دو متهم به قتل مالکوم ایکس ۳۶ میلیون دلار غرامت می‌گیرند

دویچه وله: محمد عزیز و بازماندگان خلیل اسلام پس از ۵۶ سال به دلیل حکم اشتباه دادگاه نیویورک ۳۶ میلیون دلار غرامت می‌گیرند. دادگاه آنها را به قتل مالکوم ایکس فعال حقوق مدنی سیاهپوستان متهم و زندانی کرده بود.

شهر نیویورک در مجموع ۲۶ میلیون دلار به محمد عزیز ۸۴ ساله و خانواده خلیل اسلام که در سال ۲۰۰۹ درگذشت، پرداخت می‌کند. ایالت نیویورک نیز ۱۰ میلیون دلار غرامت اضافی می‌‌پردازد.

محمد عزیز و خلیل اسلام به اتهام قتل مالکوم ایکس در سال ۱۹۶۶ به حبس ابد محکوم شده بودند. آنها در اواسط دهه ۱۹۸۰ پس از حدود دو دهه از زندان آزاد شدند.

دادگاه نیویورک در نوامبر ۲۰۲۱ با تبرئه محمد عزیز و خلیل اسلام، به "نقض جدی عدالت" اذعان کرد. حکم متهم سوم که در آن زمان به قتل اعتراف کرده بود هنوز پابرجاست.

دیوید شانیس، وکیل خانواده عزیز و اسلام اکنون پرداخت غرامت را "گامی خاکسارانه" برای اصلاح "تخلفات قضایی" توصیف کرده است.

او می‌گوید تراژدی ترور مالکوم ایکس با این واقعیت که منجر به محکومیت و زندانی شدن دو جوان سیاهپوست بی‌گناه در آمریکا شد، ابعاد فاجعه‌باری به خود گرفت.

مالکوم ایکس در ۲۱ فوریه ۱۹۶۵ در جلسه سخنرانی در شهر نیویورک هدف گلوله سه مرد قرار گرفت و کشته شد. او برای حقوق مدنی سیاه‌پوستان مبارزه کرد.

عزیز و اسلام که چند روز بعد از این حادثه دستگیر شدند اعلام کردند که بی‌گناهند و شواهد و مستنداتی در این باره ارائه کردند.  با این وجود این دو سال بعد به حبس ابد محکوم شدند.

این دو در حالی محکوم شدند که مجاهد عبدالحلیم، نفر سوم در دادگاه به عمل خود اقرار کرد و آنها را بی‌گناه خواند.

دادستان‌ منهتن نیویورک سال ۲۰۲۰ تحقیقات جدیدی را پیرامون این پرونده آغاز کرد و به این نتیجه رسید که پس از ترور مالکوم ایکس، دادستان‌، اف‌بی‌آی و اداره پلیس شهر نیویورک شواهدی را که احتمالا منجر به تبرئه عزیز و اسلام می‌شد، پنهان کردند.

به گزارش "نیویورک تایمز"، اسناد پلیس فدرال آمریکا "اف‌بی‌آی" به مظنونان دیگری اشاره کرده است.

دادگاه عالی نیویورک سال گذشته محمد عزیز و خلیل اسلام را تبرئه و حکم قبلی آنها را ملغی اعلام کرد.

محمد عزیز دو دهه در  حبس بود. خلیل اسلام که سال ۱۹۸۷ آزاد شد، در سال ۲۰۰۹ درگذشت.

ضارب اصلی، توماس هیگن که بعدها نام مجاهد عبدالحلیم را برگزیده بود، در سال ۲۰۱۰ مورد عفو قرار گرفت و آزاد شد.

این سه مرد به گروه "امت مسلمان" تعلق داشتند. مالکوم ایکس در آن زمان از این گروه جدا شده بود.

مالکوم ایکس یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های جنبش حقوق مدنی در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ بود. با این حال، شخصیت و فعالیت‌های او عاری از بحث نیز نبود زیرا مالکوم تا حدودی استفاده از زور را در شرایط خاصی مشروع می‌دانست.
+10
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.