاتی به کشتی های تجاری بوده است. آن تنش‌ها بعد از خروج دولت ترامپ از برجام بالا گرفت و ایران تهدید کرد راه صادرات نفت از تنگه هرمز را خواهد بست.
+32
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.