مواد غذایی که قاتل دندان هستند

به گزارش مشرق، بسیاری از مواد غذایی معمولی که جزئی از رژیم غذایی روزانه‌ی ما هستند و علاقه‌ی زیادی به خوردن آن‌ها داریم، در حقیقت برای سلامت دندان‌های ما بسیار مضر هستند.

در ادامه به مواد غذایی‌ می‌پردازیم که دندانپزشکان به خاطر ضرر زیادی که این مواد برای سلامت دهان و دندان دارند، هرگز آن‌ها را مصرف نمی‌کنند.

۱- پاپکورن

حتما برایتان پیش آمده وقتی که با لذت مشغول خوردن پاپکورن بودید، با یکی از آن دانه‌های سفت ذرت غافلگیر شدید و حتی نگران شدید که شاید دندان تان شکسته باشد.

در واقع همین دانه‌های باز نشده‌ی پاپکورن عامل بسیاری از شکستگی‌های دندانی هستند. علاوه بر این، پوسته‌های ذرت‌ها هم لای دندان‌ها گیر می‌کنند و لثه را اذیت می‌کنند.

۲- میوه‌های خشک

میوه‌های خشک بسیار پرطرفدار و لذیذ هستند و میان وعده‌ی سالمی به نظر می‌رسند، اما حقیقت این است که این مواد غذایی برای دندان‌ها به شدت مضر است.

میوه‌های خشک علاوه بر قند زیادی که دارند، بسیار چسبنده هستند و در شیارهای دندان‌های آسیاب باقی می‌مانند و باعث پوسیده شدن آن‌ها می‌شوند.

۳- نوشیدنی‌های قهوه

دلچسب بودن طعم قهوه و نوشیدنی‌هایی که با آن تهیه می‌شوند بر کسی پوشیده نیست، اما همان نوشیدنی‌های شیرینی که از خوردن آن‌ها لذت می‌برید، کابوس دندان هایتان هستند.

مصرف پیوسته‌ی شیر و قند در یک بازه‌ی یک ساعته یا بیشتر، کار بزاق دهان را برای مقابله با قند و اسیدی که از باکتری‌های درون دهان ما تولید می‌شود، سخت می‌کند.

بزاق دهان، مهم‌ترین محافظ دندان‌ها است، اما قند زیادی که با هر جرعه از یک نوشیدنی شیرین وارد دهان می‌شود، به مرور غده‌های تولید کننده‌ی بزاق دهان را بی اثر می‌کند.

۴- تخمه

تخمه‌های خوشمزه پای ثابت بسیاری از لحظات مفرح ما هستند، اما اگر دندان هایتان را دوست دارید خوردن تخمه را کنار بگذارید.

از آنجایی که برای خوردن تخمه باید پوست آن‌ها را با دندان‌های جلویی خود بشکنید، همین خوردنی خوشمزه می‌تواند باعث شکسته شدن لبه‌ی دندان‌های جلویی تان شود.

۵- آب گرم و لیموترش

اگر در مورد خواص نوشیدن آب گرم و لیموترش شنیده اید و به خاطر سلامتی بدن تان هر روز آن را می‌خورید، بهتر است دیگر این کار را انجام ندهید، چون دندانپزشکان خبرهای بدی برای مینای دندان هایتان دارند.

خاصیت اسیدی لیموترش باعث فرسوده شدن مینای دندان و درنتیجه فرسایش دندان‌ها می‌شود. قرارگیری مکرر و پی در پی در معرض نوشیدنی‌ها و مواد غذایی اسیدی می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد.

بعد از آن، لایه‌ی زیرین دندان بیرون می‌آید که به آن عاج دندان گفته می‌شود و زردتر از مینای دندان و بسیار حساس است.

۶- یخ

اگر از آن دست افرادی هستید که از جویدن یخ لذت می‌برند، باید این عادت مخرب را ترک کنید. یخ برای دندان‌ها بیش از حد سفت است و باعث شکستگی‌های تنشی (شکستگی ناکامل و ترک‌های کوچک) در دندان می‌شود. حتی ممکن است تکه‌ای از دندان را بشکند.

۷- نوشیدنی‌های انرژی زا

نوشیدنی‌های انرژی زا به شدت اسیدی هستند و pH پایین و قند زیادی دارند. بعد از خوردن چنین نوشیدنی هایی، یک لایه از آن‌ها روی تمام دندان‌ها باقی می‌مانند و روی همه‌ی آن‌ها به یک اندازه تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین شما می‌مانید و دهانی که همه‌ی دندان‌های درونش پوسیده اند!

۸- نوشیدنی‌های ورزشی

نوشیدنی‌های وزشی برای تأمین دوباره‌ی آب از دست رفته و مواد مغذی و الکترولیت‌های مورد نیاز بدن ورزشکارها تولید شدند. با این حال، قندی بسیار زیاد این نوشیدنی ها، فواید آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.

قندهای مایع باعث بروز پوسیدگی در نقاطی از دندان‌ها می‌شوند که دسترسی به آن‌ها دشوار است و اگر زمانی که دهان خشک است وارد آن شوند، مضرات آن‌ها بیشتر هم می‌شود. برای تأمین آب از دست رفته‌ی بدن خود، هیچ نوشیدنی‌ای بهتر و سالم‌تر از آب ساده نیست.

۹- کمپوت میوه

کمپوت میوه به دلیل اینکه از تکه‌های میوه تهیه می‌شود، میان وعده‌ی سالمی به نظر می‌رسد. گرچه میوه ماده‌ی غذایی سالمی است، اما میوه‌ی کنسرو شده در اغلب بسیار ناسالم است. میوه‌ای که با مقدار زیادی شکر آماده شده و درون شربت قرار گرفته، مضرات آن دست کمی از آبنبات ندارد.

۱۰- نوشیدنی‌های گازدار

تحقیقات علمی نشان داده است مصرف نوشیدنی‌های کربناته مثل نوشابه‌ها و آب میوه‌های گازدار می‌تواند به مینای دندان آسیب بزند.

۱۱- پاستیل

پاستیل شاید یکی از پرطرفدارترین تنقلات دنیا باشد، اما باید از خوردن پاستیل و تمامی خوراکی‌های شبیه به آن پرهیز کنید، چون باعث تخریب دندان می‌شوند.

پاستیل به تمامی قسمت‌های دندان می‌چسبد و دندان‌ها هر چه به مدت طولانی تری با مواد قندی در تماس باشد، اسید بیشتری از باکتری‌های عامل پوسیدگی تولید می‌شود.

۱۲- شیرینی‌های گرانولا

شیرینی‌های گرانولا شاید سرشار از فیبر و مواد معدنی باشند، اما برای سلامت دهان و دندان بسیار مضر و ناسالم هستند. این شیرینی‌ها قند بسیار زیادی دارند و به همی دلیل برای دندان‌ها بسیار مضر هستند.

بعضی از این شیرینی‌ها دو لایه و بسیار سفت هستند، در نتیجه، علاوه بر ضرری که به خاطر قند زیادشان برای مینای دندان دارند، ممکن است باعث شکستن دندان‌ها هم شوند.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.