کاخ سفید درباره «احتمال حمله ایران» به عربستان: بدون تردید دست به اقدام می‌زنیم

رادیو فردا: یکی از سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه ۱۰ آبان گفت که ایالات متحده نگران تهدیدهای ایران علیه عربستان سعودی است و اگر ایجاب کند در پاسخ دادن به آن تردید نخواهد کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا اظهار داشت: «ما از آن تصویر تهدیدآمیز نگران شدیم و از طریق عوامل نظامی و اطلاعاتی خود در تماس دائمی با عربستان سعودی هستیم».

او تصریح کرد: «ما در دفاع از منافع و شرکای خود در منطقه بدون هیچ تردیدی دست به اقدام خواهیم زد».

اظهارات این مقام آمریکایی پس از آن بیان می‌شود که روزنامه «وال‌استریت جورنال» گزارش داد که ریاض اطلاعاتی در اختیار واشینگتن گذاشته که حاکی از برنامه‌ریزی ایران برای حمله قریب‌الوقوع به اهدافی در خاک عربستان سعودی است.

وال‌استریت جورنال به نقل از مقامات سعودی و آمریکایی نوشته است که عربستان، ایالات متحده و چندین کشور منطقه با توجه به این اطلاعات سطح هشدار برای نیروهای نظامی خود را افزایش داده‌اند.

به گفته مقامات سعودی، ایران درصدد است با هدف منحرف کردن افکار عمومی از اعتراضات داخلی، حملاتی را به عربستان سعودی و اربیل عراق انجام دهد.

ایران از اواخر ماه سپتامبر با ده‌ها فروند موشک بالستیک و پهپادهای مسلح شمال عراق را هدف قرار داده و در یک مورد نیز جنگنده‌های آمریکایی یک پهپاد ایرانی را که به سمت اربیل در حرکت بود، منهدم کردند.

تهران گروه‌های مسلح کرد در شمال عراق را متهم کرده است که به اعتراضات در داخل کشور دامن می‌زنند. مقامات ایران همچنین عربستان سعودی را همراه با ایالات متحده و اسرائیل به تحریک معترضان متهم کرده‌اند.

اخیرا فرمانده سپاه پاسداران به عربستان سعودی هشدار داد که شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای تحت حمایت آن از پوشش اخبار اعتراضات خودداری کنند.

حسین سلامی اظهار داشت: «به آل‌سعود و رسانه‌های تحت سیطره و کارگردان فتنه‌ها می‌گوییم مواظب باشید ما به‌ سراغ‌تان می‌آییم، شما که تصویر نشان می‌دهید و بذر فتنه می‌افکنید، با خود فکر کنید ممکن است چه اتفاقی برایتان بیفتد، اما زیاد آرام نباشید نمی‌توانید برای ملت التهاب ایجاد کنید و خودتان در آرامش باشید، آرامش‌تان را می‌گیریم».
+60
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  نظام اخوندی هرگز با عربستان جنگ نخواهد کرد سر قضیه ان حمله های موشکی و پهپادی که در چند سال گذشته به پالایشگاهای ارام کوه عربستان شد هرچند گفتن نظام ایران ان موشکها و پهپادهای بدونه سرنشین انتهاری را به عربستان شلیک کرده است مسئولا"نظام اخوندی ایران زیر بار نرفتن و گفتن کار شبه نظامیهای یمنی بوده است. پس نتیجه باید گرفت نظام اخوندی از انچه هست خیلی بزددل تر است که با عربستان خودرا درگیر جنگ کند.
  13
  39
  ‌سه شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  امریکا در حال حاضر بهیچ عنوان افزایش قیمت نفت رو نمیتونه تحمل کنه. ١- همین الان هم قیمت فراورده های نفتی به میزان تورم داره کمک میکنه و افکار عمومی امریکا تحمل تورم بیشتر رو نداره. ٢- افزایش قیمت نفت یعنی به صورت مستقیم به اقتصاد روسیه زیر تحریم کمک کردن. که اینهم بهیچ عنوان توی برنامه امریکا نیست. از این رو هر غلطی که ملاها بکنن که منخر به افزایش قیمت نفت بشه، مطمئنا با عکس العمل دنیای غرب مواجه میشه.
  4
  13
  ‌سه شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  باز میخواد اسلحه بفروشه به عربستان، حاج بایدن خیلی بیشرفی
  10
  11
  ‌سه شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  سعید رحیم زاده - برلین، آلمان
  امروز که پرچم قرمز رو روی طاق جمکران گذاشتن. به هر حال اینهابرای حواس پرتی مردم هست .چه جنگ بشه چه نشه
  0
  5
  ‌سه شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد
  بینوایان1 - دوسلدورف، آلمان
  دوست عزیز داستان تنها فروش اسلحه نیست، کار خود آمریکا هست که عربستان به خودش رجوع کنه در واقع کار اطلاعاتی آمریکا بود، چرا که عربستان و امارات سر تعیین قیمت نفت جلوی آمریکایی‌ها ایستادند، خوب نقش ایران کاملاً مشخص شد. در ضمن آمریکا به این نتیجه رسیده که در آینده نه چندان دور حکومت عربستان را ساقط کنه،
  1
  5
  ‌سه شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.