چراغ سبز رئیس قوه قضاییه برای اعدام برخی معترضان

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه
رادیو فردا: یک روز پس از بیانیه ۲۲۷ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی نسبت به اعدام برخی از معترضان دستگیرشده اعلام موافقت کرد.

آقای محسنی اژه‌ای روز دوشنبه ۱۶ آبان در نشست هفتگی شورای‌عالی قوه قضائیه گفت: «کسی که سلاح گرم یا سرد در دست گرفته و از آن استفاده کرده و برای همراهی با دشمن یا به عنوان عامل دشمن، امنیت کشور را به هم زده و در محدوده‌ای خوف ایجاد کرده و در عین حال کسی را هم به قتل رسانده، این فرد را هم می‌توان قصاص [اعدام] کرد و هم عناوین دیگری بر آن صدق می‌کند.»

موارد اتهامی که رئیس قوه قضاییه به آنها اشاره کرده در قوانین جمهوری اسلامی مصداق «محاربه» دانسته می‌شود که مجازات آن اعدام است.

این اظهارات محسنی اژه‌ای یک روز پس از بیانیه ۲۲۷ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بیان می‌شود که آنان نیز با «محارب» خواندن برخی از معترضان در ایران، از قوه قضائیه خواسته بودند حکم «قصاص» (اعدام) را در مورد آنان اجرا کند.

مقام‌های قوه قضاییه تاکنون از صدور کیفرخواست برای صدها معترض بازداشت شده خبر داده و برخی را به «محاربه» متهم کرده‌اند.

همچنین حسن حسن‌زاده، فرمانده سپاه محمدرسول‌الله تهران، مدعی شده که تعدادی از معترضان دستگیر شده «به صورت سازمان‌یافته با استفاده از سلاح‌های سرد و گرم تلاش داشتند تا خشونت و آمار تلفات را افزایش دهند.»

ادعای مسلح بودن معترضان در حالی است که سازمان‌های حقوق بشری از کشته شدن بیش از سیصد نفر از معترضان به دست نیروهای مسلح جمهوری اسلامی خبر داده‌اند.

در حالی که روند محاکمه برخی معترضان بازداشت شده، آغاز شده است، رئیس قوه قضاییه همچنین بار دیگر قضات دستگاه قضایی را تشویق کرد که در محاکمه معترضان بازداشت شده، با سرعت بیشتری حکم صادر کنند.

او با «اغتشاش» دانستن اعتراضات گفت: «همکاران قضائی هر چه زودتر در راستای محاکمه و مجازات بازدارنده عناصر و مسببین اغتشاشات اخیر اقدام کنند.»

پیشتر نیز محسنی اژه‌ای از قضات مسئول رسیدگی به پرونده بازداشتی‌های تجمعات اخیر خواسته بود از صدور «احکام ضعیف» برای افرادی که او آنها را «عناصر اصلی» اعتراضات نامید، خودداری کنند.

احمد خاتمی، چهره تندرو جمهوری اسلامی هم درباره معترضان بازداشتی، خطاب به مقام‌های قوه قضائیه گفته بود باید طوری با «این اغتشاشگران» برخورد شود «که دیگر هوس اغتشاش مجدد رخ ندهد».

این در حالی است که زندانیان سیاسی در ایران از دسترسی به بسیاری از حقوق خود از جمله دسترسی به وکیل مدافع منتخب خود محرومند.

چند روز پیش، ۴۰ وکیل دادگستری ایرانی با انتشار بیانیه‌ای نوشتند که اکنون دستگاه قضایی در ایران «با حضور مسئولانی غیرمستقل و رجزخوان به یکی از قوای مستبد تبدیل شده و به همین خاطر شبکه‌ای فاسد بر سرنوشت کشور حاکم شده است.»
+9
رأی دهید
-239

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند

  به غیر از تهدید و کشتن و اعدام کردن کار دیگه یی بلد نیستین. چهل و چهار سال دارید میکشید و اعدام می‌کنید و هر روز تو مرداب و فاضل آبی که خودتون درست کردید بیشتر فرو میرید. اینو بفهمید، مردم شما رو نمیخوان.
  0
  147
  دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  اون 227 نفر به روح پدر ...اکششون خندیدن با تو زنازاده.
  0
  135
  دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  به خدا ما ایرانی های خارج از کشور خیلی بی عرضه هستیم باید یک ارتش سیصدهزار نفره تشکیل بدهیم این کار در عرض شش ماه امکان پذیره و این حکومت هم در بدترین شرایط اقتصادی و اجتماعی قرار داره راحت میشه این حکومت رو با یک حرکت هماهنگ سرنگون کرد.
  1
  115
  دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  juvel - اسلو، نروژ

  خودتون هم فهمیدین که به آخره خط رسیدن الان هم دارین زورایه آخرتونو میزنین حروم لقمه ه
  0
  72
  دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  گشتاسپ - شیراز، ایران

  هر یک نفر که از آزادگان و جوانان میهن بکشند،هزار نفر به کین خواهیش بپا میخیزند.موندم این ج.ا.ک.ش ها اگر خدای ناکرده بمونن،انتخابات مسخره شونو چه جوری میخوان ماسمالی کنن.
  0
  63
  دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  juvel - اسلو، نروژ

  همین روزا گردن تک تکه شما آخوندهایه حروم لقمه بالایه داره دلیلش اینه که یه چیزی به نامه کارما وجود داره زالوهای کثیف
  0
  65
  دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  اسلحه ها دست سپاه و بسیجی و لباس شخصی ها بوده! پس با این حساب بکشید این زنا زاده های کودک کش را!
  0
  67
  دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  100Haloo - تهران، ایران

  قسم به خون و تربت پاک عزیزان خفته، . ندا، ستار، نوید، مهسا، زهرا، حدیث، حنانه، پارسا، عرفان، رضا، سارینا، پویا، مهراب، نیکا، و تمامس شهدای جنبشمان، اگر یکنفر از زندانیان ما را اعدام کنید، کارزار عمامه پرانی را تبدیل به کارزار ....آخوند پرانی میکنیم، بسیجی، سپاهی و لباس شخصی را که ببینیم، شناسایی کنیم، وی را ....و هیچوقت پیدایش نخواهید کرد....
  0
  27
  دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان
  اسمش را بگذارید بیانیه ۲۲۷ حـ... طویله شوری اسلامی.
  0
  8
  دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.