اثرات ترک سیگار قبل از این سن مشهودتر است

به گزارش مشرق، ترک سیگار، صرف نظر از تعداد سال های استعمال سیگار، می تواند اثرات مفید زیادی بر سلامتی داشته باشد. سیگار کشیدن فعالیتی است که می تواند از بسیاری از جهات برای سلامت مضر باشد.

مطالعه اخیر نشان داد که ترک سیگار با کاهش مرگ و میر مرتبط است، به ویژه در میان افرادی که سیگار را در سنین پایین تر ترک می کنند.

اثرات مفید به ویژه زمانی که افراد سیگار را در سن ۳۵ سالگی ترک کردند، مشهودتر بود. سیگار باعث آسیب به بدن می شود و خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی را در افراد افزایش می دهد. به عنوان مثال، کشیدن سیگار با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه، سکته مغزی و بیماری قلبی مرتبط است. این خطرات مربوط به آسیب هایی است که سیگار به رگ های خونی و ریه ها وارد می کند.

محققان با بررسی داده های بیش از ۵۰۰ هزار نفر دریافتند که سیگار کشیدن با نرخ مرگ و میر دو برابر یا بیشتر همراه است. با این حال، ترک سیگار با کاهش خطر مرگ و میر همراه بود. این کاهش به ویژه بر اساس سنی که فرد سیگار را ترک کرده بود، مشهود بود.

نویسندگان این مطالعه خاطرنشان می‌کنند که «ترک سیگار قبل از ۴۵ سالگی با کاهش تقریباً ۹۰ درصدی خطر مرگ و میر مرتبط با ادامه سیگار همراه بود و ترک سیگار در سنین ۴۵ تا ۶۴ سال با کاهش تقریباً ۶۶ درصدی این خطر همراه بود.»

به عبارت دیگر، هر چه افراد زودتر سیگار کشیدن را ترک کنند، نتایج بهتری بدست خواهند آورد.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.