پشت پرده «برای دختر همسایه» و ارتباطش با روحانی طرفدار خامنه‌ای چیست؟

ایران وایر - سولماز ایکدر: پس از چندین تلاش ناموفق پروپاگاندای جمهوری اسلامی برای به حاشیه بردن ترانه «برای» شروین حاجی‎پور، در هفته هشتم اعتراضات، ویدیو کلیپ «برای دختر همسایه» منتشر شد.

ویدیو کلیپی که در آن چند دختر افغانستانی، با «حجاب معیار جمهوری اسلامی و پوشش غیر بومی افغانستان» به دختران ایرانی «هشدار» می‎دادند.

در این ویدیو، پنج زن افغانستانی از زنان ایرانی می‎خواهند تا وضعیت افغانستان را آیینه عبرت قرار داده و به اعتراضات‌شان پایان دهند.

اگرچه یکی از شهروندان افغانستانی مقیم ایران که سابقه فعالیت در حوزه‎های زنان و کودکان را دارد و سال‎هاست در رابطه با مهاجران افغانستانی در ایران کار می‎کند از نقش سپاه امام رضای مشهد در تهیه این کلیپ پرده برداشت. این فعال اجتماعی به دلایل امنیتی نخواسته نامش فاش شود، به ایران‌وایر گفته است: «ویدئو کلیپ برای دختر همسایه، در ایران ضبط شده است.»

به گفته او به زنان شرکت‌کننده در این ویدئو کلیپ، از سوی سپاه امام رضای مشهد وعده «اقامت ایران» داده شده است. ترانه و موسیقی این ویدئو کلیپ و بر همان وزن «برای» شروین حاجی‎پور بود و برای اولین بار در توسط کانال تلگرامی «عیسی حسینی مزاری» منتشر شد.

عیسی حسینی مزاری کیست؟عیسی حسینی مزاری، یک روحانی شیعه افغانستانی و طرفدار جمهوری اسلامی است. او ریاست مرکز «تبیان» افغانستان را برعهده دارد که در قم، تهران و مشهد دفتر دارد.

عیسی حسینی مزاری سال ۱۳۶۱ برای تحصیل در علوم حوزوی به ایران آمد و برای فراگیری علوم حوزوی در حوزه علمیه مشهد آغاز به تحصیل کرد. پس از آن نیز برای هفت سال مشغول به آموختن درس خارج فقه شد.

عیسی حسینی مزاری، سال ۱۳۶۹ برای تاسیس «جبهه متحد انقلاب افغانستان» به پاکستان رفت و در نهایت یک سال پس از آن با حمایت‎های جمهوری اسلامی «مرکز فعالیتهای سیاسی فرهنگی تبیان» را در افغانستان تاسیس کرد. این مرکز در هرات ، مزارشریف، تهران، قم و مشهد دفتر دارد.

او در سال ۱۳۷۵، یک روز پس از سقوط کابل به دست طالبان، همراه با تعدادی از همکاران، کابل را ترک کرد و مجددا به ایران آمد.

این روحانی شیعه افغانستانی تا سال ۱۳۸۵ با حمایت‎های پیدا و پنهان جمهوری اسلامی چندین مجله، ماهنامه و خبرگزاری تاسیس کرد. از جمله خبرگزاری صدای افغان یا «آوا».

در پناه جمهوری اسلامیاین روحانی شیعه، مدتی وکیل «ناصر مکارم شیرازی»، از مراجع تقلید قم، در افغانستان بود و دفتر او را در کابل اداره می کرد. هرچند پس از مدتی، از وکالت ناصر مکارم شیرازی عزل شد. یک منبع آگاه به ایران‌وایر گفت که دلیل عزل حسینی مزاری خیانت در امانت در رابطه با وجوهات دفتر مکارم شیرازی بوده است.

همچنین منتقدین عیسی حسینی مزاری برای نشان دادن میزان نزدیکی او به جمهوری اسلامی می‎گویند که او در قنوت جماعت خود این گونه دعا می کند: «اللهم احفظ قائدنا الخامنه‌ای. او آیت‌الله خامنه‌ای را نائب بر حق «امام زمان» (عج) می داند.»

این روحانی شیعه، یک سال پیش از تسلط مجدد طالبان بر افغانستان، در ستایش «قاسم سلیمانی»، فرمانده سابق سپاه قدس، گفته بود: «بعد از سقوط طالبان، آمریکایی‌ها سعی کردند رژیم شاهی را به افغانستان برگردانند اما تلاش‌های سردار سلیمانی به تشکیل حکومت مردم‌سالاری منجر شد.»

شاید همین موضع‌گیری‎های عیسی حسینی مزاری است که موجب شد تا حمایت رسانه‎ای جمهوری اسلامی برخوردار شود. خبرگزاری‎های فارس و تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران و خبرگزاری مهر از ارگان‎های رسانه‎ای جمهوری اسلامی هستند که اخبار مربوط به این روحانی شیعه را پوشش می‎دهد.

حتی مخالفت حسینی مزاری با اعتراضات ضد طالبانی برخی از اتباع افغانستانی در سال گذشته در ایران نیز، توسط خبرگزاری تسنیم پوشش داده شده بود.

در بیانیه این روحانی شیعه افغانستانی به نقل از تسنیم آمده بود: «در روزهای اخیر شاهد برخی حرکت‌های اعتراضی ضد طالبان به خصوص در سطح چند شهر ایران بودیم که دسته‌ای زن و مرد، راه افتاده، به ظاهر در دفاع از شیعیان افغانستان، علیه این گروه، شعارهای تند و زننده‌ای سر دادند.»

او در ادامه این بیانیه تاکید کرده بود: «اگر نگوییم سازمان دهندگان این تحرکات ناآگاه‌اند و احساسی یا مشکوک‌اند و وابسته به جریان‌های خاص، تا آتش نفاق و جنگ داخلی میان شیعیان و طالبان برافروزند، انگیزه اکثر معترضان، برداشت از گذشته طالبان است و احساس می‌کنند با تسلط این گروه بر ولایات کشور، ممکن است ظلم و تعدی علیه شیعیان اِعمال گردد…»

این موضع حسینی مزاری در روزهای آغازین تسلط دوباره طالبان برای افغانستان دقیقا منطبق با موضع جمهوری اسلامی بود. او همچنین از منتقدین اعتراضات قوم هزاره به «نسل کشی» طالبان در افغانستان بود و تاکید داشت این اعتراضات «موجب سوء‌استفاده غرب» خواهد شد.

این روحانی شیعه پیشتر نیز ضمن انتشار «سیزده مطالبه مردم افغانستان از طالبان» بر قطع ارتباط با آمریکا پافشاری کرده بود.

برای هشدارویدئو کلیپ «برای دختر همسایه» با سخنان «جرج بوش» در خصوص این‌که هدف اصلی «تروریسم، ستم وحشیانه زنان، نه فقط زنان افغانستان» است آغاز می‎شود.

پس از آن سازندگان این ویدئو کلیپ با ترکیب کردن تصاویر مربوط به اعتراضات ایران و جنگ و نابسامانی در افغانستان تلاش کردند در ذهن مخاطب این باور را ایجاد کنند که ادامه یافتن اعتراضات می‎تواند منجر به شباهت سرنوشت ایران و افغانستان شود.

این در حالی ست که پیش از این مقامات جمهوری اسلامی به صورت پیوسته هشدار می‎دادند که ادامه اعتراضات در ایران، موجب «سوریه‎ای» شدن کشور می‎شود.

ترانه برای دختر همسایه سعی دارد در ذهن مخاطب این باور را ایجاد کند که دقیقا «برای» رخ ندادن حوادثی مانند حمله به مدارس، یا برای پاسداشت فرصت‎هایی مانند حق تحصیل زنان «باید» اعتراضات در ایران متوقف شود.

این ویدئو کلیپ، به رغم همخوانی چند زن در آن، که طبق قوانین جمهوری اسلامی ممنوع است، به شدت با استقبال رسانه‎ها، کانال‎های تلگرامی و … نزدیک به حاکمیت قرار گرفت.

اگر چه از زمان آغاز اعتراضات در ایران شهروندان افغانستان در داخل و خارج این کشور حمایت خود را از آن ابراز کردند. از جمله در روزهای آغازین این اعتراضات شماری از زنان در کابل با حمل تصاویر مهسا امینی و سر دادن شعار «زن، زندگی، آزادی» از این اعتراضات حمایت کردند.

شماری از هنرمندان افغانستان آهنگ شروین را بازخوانی کردند و شماری از معترضان افغان در کنار ایرانی‌ها در کشورهای اروپایی علیه جمهوری اسلامی دست به اعتراض زدند.
+76
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  این خانمها افعان فکر میکنن اگر نظام اخوندی برکنار شود فردا نظامی در ایران سرکار می اید بدتر از حکومت اخوندی . نه ایران ما افغانستان نیست که مردمش از دولتهای بد و بدتر , بدترش را بپذیرند . در سال 1357 هم اخوندها و تعدادی از کمونیستها که با اخوندها برای نابودی ازادی خواهان هم دست شده بودن با وعده اتوبوس مجانی و مسکن مجانی و اب وبرق مجانی و غیره مردم را فریب دادن و پیر اخوند خرفتی را به اسم روح الله خمینی رهبر کردن تا بیشتر مردم فریب دهند. دیگر اکثر مردم تن به ایدولوژیک مذهبی و کمونیستی نخواهند داد شاید اقلیت کمی هنوز باشن که فریب خورده مذهب و گروهای کمونیستی باشن ولی در اینده ایران راه به جای نخواهند برد چون گروهای مذهبی و کمونیستی از این رسوا ترند که حرف این را بزنند قدرت در ایران را در اختیار بگیرند. امریکا شانسی به مردم افغانستان داد و دولتی تقربیا" دمکراتیک را با هزینه میلیاردها دلار ساخت و در افغانستان بر سرکار اورد ولی اکثر مردم افغانستان دنبال همان دولت خونخوار طالبان بودن و عاقبت ان دولتی را که میلیاردها دلار خرجش شده بود را از دست دادن . مردم از نظام اخوندی گر عبور کنن....
  7
  83
  شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  رفتم کلیپ رو پیدا و تماشا کردم. چقدر این چند پرستوی افغانی زور میزدند که شعر و صدای منحوسشون به زیبایی آهنگ برای در بیاد اما به معنای واقعی کلمه باید گفت که ر**دن!
  9
  89
  شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  بی ارزش. اصلا وقت واسه این‌چهارتا برده جنسی نذارید. اینا همش از ترس های طالبانی و حزب اللهی و داعشی نشات میگیره.
  3
  22
  شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  بعد از چهل چند سال آوازه خونی زن از طرف رژیم نکبت آزاد و پخش شد. نگین هم همخوانی هست اول کلیپ تک صداییه. این آخوندهای مکار وقتی به نفعشون باشه دیگه هیچ مسئله‌ای که قبلا خودشون حرام اعلام کردن، حرام محسوب نمیشه اینها اگر لازم باشه ننه هاشون رو هم لخت می‌کنند و در معرض عموم میزارند
  1
  9
  یکشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  ویدیو رو دیدم! بگذریم از اینکه یه ذوق هنری نداشتن که متن و هارمونی جداگانه ای از کار زیبای شروین انجام بدن؍ به نظرمیاد تهدید میکنن که ایران میشه مثل افغانستان
  1
  10
  یکشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.