تقویت سلامت روده با مصرف بادام به‌عنوان میان‌وعده

به‌گفته دانشمندان، خوردن بادام کامل و آسیاب‌شده، کیفیت رژیم غذایی افراد را بهبود می‌بخشد و منجر به دریافت بیشتر اسیدهای چرب تک‌اشباع، فیبر، پتاسیم و سایر مواد مغذی مهم می‌شود.دویچه وله: تیمی از محققان دانشگاه کینگز کالج لندن تأثیر بادام را بر ترکیب میکروب‌های روده بررسی و اعلام کردند که مصرف بادام جذب سایر مواد مغذی را در روده تنظیم و به تعادل سیستم ایمنی کمک می‌کند.

به‌گزارش نشریه پزشکی نورو ساینس؛ میکروبیوم روده متشکل از هزاران میکروارگانیسم است که نقش حیاتی در هضم مواد مغذی ایفا می‌‌کنند و می‌توانند تأثیر مثبت یا منفی بر سلامت ما از جمله سیستم گوارشی و سیستم ایمنی بدن داشته باشند.

مکانیسم‌های تأثیر میکروبیوم‌ روده بر سلامت انسان هنوز در حال بررسی است، اما شواهد نشان می‌دهد که خوردن انواع خاصی از غذا می‌تواند به‌طور مثبت بر انواع باکتری‌ها در روده یا عملکرد آنها تأثیر بگذارد.

محققان ۸۷ بزرگسال سالم را که قبلاً کمتر از مقدار توصیه‌شده فیبر می‌خوردند و میان‌وعده‌های ناسالم (مانند شکلات، چیپس) مصرف می‌کردند را مورد مطالعه قرار دادند. شرکت‌کنندگان به سه گروه تقسیم شدند: یک گروه میان‌وعده‌های خود را به ۵۶ گرم بادام کامل در روز تغییر دادند، گروه دیگر ۵۶ گرم بادام آسیاب‌شده در روز خوردند، و گروه سوم کلوچه مصرف کردند. گفتنی است که بخشی از تأثیر میکروبیوتای روده بر سلامت انسان از طریق تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه مانند بوتیرات است. این مولکول‌ها به‌عنوان منبع سوخت برای سلول‌های روده بزرگ عمل می‌کنند، جذب سایر مواد مغذی را در روده تنظیم و به تعادل سیستم ایمنی کمک می‌کنند.

محققان دریافتند که بوتیرات در میان بادام‌خواران در مقایسه با کسانی که کلوچه مصرف می‌کردند، به‌طور قابل‌توجهی بالاتر بود. به‌گفته دانشمندان، خوردن بادام کامل و آسیاب‌شده، کیفیت رژیم غذایی افراد را بهبود می‌بخشد و منجر به دریافت بیشتر اسیدهای چرب تک‌اشباع، فیبر، پتاسیم و سایر مواد مغذی مهم می‌شود.
به‌گفته دانشمندان، خوردن بادام کامل و آسیاب‌شده، کیفیت رژیم غذایی افراد را بهبود می‌بخشد و منجر به دریافت بیشتر اسیدهای چرب تک‌اشباع، فیبر، پتاسیم و سایر مواد مغذی مهم می‌شود.به‌گفته دانشمندان، خوردن بادام کامل و آسیاب‌شده، کیفیت رژیم غذایی افراد را بهبود می‌بخشد و منجر به دریافت بیشتر اسیدهای چرب تک‌اشباع، فیبر، پتاسیم و سایر مواد مغذی مهم می‌شود.

این مطالعه همچنین نشان داد افرادی که بادام کامل مصرف می‌کردند در مقایسه با سایر گروه‌ها ۱.۵ بار دفع اضافی در هفته داشتند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که خوردن بادام می‌تواند برای افرادی که یبوست دارند نیز مفید باشد.

این مطالعه به‌تازگی در مجله American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.