کشف موزائیک‌کاری ۱۶۰۰ ساله که جنگ تروا را به تصویر می‌کشد

العربیه: باستان‌شناسان اخیرا در سوریه یک موزائیک‌کاری 1600 ساله متعلق به دوران امپراطوری روم کشف کردند که صحنه‌هایی از جنگ مشهور تروا میان یونانیان و آسیایی‌های باستان را به تصویر می‌کشد.

این موزائیک‌کاری 1300 فوت مربعی، که دانشمندان آن را «کشفی نادر» لقب داده‌اند، در منطقه حمص در شمال سوریه پیدا شده است. باستان‌شناسان تاکنون 65 فوت از این موزائیک‌کاری پر نقش و نگار را در جایی که احتمالاً کف یک حمام باستانی بوده از زیر خاک بیرون کشیده‌اند.

روی بخش‌هایی که تابحال حفاری شده‌اند، تصاویر مبارزه «هاپ‌لایت»ها یا سربازان یونانی با قبیله زنان جنگجوی «آمازون» نقش بسته است که به عنوان متحدان تروا می‌جنگیدند.
جنگ تروا در برخی منابع تاریخ باستان ذکر شده است، اما مهمترین منبع آگاهی ما از آن دو کتاب شعر حماسی یونانی قرن هشتم قبل از میلاد «ایلیاد و اودیسه» به قلم نویسندگان یا نویسنده‌ای است که در تاریخ ادبیات جهان به نام «هومر» شناخته می‌شود.

تروای باستانی و دولت‌شهرهای یونانی در دو سوی دریای اژه در آسیا و اروپا قرار داشتند، و با هم رقیب سیاسی و تجاری بودند. بر اساس روایات اساطیری، هنگامی که پاریس، شاهزاده تروایی، هلن، همسر منلئوس پادشاه اسپارت را در حدود قرن دوازدهم قبل از میلاد دزدید، اختلافات این دو رقیب بالا گرفت.

منلئوس ابتدا سفیرانی به تروا فرستاد و خواستار استرداد همسرش شد، اما خاندان سلطنتی تروا نپذیرفت. منلئوس سپس به برادر بزرگتر خود آگاممنون، پادشاه بزرگ یونانیان متوسل شد و از او خواست برای بازگرداندن همسرش به تروا لشکرکشی کند.

آگاممنون پذیرفت و تمام پادشاهان و رهبران نظامی یونان را فراخواند، و همگی به تروا لشکر کشیدند و حدود ده سال در دشت‌های اطراف شهر با ترویایی‌ها جنگیدند، تا آنکه در نهایت یونانیان به ابتکار اودیسه ترفندی اندیشیدند و اسب چوبی بزرگی درست کردند و درون آن را پر از سرباز کردند، و هنگامی که اهالی تروا اسب را به درون شهر کشیدند، یونانیان بیرون آمده دروازه‌های تروا با باز کرده و آن را فتح کردند.
بحث درباره اینکه آیا جنگ تروا فقط داستان است یا واقعا روی داده، از همان دوران باستان همیشه داغ بوده است. با این حال، طی چند دهه اخیر شواهد باستان‌شناسی کافی به دست آمده که نشان می‌دهد در آن سال‌ها جنگ بزرگی میان آسیایی‌ها و اروپایی‌ها رخ داده است، گرچه بقایای اسب چوبی غول پیکر هرگز پیدا نشده است.
+14
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.