سپاه پاسداران ایران از آزمایش «موفقیت‌آمیز» یک موشک ماهواره‌بر خبر داد

یورونیوز: سپاه پاسداران ایران روز شنبه موشک ماهواره‌بر «قائم ۱۰۰» را آزمایش کرد.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران آزمایش این موشک را که «زیرمداری ماهواره‌بر قائم ۱۰۰» خوانده شده است «موفقیت‌آمیز» اعلام کرد. بنا به همین گزارش این موشک قادر است ماهواره‌هایی با «وزن ۸۰ کیلوگرم» را در «مدار ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین» قرار دهد.

صدا و سیمای ایران ضمن پخش تصاویر پرتاب این موشک از اعلام محل انجام این آزمایش خودداری کرد. با این حال براساس تصاویر پخش‌شده به نظر می‌رسد محل انجام این آزمایش «پایانه فضایی امام خمینی» در استان سمنان بوده باشد.

نیروی هوایی سپاه از زمان آغاز به کار امیرعلی حاجی‌زاده در راس این نیرو در سال ۱۳۸۸ به نیروی هوافضای سپاه تغییر نام داد. فرمانده این نیرو پس از آزمایش روز شنبه ابراز امیدواری کرد که سپاه به زودی با استفاده از موشک آزمایش‌شده ماهواره ناهید را در مدار قرار دهد.

ایران تاکید می‌کند که برنامه ماهواره‌ای این کشور مانند برنامه هسته‌ای آن تنها جنبه «صلح‌آمیز» دارد و در راستای «تحقیقات علمی» و دیگر استفاده‌های غیرنظامی اجرا می‌شود.

این در حالی است که آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی با توجه به امکان استفاده از فناوری موشک‌های ماهواره‌بر برای تولید موشک‌های دوربرد نظامی به برنامه فضایی ایران مظنون هستند.
+13
رأی دهید
-154

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.