هشدار رسمی تهران به ریاض درخصوص تلویزیون «ایران اینترنشنال»

ریاض: این شبکه برای ما نیست

تسنیم: یک کارشناس حوزه بین‌الملل از هشدار رسمی تهران به ریاض خبر داد و جزییاتی در این باره مطرح کرد.

سردار سرلشگر حسین سلامی فرمانده کل سپاه اخیراً گفت: "به رژیم آل سعود که با بنگاه‌های سخن‌پراکنی و رسانه‌هایی که فقط شیطنت ترویج می‌کنند آشکارا به دنبال تحریک جوانان ما هستند، هشدار می‌دهم مراقب رفتارتان باشید و این رسانه‌ها را کنترل کنید وگرنه دود آن به چشم شما خواهد رفت. ما با شما اتمام‌حجت می‌کنیم. شما از طریق این رسانه‌ها در امور داخلی ما وارد شده‌اید ولی بدانید آسیب‌پذیرید. ما به شما گفتیم مراقب باشید".

در همین زمینه، با سعدالله زارعی کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل و غرب آسیا گفت‌وگو کردیم.

* عربستان به نیابت از آمریکا در جنگ با ایران قرار دارد

زارعی در ابتدای این گفت‌وگو اظهار داشت: آنچه مسلم است، عربستان سعودی در 40 سال گذشته هیچگاه خودش را در اندازه و قدرتی ندید‌ه که بخواهد با جمهوری اسلامی تقابل داشته باشد؛ چون می‌داند اگر وارد اقدامی علیه ایران شود، قطعاً از آن سالم بیرون نخواهد آمد.

زارعی تصریح کرد: در گذشته و در مواقعی که سعودی‌ها خواستند اقدامی علیه ایران بکنند، وقتی با تذکر جمهوری اسلامی مواجه شدند، دست‌وپای خود را گم‌کرده و فوراً اقدامات اصلاحی را در دستور کار قرار داده‌اند که فاجعه منا یکی از آن مواردی بود که علنی شد.

رئیس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور ادامه داد: تاکنون هیچ موضع رسمی ضدایرانی از سوی مقامات سعودی اعم از پادشاه، ولیعهد، وزیر خارجه و یا دیگر مقامات این کشور درباره اغتشاشات اخیر اعلام نشده اما واضح است که سعودی‌ها در یک جنگ نیابتی به نمایندگی و مأموریت مستقیم از سازمان سیا، علیه ایران وارد شده اند.

وی با اشاره به سخنان اخیر سرلشگر سلامی و هشدار به مقامات سعودی خاطرنشان کرد: تذکر فرمانده کل سپاه درباره نقش شبه‌رسانه تروریستی ایران اینترنشنال را همه مردم دنیا شنیدند؛ انتظار داریم عربستان سعودی رفتار خود را اصلاح و جبران کند. خودشان بهتر از همه می‌دانند که هشدار فرمانده کل سپاه از روی احساسات، عصبانیت یا عواطف نبوده و قطعاً موضع تنظیم‌شده و رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

* سعودی‌ها دشمنان زیادی در منطقه دارند.

زارعی در ادامه به موارد متعددی از آسیب‌پذیری عربستان سعودی اشاره کرد و گفت: رژیم سعودی دشمنان فراوانی در منطقه دارد و بجز بحرین، همه کشورها مثل مصر، عراق، قطر، عمان و حتی امارات با آنها مخالفند و مشکل دارند. حتی در کویت که می‌گفتند سیاست‌گذاری آن در ریاض انجام می‌شود، فردی رئیس مجلس شد که مخالف سرسخت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.

* اختلال در فروش نفت عربستان کار سختی نیست

وی، آسیب‌پذیری در حوزه تولید و فروش نفت را ازجمله نقاط ضعف عربستان سعودی دانست و تصریح کرد: حیات و تجارت عربستان سعودی وابسته به فروش نفت است. عربستان سعودی نه می‌تواند و نه غربی‌ها به آنها اجازه می‌دهند که کمتر از 8 میلیون بشکه نفت تولید کند و بفروشد. خودشان می‌دانند که فروش نفت آنها می‌تواند توسط مقاومت تهدید شود و حتی به صفر برسد همان‌طور که در گذشته نیز رسیده است. به‌هر تقدیر این امکان و توانایی برای جمهوری اسلامی اصلاً سخت نیست که فروش نفت سعودی‌ها را مختل کند. نه فقط ایران بلکه افغانستانی‌ها، لبنانی‌ها، عراقی‌ها و یمنی‌ها نیز می‌توانند فروش نفت عربستان را مختل کنند.

این کارشناس ارشد منطقه افزود: مهم این است که سعودی این را بفهمد که ایران چه امکانات و ظرفیت‌هایی دارد. در ماجرای حملاتی که یمنی‌ها در بقیق و خریص انجام دادند، سعودی‌ها این حملات را منتسب به ایران کردند با اینکه قطعاً این عملیات یمنی بود، منتها سعودی‌ها این را در توان و اراده جمهوری اسلامی دیده‌اند. پس می‌دانند که ایران اراده دفاع از خود را دارد. ضمن اینکه بار دیگر تکرار می‌کنم که سعودی‌ها در منطقه دشمنان زیادی دارند.

* عربستان سعودی مادرخرج اقدامات ضدایرانی است

وی در ادامه به نفوذ معنوی ایران در بین مردم عربستان اشاره کرد و گفت: برخلاف آنچه که خیلی‌ها تصور می‌کنند، عربستان سعودی به هیچ‌وجه یک ملت یکپارچه نیست. در عربستان حداقل 6 مذهب دارای جمعیت قابل‌توجه هستند، از جمله حنبلی‌ها، شافعی‌ها، حنفی‌ها، مالکی‌ها، اسماعیلی‌ها و زیدی‌ها که هر کدام دارای جمعیت میلیونی در عربستان هستند.

زارعی افزود: از جمعیت کمتر از 21 میلیونی این کشور، زیدی‌های با ملیت عربستانی حدود 2 میلیون نفر هستند که این تعداد فارغ از 200 هزار نفر زیدیه‌ای است که به‌عنوان کارگر در این کشور زندگی می‌کنند. همچنین اسماعیلی‌ها حدود یک میلیون نفر از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. علاوه بر این، 4 میلیون نفر از جمعیت عربستان، شیعیان جعفری یعنی اثنی عشری هستند.

زارعی در بخش دیگری از این گفتگو از پیام رسمی ایران به عربستان سعودی از طریق کانال دیپلماتیک خبر داد و اضافه کرد: سعودی‌ها در پاسخ به ما گفته‌اند که ارتباطی با ایران‌اینترنشنال ندارند و از این رسانه تروریستی اعلام برائت کرده‌اند اما ما نسبت به ارتباط سعودی‌ها با ایران‌اینترنشنال اشراف داریم و می‌دانیم که عربستان سعودی مادرخرج اقدامات ضدایرانی است و این شبه‌رسانه نیز از طریق عربستان تزریق مالی می‌شود. البته درست می‌گویند که در حوزه تولید محتوا و عملیات روانی، سعودی‌ها کاره‌ای نیستند چون توانایی ندارند و مسئول تولید محتوا و عملیات روانی به عهده سازمان سیا است و یک افسر این سازمان در مرکز ایران‌اینترنشنال مستقر است و امورات را با هزینه‌ سعودی‌ فرماندهی می‌کند. هشدار جدی و صریح ما این است که سعودی‌ها باید همه اقدامات ضدایرانی خود را متوقف کند. اقداماتی که در پوشش رسانه‌ای انجام می‌شود باید متوقف شود.

* شروط عربستان درباره یمن غیرقابل پذیرش است

رئیس موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور از تأثیر رفتارهای ضدایرانی عربستان سعودی بر مذاکرات بین تهران و ریاض در بغداد خبر داد و با بیان اینکه مذاکرات ایران و عربستان به‌خواست ریاض شروع شده بود و اکنون با تصمیم تهران متوقف‌شده است، گفت: مذاکرات حدود یک‌سال و نیم پیش شروع شد. البته پیش از این مذاکرات، پیام‌هایی بین ایران و عربستان سعودی رد و بدل می‌شده و سعودی‌ها از طریق دولت‌ها و ما از طریق مرتبطین‌مان پیام می‌دادیم ولی درخواست مذاکرات توسط سعودی بود. آنها به آقای الکاظمی نخست‌وزیر عراق گفتند ما می‌خواهیم مذاکره کنیم و او به ما گفت سعودی‌ها به‌طور جدی گفته‌اند می‌خواهیم با ایران مذاکره و گفت‌وگو داشته باشیم.

زارعی یادآور شد: اساساً نظریه ایران مبتنی بر این است که با هر دولتی به‌جز رژیم صهیونیستی و آمریکا که استثناء هستند، رابطه داشته باشد. سعودی‌ها از دور اول مذاکرات تا دور پنجم مسئله یمن را تکرار می‌کردند و خواهان مداخله ما برای متقاعد کردن انصارالله به تن دادن به مدل سعودی برای پایان جنگ بودند.

وی افزود: سعودی‌ها به ما گفتند شما با ارتباط خود کمک کنید تا انصارالله شروط ما را بپذیرد. البته شروط‌شان هم غیرقابل پذیرش بود. آن‌ها می‌گفتند انصارالله نباید سلاح سنگین داشته، تا 50 کیلومتری مرزهای ما حضور نداشته باشد، مراکز استان‌ها را تحویل دهد، ریاست‌جمهوری آقای «عبد ربه» (منصور هادی) را بپذیرد و در دولتی شرکت کند که در چارچوب -به قول خودشان-طرح خلیجی عمل کرده و زیر نظر شورای همکاری خلیج‌فارس باشد.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه افزود: در این مدت آنها بر روی اینکه «شما انصارالله را وادار کنید که به مدل ما در پایان جنگ تن بدهند» تمرکز داشتند و طرف ایرانی هر بار به آن‌ها یادآور می‌شد که باید درباره مباحث یمن، با یمنی‌ها گفت‌وگو کنید. بله، ما می‌توانیم با دوستان‌مان در یمن صحبت کنیم که قبول کنند تا با شما صحبت کنند اما مفاد صحبت باید بین شما و یمنی‌ها تنظیم شود و ما به این مسائل کاری نداریم.

* رفتار سعودی‌ها در اغتشاشات ایران بر مذاکرات آنها با یمنی‌ها تأثیر خواهد گذاشت

زارعی گفت: رفتار اخیر سعودی‌ها در اغتشاشات اخیر ایران قطعاً بر مذاکرات آنها با یمنی‌ها تأثیر خواهد گذاشت مگر آنکه آنها فوراً به اشتباه خود پی برده و اشتباهات را جبران کنند.

* پاسخ عربستان درخصوص تلویزیون اینترنشنال را قبول نداریم

وی در بخش پایانی این گفتگو و در پاسخ به این سؤال که نتیجه هشدار فرمانده کل سپاه و همچنین ادامه رفتارهای ضدایرانی عربستان سعودی‌چه خواهد شد، تصریح کرد: آنها از طریق کانال‌های دیپلماتیک به ما گفتند که ایران اینترنشنال برای آنها نیست که ما پاسخ آن‌ها را اصلاً قبول نکردیم. اگر ایران اینترنشنال به آن‌ها ربط ندارد، خیلی از اتفاقات ممکن هم به ما ارتباطی نخواهد داشت.

زارعی گفت: ما نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم. هشدار سرلشگر سلامی موضع نظام جمهوری اسلامی است که در داخل مجموعه نظام تنظیم‌ شده است. سعودی‌ها باید پیام را گرفته باشند. اگر پیام را نگیرند و جدی تلقی نکنند، حتماً ضرر خواهند کرد.
+63
رأی دهید
-270

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران

  بی بی سی خوب بود در شورش ۵۷ که دروغ پراکنی می کرد ولی الان با خبرگزاری ها مشکل دارید!! ایران اینترنشنال هم که آخرش را ببینید از خودتان هستند
  11
  99
  شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  این گاگول ها با این ریخت و قیافه و سطح سواد و سومدیریت و فساد که اصلا شبیه به ایرانیان اصیل نیستند چرا صحبت از رفتارهای ضد ایرانی سعودی ها میکنند؟
  2
  36
  شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  نظام اخوندی دیگر توان هیچ کاری بر علیه عربستان ندارد فقط توان انکه یمنی های رافضی را بتواند بر علیه عربستان تحریک کند انهم زمانی می تواند شیعیان یمنی را تحریک به جنگ با عربستان کند باید هزینه های مالی و نظامی را در اختیار یمنیها بگذارد و در حال حاضر نظام اخوندی مثل سالهای قبل توان کمک مالی را باور ندارم داشته باشد و از راه دریای هم نمی تواند کمک تسلیحاتی جنگی به یمن بکند چون فورا" کشتی ایران بسوی یمن در دریا حرکت کند , توسط ناوهای امریکا توقیف میشود. پس نظام اخوندی ایران توان مقابله با عربستان را ندارد, تهدیدهای نظام اخوندی بر ضد عربستان باعث تعجب نه بلکه باعث خندیدن عربهاست و در زبان عامیانه به این گونه تهدید میگویند زر زدن !
  2
  35
  شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان

  این جوانان شب و روز در کف خیابانها هستند و وقت نگاه کردن به ماهواره را ندارند۲ این جوانان از جان گذشته بدنبال آینده خودشان هستند ۳ این جوانان نه حزبی و نه سازمانی و طرفدار حکومت اسلامی و شاهنشاهی و مجاهد و کمونیست و چپ و راست و وسطی نیستند دنبال یک حکومت دموکراتیک سکولار هستند و دنبال رهبر و امام هم نمیگردند،تمام
  1
  38
  شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  همه مقصرند جز گشت ارشاد و حکومت ولایت معاویه؟ مشخصه حکومتهای فاسد دیکتاتوری همینه و خنده داره هنشون دقیقا همین اراجیف رو می بافند.
  1
  30
  یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۰۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  توهم خود بزرگ بینی ولی در اصل هیچ پخی نیستین ، مگه شما به حوثی ها سلاح نمی دید؟ مگه شما تو ۲۴ ساعت روز اخبار دروغ از شبکه هایه عربی زبان پخش نمی کنید؟ پرس تی وی اشغال مال شما نیست ؟ حالا یه شبکه خبری داره حقایق ایران رو بدون سانسور بدنیا نشون میده سوزش داره که نمیتونید مثل روزنامه نگاران داخل ایران خفه اش کنید؟ لابد میخواهید بگید که شبکه ایران اینترنشنال ویدئوهایی که پخش میکنه همه رو خودش تو شهرک سینمایی میسازه ؟بقول توماج سوراخ موش بخر.
  2
  27
  یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند

  چی شد حالا دیگه دخالت در امور دیگر کشورها بد شد ؟ نه که چهل و سه ساله باتمام کشورهای دنیا دوست و هم پیمان هستید !! در این چهل و سه سال به جز آشوب و خرابکاری و آدمکشی چه کاری در کشورهای همسایه ویا عربی انجام دادید که حالا دردتان آمده؟ به قول آن مریض روانی پریشان مغز زمان بزن در رو تمام شده، چهل و سه سال زدید دارید یه بار میخورید !! اما ،اما چه خوردنی🤣🤣🤣
  0
  23
  یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.