بهرام بیضایی خواستار حذف تصویرش از تبلیغات اجرای نمایشی در تهران شد

رادیو فردا: در آستانه اجرای نمایشی از بهرام بیضایی به کارگردانی گلاب آدینه در تهران، بیضایی با ارسال پیامی خواست تصویر او در تبلیغات این اجرا استفاده نشود تا «به نفع مردم‌کشان» تمام نشود.

بر اساس خبرهای منتشرشده در رسانه‌های داخل ایران، قرار است نمایشنامه «پرده‌خانه» به کارگردانی گلاب آدینه در روزهای آینده در تهران اجرا شود.

بهرام بیضایی در پیام خود که روز یکشنبه ۸ آبان به رادیو فردا رسید، نوشت: «از نامم فقط و فقط جز به‌عنوان نویسنده نمایشنامه نامی نبرید که به نفع مردم‌کشان تمام شود!»

بر اساس برآورد سازمان حقوق بشر ایران تا ششم آبان ۱۴۰۱، مأموران جمهوری اسلامی دست‌کم ۲۵۳ نفر از جمله ۳۴ کودک را در جریان سرکوب اعتراضات سراسری که ۲۶ شهریور آغاز شده کشته‌اند.

پیشتر دستخطی از بهرام بیضایی منتشر شده که نشان می‌دهد او اجازه اجرای نمایشنامه‌ «پرده‌خانه» را دی ماه پارسال به گلاب آدینه داده بوده است.

گلاب آدینه که از ماه‌ها پیش مشغول تمرین و آماده‌سازی این نمایشنامه برای اجرا بود، دیروز با انتشار ویدئویی در ایسنتاگرامش شروع فروش بلیت این نمایش را هم اعلام کرد.

این در حالی است که هفته حدود ۱۰ روز پیش از بازداشت علیرضا عموزاد، یک مدیرصحنه نمایش، خبر داده و نوشته بود: «مدیرصحنه عزیز ما در نمایش "بانوى محبوب من" نزدیک به چهل روز است که در بند است .آیا کافى نیست؟»

خانم آدینه همچنین خطاب به عموزاد اضافه کرده بود: «سلام ما را به بقیه همکاران‌مان که اسیر هستند، برسان».

در جریان سرکوب اعتراضات سراسری «زن زندگی آزادی» شماری از فعالان تئاتری نیز بازداشت شده‌اند که شمار آن‌ها حدود بیست نفر گزارش شده و علیرضا عموزاد یکی از آن‌هاست.

اجرای نمایش گلاب آدینه در عین حال خشم شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را هم برانگیخته است. آن‌ها می‌گویند هرگونه فعالیت هنری که به‌صورت رسمی و با مجوز دولتی انجام شود، بی‌اعتنایی به اعتراضات مردم تلقی می‌شود.

آن‌چنان‌که گلاب آدینه ادعا کرده است، برخی مخاطبانش برای او پیام‌های «تهدید» نیز فرستاده‌اند که این کارگردان تئاتر در پاسخ آن‌ها نوشت: از ۱۵ آبان، مصمم و با افتخار نمایش‌مان را به صحنه می‌بریم.

این در حالی است که شماری از هنرمندان در زمینه‌های مختلف برنامه‌های خود را یا به‌اعتراض یا تحت تأثیر فضای اعتراضات سراسری لغو کرده‌اند.
+21
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.