اعتصاب گسترده بازاریان در سالگرد آبان ۹۸؛ کارگران ذوب آهن اصفهان از کار دست کشیدند

 اعتصاب بازارها در ایران، ۲۴ آبان ۱۴۰۱صدای آمریکا: پس از فراخوان‌های مختلفی که برای دعوت به اعتراضات و اعتصابات سراسری در سالگرد آبان ۹۸ منتشر شد، روز سه‌شنبه ۲۴ آبان بازاری‌ها و کسبه مناطق مختلف کشور دست‌کم در ۱۷ استان مغازه‌های خود را بستند. کارگران ذوب‌آهن اصفهان نیز اعتصاب کردند.

بنا بر گزارش‌های دریافتی صدای آمریکا، هم‌زمان با اعتصاب بازارها، دانشجویان، و دانش‌آموزان برخی دانشگاه‌ها و مدرسه‌های کشور نیز اعتصاب کرده‌اند و در کلاس‌های درس حاضر نشده‌اند.

اعتصاب‌های بازاریان در مناطق مختلف استان‌هایی از جمله تهران، البرز، آذربایجان شرقی و غربی، فارس، اردبیل، کرمان، گیلان، یزد، بوشهر، هرمزگان، اصفهان، کرمانشاه، کردستان، خوزستان، خراسان مرکزی، و استان مرکزی جریان دارد.
 بازاریان در شهرهای مختلف با اعتصاب و بستن مغازه‌ها به اعتراضات ایران پیوستند گزارش‌ها حاکی از آن است که کسبه پاساژ پایتخت، بازار فرش، پاساژ ولیعصر، خیابان خیام، پاساژ علاءالدین، کسبه صنف ماشین‌های اداری در خیابان شهر، شهرک اکباتان، خیابان آبان کرج، و شماری از کسبه مشهد، اعتصاب کرده‌اند.
دو ویدئو از اعتصاب کسبه در بازار شیراز - سه‌شنبه ۲۴ آبان
در پاساژ علاءالدین تهران معترضان شعار می‌دهند: «کاسب با لیاقت، حمایت حمایت» و «مرگ بر دیکتاتور»

شعار «کاسب با لیاقت، حمایت حمایت» و «مرگ بر دیکتاتور» در پاساژ علاالدین تهران
تصاویر و گزارش‌هایی از تعطیلی بازارها و مغازه‌ها در شهرهای تهران، اصفهان، کرج، تبریز، شیراز، اردبیل، کرمان، رشت، یزد، بندر گناوه، و کیش منتشر شده است.

در اصفهان، در مرکز خرید «سیتی سنتر» مغازه‌ها بسته است و معترضان شعار «آزادی آزادی» می‌دهند.
 فریاد «آزادی» در «سیتی سنتر» اصفهان – سه‌شنبه ۲۴ آبان
یک ویدئو، اعتصاب مغازه‌دارها و کسیبه در باغ سپه‌سالار تهران را در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد.
اعتصاب مغازه‌دار‌ها و کسبه باغ سپه‌سالار در تهران - سه‌شنبه ۲۴ آبان
بازار خیابان چراغ برق تهران نیز تعطیل است.
ویدئوی دیگری از اعتصاب در بازار و خیابان چراغ برق تهران

شمار قابل توجهی از معترضان هم‌زمان با اعتصاب بازار بزرگ تهران، در آن جا راهپیمایی کرده‌اند و علیه سپاه پاسداران و حکومت شعارهایی از جمله «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» می‌دهند.
نخستین ویدئوها از اعتصاب بازار تهران با شعار «سال خونه، سید علی سرنگونه»خیابان‌های مناطق مرکزی تهران ناآرام گزارش شده است. یک ویدئو تقاطع خیابان جمهوری و کارگر را نشان می‌دهد که معترضان در خیابان تظاهرات می‌کنند و از سوی راننده‌ها با بوق زدن ممتد حمایت می‌شوند.

در شهرهای سنندج، سقز، بانه، مهاباد، دیواندره، مریوان، بوکان، جوانرود، شاه‌آباد (اسلام‌آباد غرب)، کامیاران، اشنویه، نیز اعتصابات بازاری‌ها و کسبه از سر گرفته شده است.
اعتصاب کارگران ذوب آهن اصفهان
هم‌زمان با اعتصابات سراسری بازاریان، اتحادیه کارگران آزاد ایران گزارش داده است، کارگران شرکت ذوب آهن اصفهان روز سه‌شنبه اعتصاب کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، کارگران بخش‌های مختلف شرکت ذوب آهن اصفهان ضمن اعتصاب، در محوطه این شرکت تجمع کرده‌اند. این تجمع در پی فراخوان از پیش اعلام شده بوده است.

پیش از این نیز کارگران «بخش کک‌سازی» این شرکت در روزهای ۱۷ و ۱۸ آبان در اعتراض به «وضعیت بد مالی شرکت» و «بی‌اعتنایی به خواسته‌های کارگران» اعتصاب کرده بودند.

اتحادیه کارگران آزاد ایران گزارش داده است که مدیران شرکت ذوب آهن برای جلوگیری از اعتصاب روز سه‌شنبه کارگران «یک میلیون تومان» به حساب آنها واریز کرده بودند، اما «کارگران خواستار تحقق مطالباتشان از جمله افزایش دستمزدها، اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل» هستند.
اعتصاب کارگران شرکت ذوب آهن اصفهان، ۲۴ آبان ۱۴۰۱اعتصابات گسترده در روزهای گذشته نیز هم‌زمان با این دور از اعتراضات سراسری ایران که پس از ۲۵ شهریور در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی آغاز شد، جریان داشته است.
+157
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  مطالبه گر - تورنتو، کانادا
  درسته که این رژیم لعنتی ایران و ایرانی و نابود کرد اما از حالا به بعد نقش اساسی را در نابودی مردم بی طرف و خاموش دارند اگه اشتباه نکنم تهران حدود سیزده میلیون جمعیت داره اگه یک میلیون هم بیان بیرون به نسبت جمعیت شهرهای دیگه هم همینطور نابودی رژیم حتمیه بدون کشتار چون این ارازل با این جمعیت کاری نمیتونه بکنه ما اکثرا بیرون گود نشستیم و آرزوی پیروزی داریم کاربرای عزیزی که داخل ایران هستید از اقوام و دوستان خودتون شروع کنید تا میتونید جمعیت و زیاد کنید به خاطر خون عزیزنمون و دوستان اسیرمون در زندان
  7
  19
  ‌سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان
  این دفعه با دفعات قبل فرق داره. می‌کشید و به زنان و دختران ما تجاوز میکنید؟ گذشت که دیگه یک مشت عقده ای در راس کار باشن و قانونی براشون وجود نداشته باشه تا هر غلطی میخوان بکنن. در ضمن این رو بگم که خیلی ها در رفتن از کشور با پول و طلا. اینهایی که موندن نخودی هاشونن))) پدر تون رو طوری در میاریم که تا ۷ جدتون از اسم تجاوز،دزدی، دروغ به خودشون بلرزن و توی تاریخ ثبت میشه که لات بازی و دروغ نتیجه خیلی خوبی برای شما بی پدر های بی وجود، بی ریشه هیچی دیگه به ارمغان نداره.حالا برید پیش دوستان فلسطینی داغونتون .مملکت رو می‌سازیم،آزادی و روزهای خوب برای ما و نسل آینده ما در پیش هست و اگر شما داغونهای کثیف فکر کردید که پول‌های دزدی از گلوتون پایین میره کور خوندید. هیچ جای دنیا شما کفتارهای متعفن در امان نیستید. اگر شما و کاسه لیساتون لات و چاقو کش و زبون نفهمید ،ما بدتر از شما هستیم. وقت شما تموم شده. مرگ بر دشمن و بسیجی متجاوز به ناموس و دزد. مرگ بر خائنین.
  9
  17
  ‌سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  بازار و کلا کسبه خیابان و بازار از این اعتراض ها حمایت نمیکنن و برعکس در دل از اینا نفرت دارن چون از کاسبی کردن می افتن اگر هم کرکره مغازه رو میدن پائین برا اینه که تو شلوغی آسیب مالی بهشون وارد نشه.
  4
  9
  ‌چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.