۷ نکته در مورد «شرمندگی از بدن»

صدآنلاین | «شرمندگی از بدن»؛ یعنی همین احساسی که ما با بدن خودمان راحت نیستیم و از آن شرمنده‌ایم. حتی ربطی ندارد چاق هستید یا لاغر. مهم این است که با بدن خود در آرامش نیستید. همه، تلاش خود را برای بدن ایده‌آل می‌کنند و از چین و چرک صورتشان شرمنده‌اند ، از پوست ناصاف بدنشان شرم دارند و از چربی‌های بدنشان خجالت‌زده‌اند. اما آیا می‌توانیم در دام تبلیغات نیفتیم و شرمساری از بدنمان را کنار بگذاریم؟
به گزارش صدآنلاین چاق شدی، دیگه زیادی لاغر شدی، خیلی خسته‌ای، چقدر ورم کردی و.... چقدر به هم چنین حرف‌هایی می‌زنیم؟ اینکه به دیگران احساس منفی ندهیم کار خیلی سختی نیست و از امروز باید شروعش کنیم. «شرمندگی از بدن»؛ یعنی همین احساسی که ما با بدن خودمان راحت نیستیم و از آن شرمنده‌ایم. به همین سادگی اگر فردی زمینه‌اش را داشته باشد، با اظهار نظراتمان او را شرمنده‌تر و غمگین‌تر می‌کنیم. شرمندگی از بدن انتقاد از شکل بدن خودمان یا دیگران است که گاهی به فرد ابرازش می‌کنیم و گاهی با دیگران در مورد بدن فردی صحبت می‌کنیم.

زنان بیش از مردان شرمندگی از بدن را تجربه می‌کنند. زنان مدام در رسانه، با زنانی روبرو هستند که اندام ایده‌آل و پوست شفاف و موی درخشانی دارند. تصویری که زنان هر روز از زن ایده‌آل می‌بینند، بدون شک روی احساسشان به خودشان تأثیر دارد. همه تلاش خود را برای بدن ایده‌آل می‌کنند و از چین و چرک صورتشان شرمنده‌اند، از پوست ناصاف بدنشان شرم دارند و از چربی‌های بدنشان خجالت‌زده‌اند. اما آیا می‌توانیم در دام تبلیغات نیفتیم و شرمساری از بدنمان را کنار بگذاریم؟

۱. زیبایی در یک سایز لباس نیست
طبق پروژه دختران Nyc، شصت‌وسه درصد از دختران تصویری که از زنان در صنعت مد نشان داده می‌شود را غیرواقعی می‌دانند، اما با این حال ۶۰ درصد از آن‌ها بدن خود را با مدل‌های مد مقایسه می‌کنند. اگر در اینستاگرام فعال هستید به جای دنبال کردن پیج‌های یک شکل، واقعیت جهان را که افراد موفق با اشکال متفاوت بدن، رنگ و جنسیت وجود دارند را دنبال کنید و بدانید که همه به روش خود زیبا هستند. مدام خودمتان را وزن نکنید و وسواس را کنار بگذارید. چرخه منفی ذهنی شما باید با اقداماتی شکسته شود.

۲. با برخی از اطرافیانتان مقابله کنید

افرادی که به هر علتی در هر شرایطی به شما این احساس را می‌دهند که به اندازه کافی خوب نیستید و ظاهر شما نواقصی دارد که آن را به شما متذکر می‌شوند، همیشه شما را ناراحت کرده‌اند. این افراد را یا از زندگی خود پاک کنید و اگر نمی‌خواهید و یا نمی‌توانید، بهتر است با آنان وارد گفتگو شوید و رودربایستی را کنار بگذارید. همین قول‌ها و سخنان است که ما را از واقعیت زیبای بدن خودمان غافل کرده است و تمام فکر و ذکرمان را تغییر داده است.

۳. با بدن خود قهر نکنید

درست مثل یک دوست با بدنمان صحبت کنیم. آیا به یاد داری روزی را که با هم درد زایمان را تحمل کردیم؟ راستی یادت هست آن روز که عصبانی بودم و آنقدر خوردم که نمی‌توانستم تکان بخورم؟ شاید بد نباشد با بدن خود مثل یک دوست صحبت کنید و از آنچه در زندگی به هر دوی شما گذشته است حرف بزنید. تجربه‌های مثبت و تلخ خودتان را به یاد آورید. همین که از پیله قهر با بدنتان بیرون آمدید بسیاری از مسیر را طی کرده‌اید.

۴. با خودتان مثبت صحبت کنید

همین که با خودتان حرف زدید یعنی در مسیر آشتی با بدنتان گام برداشته‌اید. حالا خودتان را درک کنید. حالا که با خودتان حرف زدید، بابت خیلی از مسائل زندگی به خودتان حق بدهید. اگر داشتن فرزند معلول باعث شد که حواستان از بدنتان پرت شود و با خوردن خودتان را آرام کنید، سرزنش به شما هیچ کمکی نمی‌کند و فقط غمگین و غمگین‌ترتان می‌کند. بدن ما عروسکی نیست که در هر شرایطی یک شکل باشد و تغییری نکند. سعی خودتان را بکنید. به خودتان حق بدهید. اگر راهی را رفته‌اید که الآن فکر می‌کنید که راه درستی نبوده است، به خودتان حق بدهید که در آن زمان تلاش داشتید بهترین انتخاب را بکنید. سعی کنید احساسات منفی را از خودتان دور کنید و به خودتان از عمق جان محبت کنید. اگر برای شما سخت است، خودتان را مانند دوست محترمی فرض کنید که نمی‌خواهید با حرف‌های منفی او را آزار دهید. مانند یک دوست که نمی‌خواهد دوست خود را برنجاند، با خودتان حرف بزنید.

۵. تجربیات مثبت را به یاد آورید
به خاطر اینکه انقدر قوی بودید که لحظه‌ها سختی را گذراندید خودتان و بدنتان را تحسین کنید: «آفرین که توانستم آن روز‌ها را به سلامتی بگذرانم و الآن با بدن سالم و زیبای خود زندگی را مزه مزه کنم.» چه روز‌های سختی که از سر گذراندید و امروز وقت قدردانی از آن است. به این فکر کنید که اگر چربی دور شکم داشته باشید و پوست پای شما ناصاف و پر سلولیت باشد، آیا دلیل کافی و خوبی است که تمام زندگی را رها کنید و به آن بچسبید؟ جا ندارد روی توانمندی‌هایی که با همین بدن کسب کردید و موفقیت‌هایی که به دست آوردید تمرکز کنید و خودتان را تحسین کنید؟ همینطور که هستید خودتان را دوست داشته باشید. شما و تجربیات منحصر به فردتان و بدنتان با هم موجود ارزشمند هستید که چاق یا لاغر ارزشمند هستید.

۶. خودتان را پنهان نکنید

ملاک شادی شکل بدن ما نیست و اگر جمعی به شما چنین احساسی می‌دهد که شادی شما در گروی چاقی یا لاغری شما و شکل بدن و صورت شماست، از آن گروه فاصله بگیرید و یا سعی کنید دید آن‌ها را هم اصلاح کنید. اگر به مهمانی دعوت می‌شوید و، چون چاق شده‌اید از رفتن صرف نظر می‌کنید، شما از بدن خود شرم دارید. اگر به خاطر ناراحتی از ظاهرتان به مهمانی نمی‌روید و نمی‌خواهید دیگران شما را که چاق شده‌اید ببینند، بیش از حد به نظرات دیگران اهمیت می‌دهید و با بدن خودتان مهربان نیستید و همواره خود را معذب می‌کنید. به دل این مشکل بزنید و به مهمانی‌ها بروید و مشک خودتان را حل کنید. شما چیزی فراتر از شکل بدنتان هستید.

۷. سالم‌تر زندگی کنید

وقتتی از بدنمان شرمنده می‌شویم که اکنون خود را نبینیم و مدام خودمان را در شکل دیگری تصور کنیم. کمال‌طلبی بیش از حد فقط ما را افسرده‌تر می‌کند. برای اهداف خودمان تلاش کنیم، اما بیش از همه سعی کنیم «سالم» زندگی کنیم. زندگی سالم به ما کمک می‌کند ذهن سالم تری هم داشته باشیم. برای شروع یک زندگی سالم هر تحرکی که دوست داریم انجام دهیم و این کار را ادامه دهیم. بهتر بخوریم و به میوه‌ها و سبزیجات نزدیک‌تر و از فست‌فود‌ها و شیرینی‌ها دورتر شویم. همین تغییر سبک زندگی کوچک ما را شادتر می‌کند.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.