بازداشت و ممنوع‌الخروجی ۱۰۰ سینماگر مطرح ایران

روزنامه شرق در گزارشی به نقل از مسئولان خانه سینما خبر داده که حدود ۱۰۰ نفر از سینماگران بازداشت یا ممنوع الخروج شده‌اند.

فرانک جواهری،خبرنگار روزنامه شرق به نقل از اعضای کمیته حمایت حقوقی و قضایی از سینماگران در خانه سینما از «شرایط پر التهاب» سینما گزارش داده و اینکه جریان لغو قراردادهای هنری، ممنوعیت از کار و توقیف گذرنامه هنرمندان ادامه دارد.

در جریان اعتراضات سراسری بعد از مرگ مهسا امینی در ایران، شمار زیادی از چهره‌های مشهور سینما با معترضان اعلام همراهی کردند و زنانی مانند کتایون ریاحی و اخیرا ترانه علیدوستی حجاب از سر برداشتند.

در این گزارش به نقل از علیرضا حسینی، عضو هیئت مدیره خانه سینما درباره فهرست حدودا صد نفری نوشته است: «۱۰ مستندساز از قبل بخاطر سفرها و شرکت در ورک‌شاپ درگیر دادگاه بودند و شش نفر هم به خاطر بیانیه در لیست هستند و ۲۶ نفر از اعضای خانه تئاتر و موسیقی هم در لیست حضور دارند. تعدادی از دستگیرشدگان نویسنده‌، دستیار فیلمبردار و سازنده فیلم کوتاه و مستندساز هستند. اکثرا جوانند و متاسفانه دچار پرونده قضایی شده‌اند‌.»

همچنین مهدی کوهیان، تهیه‌کننده و عضو دیگر کمیته خانه سینما گفته، «اکثر بازداشت شدگان، کسانی هستند که در فضای مجازی فعالیت اعتراضی داشته‌اند، برخی هم در خیابان دستگیر شده‌اند.»آقای کوهیان گفته «برای چند نفر از کسانی که روزهای اول یعنی در اواخر شهریور و اوایل مهر بازداشت شدند، حکم صادر شده است. بیشتر این حکم‌ها برای زندان به مدت شش سال و کمتر بوده» است.
+99
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  ali51reza - وستروس، سوئد

  بجای ممنوع الخروجی بازیگران فکر سوراخ موش باشید طوفان آبان در راه است
  1
  34
  دوشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.