نماینده آیت‌الله سیستانی، معترضان در ایران را جمعی از اراذل و اوباش خواند

رادیو فردا - داماد و نماینده آیت‌الله سیستانی روز چهارشنبه ۱۸ آبان مدعی شد که اعتراضات سراسری در ایران «به هیچ عنوان مردمی نیست» و معترضان را «جمعی از اراذل و اوباش» خواند.

جواد شهرستانی در دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه خواهران گفت: «این اغتشاشات اخیر به هیچ عنوان مردمی نیست و این‌ها جمعی از اراذل و اوباش هستند که معلوم نیست از کجا آمده‌اند و از چه دشمنی خط گرفته‌اند».

رسانه‌ها و مقام‌های جمهوری اسلامی بارها در سخنرانی‌ها و واکنش‌های خود به اعتراضات سراسری در کشور، معترضان را «زباله»، «هرزه»، «لاابالی»، «پشه»، «اراذل و اوباش» و «داعش» معرفی کرده‌اند، از جمله فرمانده نیروی زمینی ارتش که او نیز روز چهارشنبه در سخنانی معترضان را به «مگسان» تشبیه کرد.

به‌علاوه، حکومت ایران در چهار دهه گذشته همواره اعتراضات مردمی را «اغتشاش» خوانده و با کاربرد مکرر واژه «دشمن»، دولت‌های غربی به‌ویژه آمریکا و بریتانیا را به هدایت این اعتراضات متهم کرده‌اند.

در همین زمینه، نماینده سیستانی دولت‌های غربی را به «توطئه‌چینی» برای جوانان ایران و به‌ویژه دختران جامعه از سنین کودکی متهم کرد و افزود که «بانوان طلبه» و حوزه‌های علمیه خواهران می‌توانند نقش مهمی در آشنایی نسل جوان با معارف اسلامی داشته باشند.

این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که دور تازه اعتراضات سراسری در ایران از هشت هفته پیش در واکنش به جان باختن ژینا مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد و اعتراض به حجاب اجباری و احقاق حقوق زنان به محورهای اصلی این جنبش مبدل شده است.

روز گذشته، مقتدی صدر، رهبر روحانی پرنفوذ در عراق، هم با انتشار بیانیه‌ای در توئیتر خود و در واکنش به اعتراضات سراسری در ایران نوشت که مخالفت با حجاب ممکن است به دیگر کشورهای منطقه هم گسترش یابد و از «انداختن عمامه به برداشتن حجاب از سر زنان عفیف برسد».

در اعتراضات سراسری «زن زندگی آزادی» در ایران، سردادن شعار علیه آخوندها از جمله شعارهای اصلی معترضان در خیابان است.
+5
رأی دهید
-199

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  درکش سخته براتون تا بفهمید که عمرتون بسر اومده و در اینده نزدیک شغل شما اخوندها بجایه لم دان رویه مبل و مفتخوری دربانی و تمیزکردن توالتهایه عمومی خواهد بود. شایدهم درمناطق محروم بستن شما به گاری بجایه قاطر.
  2
  76
  ‌پنجشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  نگرانی این بی سروپا قابل درک هستش ، یک بیزینس فریبکاری و مفتخوری با قدمت چند قرن رو به افول هست و با این اوضاع و احوال فعلی در ایران و اینکه ایران تنها کشور اکثریت شیعه هست ، از بین رفتن آخوند در ایران ، ادامه اش از بین رفتن مابقیشون در چند کشور دیگر خواهد بود . احتمالاً تا سه دهه دیگر شغل آخوند در تمام دنیا منسوخ خواهد شد . به امید آنروز .
  1
  67
  ‌پنجشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  ziba bahadori - هیوستن، ایالات متحده امریکا
  پس از اظهارات اخیر جواد شهرستانی، داماد آیت‌الله علی سیستانی، درباره اعتراضات ایران، دفتر آیت‌الله سیستانی اعلام کرد که او «نماینده‌ای جهت ابراز نظر در مسائل سیاسی» ندارد.
  2
  13
  ‌پنجشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid reza - ملبورن، استرالیا
  آخوند خوب . آخوند مرده . تمام.......
  1
  9
  ‌پنجشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.