شکاف در صف جناح تندرو ایران

ایندیپندنت فارسی - شبنم نجد: هنوز زود است بگوییم حلقه خواص از هم گسیخته است، اما روشن است که شکاف‌ها عمیق‌تر خواهد شد و جمهوری اسلامی را تحت فشار بی‌سابقه‌ای قرار خواهد داد

با نزدیک شدن خیزش سراسری مردم ایران به دومین ماه، که طولانی‌ترین اعتراض‌های مردمی در تاریخ جمهوری اسلامی بوده است، بسیاری از ناظران و تحلیلگران به این باور رسیده‌اند که خیزش فعلی با اعتراض‌های پیشین متفاوت است و به انقلابی دیگر تنه می‌زند.

ری تکیه و روئل مارک گرشت در مقاله‌ای در وال‌استریت ژورنال به تفاوت ماهیت این دوره از اعتراض‌های مردمی می‌پردازند و به این نکته توجه دارند که حتی طرفداران پروپاقرص رژیم نیز زبان به انتقاد از خامنه‌ای گشوده‌اند، مسئله‌ای که در اعتراض‌های قبلی رخ نداده بود. اکنون حتی حامیان علی خامنه‌ای نیز سعی می‌کنند از دولت فاصله بگیرند.

به عقیده نویسندگان این مقاله، هنوز زود است بگوییم حلقه خواص از هم گسیخته است، اما روشن است که شکاف‌ها عمیق‌تر خواهد شد و جمهوری اسلامی را تحت فشار بی‌سابقه‌ای قرار خواهد داد.

در ادامه مطلب به اتحاد هواداران رژیم در بحبوحه بحران‌ها در بیش از چهار دهه گذشته اشاره می‌شود، به‌عنوان مثال وقتی اصلاح‌طلب‌ها در اواخر دهه ۱۳۸۰ پایه‌های نظام را در معرض خطر قرار دادند، میانه‌روها و تندروها متحد شدند تا این تهدید را خنثی کنند. اما امروز بسیاری از چهره‌های اصولگرا از انتقاد از خامنه‌ای و حامیانش ابایی ندارند.

تکیه و گرشت علی لاریجانی را مثال می‌زنند که همچنان یکی از مشاوران خامنه‌ای است. پیشینه او نشان نمی‌دهد که حامی حقوق زنان باشد، و یکی از مدافعان سرسخت سپاه پاسداران است. اما در مصاحبه اخیرش با روزنامه اطلاعات، از سخت‌گیری در مسئله حجاب انتقاد کرد و گفت: «حتما گفت‌وگو لازم است. این گفت‌وگو باید عمیق‌تر باشد. باید بسترهای طبیعی اعتراض فراهم باشد و افراد سازمانی داشته باشند که با آن امکان گفت‌وگو باشد.»

روزنامه جمهوری اسلامی نیز از حکومت انتقاد کرده است. این روزنامه در سرمقاله‌ای روایت رسمی حکومت مبنی بر دخالت خارجی در اعتراض‌های مردمی را رد کرده و بر جدی بودن نارضایتی معترضان تاکید کرده است. در این سرمقاله آمده است: «ابرمعضلات موجود در کشور مثل تورم، بی‌کاری، عدم توسعه کشور، خشکسالی، معضلات معیشتی، تخریب شدید محیط‌زیست و... باعث شده تا هر چند وقت یک‌بار تعدادی از اقشار مختلف مردم مثل بازنشستگان، فرهنگیان و دانشجویان دست به اعتراض بزنند.» سپس ۱۴ نکته برای برون‌رفت از بحران فعلی مطرح می‌کند. در نکته ۱۱ به «دروغ نگفتن در شرح وقایع رخ‌داده» اشاره می‌شود.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه، همواره چهره‌ای سرسخت و بی‌رحم در دستگاه قضا بوده است. اما اکنون می‌‌گوید: «باید باب گفت‌وگو را در کشور گسترش دهیم و گفت‌وگو‌محوری را به یک فرهنگ عمومی تبدیل کنیم.» این سخنان با آنچه رهبر جمهوری اسلامی انتظار دارد از قوه قضاییه بشنود زاویه جدی دارد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری پیشین، که اغلب اگر از سرکوب‌ها حمایت نکرده باشد، سکوت کرده، در بیانیه‌ای از روش‌های رهبر جمهوری اسلامی انتقاد کرده است. در این بیانیه آمده است: «امنیت ملی اما صرفا با توسل به ابزار نظامی و انتظامی حاصل نمی‌شود... امنیتی که باید ضامن حفظ حیات، تامین معیشت و تضمین آزادی‌ها و حقوق اساسی مردم هم باشد.»

رژیم‌های مذهبی با تکیه بر ایجاد رعب و وحشت حکومت می‌کنند، و روشن است که این روزها ایرانیان کمتری از حکومت می‌ترسند. این مسئله به‌خصوص در مورد زنان جوان صدق می‌کند، هرچند تمام اقشار ایرانیان به اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها پیوسته‌اند.

تکیه و گرشت معتقدند انتقاد برخی اصولگرایان از خامنه‌ای نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی دارد هسته مرکزی‌اش را از دست می‌دهد. به نظر می‌رسد که آن‌ها دریافته‌اند حکومت با کشتار نمی‌تواند موفق شود. آن‌ها یا تمایلی به کشتار هزاران معترض ندارند یا به‌درستی به این باور رسیده‌اند که چنین کاری به مواجهه با صدها هزار معترض خشمگین می‌انجامد.

در ادامه مقاله آمده است منتقدان خامنه‌ای در حلقه‌ داخلی نظام، خود را در موقعیتی دشوار می‌بینند. معترضان علاقه‌ای به سازش ندارند. در اعتراض‌های پیشین در سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۸، معترضان خواهان گفت‌و‌گو بودند و مصالحه با حکومت ممکن بود؛ البته واکنش‌های خشونت‌بار حکومت راه گفت‌و‌گو را بست. اکنون اصولگرایان گزینه‌ای ندارند یا باید به اعتراض‌ها بپیوندند یا تنها بمانند.

صحنه‌‌های ایران امروز یادآور انقلاب ۱۳۵۷ است. امروز بخش مهمی از خواص اسلامگرا در حمایت از جمهوری اسلامی تردید دارند. به عقیده تکیه و گرشت، این گروه به‌مرور می‌تواند به اکثریت تبدیل شود. حاکمان جمهوری اسلامی می‌دانند که نظامشان در سایه هیبت راس هرم قدرت پابرجا است. اما اکنون معترضان جوان و برخی چهره‌های اصلی جمهوری اسلامی دیگر این عظمت و هیبت را نمی‌بینند و به نظر می‌رسد زمان خامنه‌ای رو به اتمام است.
+139
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  یاد سریال سربداران افتادم ، آن قسمتی که خبر پیچید شیخ حسن بردار شد!
  1
  28
  ‌چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  ویکی لیکس. آبان 1401 ه.ش. در تازه ترین اخباری که از محافل فوق سری نشت کرده است ، در خصوص وقایع ایران به نکات مهمی اشاره داشته که مختصری از آنها بصورت نقل به مضمون ذیلا می آید :. پیرو خبری که در خرداد 1401 ه.ش افشا شد با کمی تغییر در عملیات ولی اتفاق بزرگ در نیمهء دوم شهریور ماه بوقوع پیوست و تبعات آن همچنان ادامه دارد. خانوادهء رهبری جمهوری اسلامی (بیت رهبری) توسط پسران رهبر فعلی مدیریت میشود {ولی به دستور پدرشان این موضوع را چندین سال است که با درجه بندی فوق سری حفاظت کرده اند} ، چند بار با مسئولان "پنج قدرت جهانی" مذاکره داشتند تا رضایت آنان برای جانشینی دومین پسر رهبر فعلی بجای پدرش را جلب کنند . در آن سلسله مذاکرات که کمال خرازی (عموی یکی از عروس های رهبر فعلی) بصورت سری به نمایندگی از خانوادهء رهبری جمهوری اسلامی انجام داد ، طرف های غربی این پیشنهاد را نپذیرفتند و کان لم یکن شد . با توجه به وقایع چهل روز گذشته که توسط بلوک غرب مدیریت شد باتفاق نارضایتی حدود 96 درصد مردم ایران از حاکمیت فعلی ، دیگر طرف های غربی از دست بالا با رژیم فعلی {که در ضعیف ترین موقعیت خود قرار دارد و فقط با
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  فقط با زور اسلحه و جنایت مردم ایران را به اسارت گرفته است} صحبت میکنند و در آخرین فرصتی که به رژیم فعلی داده اند فقط یک انتخاب برای بقای حکومت {آن هم در شکل ظاهری} داده اند که :. تا پایان ماه نوامبر (9 آذر) به رژیم فعلی مهلت داده اند تا رهبر فعلی حذف شود و به مجلس خبرگان دستور دهند که یکی از عوامل بریتانیا {مثلا صادق لاریجانی} را بعنوان رهبر جدید نظام معرفی نمایند تا شکل حکومت جمهوری اسلامی باقی بماند ولی در محتوا تغییرات اساسی خلق شود . همهء عوامل روسیه و چین نیز از مصادر حکومتی حذف شوند . اگر خانوادهء رهبری فعلی این فرصت را نپذیرد ، زن و بچه های خودشان را از کشور خارج کرده و دست به جنایاتی بیش از این میزند . روند سقوط رژیم از اواسط آذر استارت میخورد و تا پایان آذر ماه رژیم ساقط شده و در نیمهء اول دی ماه بنحوی مدیریت خواهند کرد که در یک وضعیت به ظاهر آشوب ، مردم تصفیه حساب های خود را با عوامل رژیم جمهوری اسلامی بعمل آورند و آنها را باتفاق خانواده هایشان بکشند . پس از تقریبا دو هفتهء خون آلود ، در نیمهء دوم دی ماه ، گزینه ای {که چند وقت است دارند آموزش میدهند برای ادارهء آیندهء کشور
  1
  10
  ‌چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  کشور ایران} را رونمائی خواهند کرد و با تنظیم قانون اساسی جدید و . حکومت جمهوری ایران را رسما به جهانیان ارائه خواهند نمود . البته نباید فراموش کرد که آیندهء مردم ایران بنحوی گره خورده به سرنوشت کشور اکراین و کشور تایوان ، که در معاملات پشت پردهء پنج قدرت جهان تعیین تکلیف خواهد شد . تا دی ماه ببینید چه میزان آن محقق خواهد شد؟
  1
  9
  ‌چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  البته دوستان این فقط یک روایت هست و من با همه این روایت مبنی بر دست داشتن غربی ها در وقوع این جنبش و شروع آن مخصوصاً مخالفم ولی در اینکه برای رسیدن به منافع خودشان ایجاد اخلال در جنبش و موج سواری میخواهند بکنند شکی در آن ندارم، چرا که با یک حاکمیت ملی بشدت مخالفند و ترجیحشان یک جمهوری اسلامی تضعیف شده با رنگی از آزادی های اجتماعی میباشند ولی این جنبش مستقل و ملی راه خودش را پیدا کرده و تا برکناری این جنایتکاران و حامیان خارجی و داخلی به راهش ادامه خواهد داد. # مهسا امینی#. مسیح ایران زمین
  1
  16
  ‌چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  فریب نخورید، این بی شرف ها گوشت هم را میخورند ولی استخوان هم را دور نمی اندازند.
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.