گزارشگر ویژه سازمان ملل: قانون حجاب اجباری باید لغو شود

بی بی سی: جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، می‌گوید در فقدان مسیرهای داخلی برای پیگیری عدالت در ایران، جامعه جهانی مسئولیت دارد تا برای پاسخگویی و مجازات عاملان جان باختن مهسا (ژینا) امینی اقدام کند. او همچنین خواهان لغو حجاب اجباری در ایران شد.

آقای رحمان در نشستی خبری در نیویورک گفت: «مهسا امینی قربانی خشونت دولتی بود. متاسفانه او اولین یا آخرین قربانی نیست. می‌بینیم که زن‌های دیگر و حتی کودکانی هم کشته شدند. آمار ۲۷ کودک کشته‌شده را داریم.»

گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت اعتراضات جاری در ایران برای رسیدن به عدالت و پاسخگو کردن مقام‌های حکومت است.

جاوید رحمان قانون حجاب اجباری در ایران را «ناقض حقوق بنیادی و کرامت زنان» خواند و گفت برای همین است که زنان و دختران پیشتاز اعتراضات جاری هستند.

او با اشاره به زنان جوانی که پیش از این در اعتراض به حجاب اجباری به زندان افتاده‌اند، دولت ابراهیم رئیسی را متهم کرد که خود در زمینه سخت‌گیری بیشتر بر زنان نقش داشته است.

آقای رحمان پیش از این خواستار ایجاد سازوکارهای بین‌‎المللی جدید برای رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در ایران شده بود. دولت‌های چند کشور جهان از این پیشنهاد استقبال کرده‌اند.

جاوید رحمان در کنار قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان، به محرومیت‌های اقلیت‌ها در ایران اشاره کرد و گفت: «در کردستان مردم چه به طور تاریخی و چه در دوران معاصر، از حقوق اساسی خود محروم بوده‌اند.»

او با این اشاره به اینکه نام ژینا در شناسنامه به عنوان مهسا ثبت شده است گفت حکومت ایران هویت کردها را سرکوب کرده و برای همین محرومیت‌ها است که اعتراضات پررنگی را در کرستان می‌بینیم.

اشاره آقای رحمان به قوانینی در جمهوری اسلامی است که حتی انتخاب نام برای فرزندان را هم محدود می‌کند.

پیش از این هم نادا النشیف، سرپرست دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفته بود گزارش‌هایی موجود است که نشان می‌دهد مهسا امینی توسط ماموران گشت ارشاد «از ناحیه سر مورد ضرب و شتم قرار گرفته» و به خوردو کوبیده شده است.

آقای رحمان همچنین با اشاره به محرومیت‌ها در استان سیستان و بلوچستان، کشتار معترضان پس از نماز جمعه زاهدان را یکی از تاریک‌ترین روزهای تاریخ این شهر دانست.

در جریان کشتار روز جمعه ۸ مهر در زاهدان که پس از نماز جمعه این شهر روی داد بین ۸۰-۱۰۰ نفر با شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند.

به علت فضای شدید امنیتی یک ماه گذشته در زاهدان و وضعیتی که «شبه جنگی» توصیف شده، هنوز جزییات کاملی از این واقعه خونین منتشر نشده است ومقام‌های ارشد ایران تاکنون از اقدام یا تحقیقی در این باره خبر نداده‌اند.

آنچه «سکوت و سکون مقام‌ها در تهران» در برابر حمله به نمازجمعه زاهدان خوانده شده، به ویژه طی ۲۴ ساعت گذشته و پس از حمله خونین به زیارتگاه شاهچراغ شیراز موجب موج جدیدی واکنش‌ها شده است.

منتقدان حکومت در ایران می‌گویند در حالی که حمله به زائران در شاهچراغ به سرعت با واکنش همه مسئولان ارشد جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای و اعلام فوری عزای عمومی همراه بوده، حمله به نمازگزاران در زاهدان و کشته شدن ۸۰ تا ۱۰۰ نفر به علت تیراندازی مستقیم، حتی با ابراز تسلیت به بازماندگان را هم در پی نداشته است.
+55
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zavareh - رودسر، ایران
  بابا شما خیلی عقب تشریف دارید. خواست مردم ایران براندازی کامل این حکومت اشغالگر است و بس. حالا شما تازه بیاد حجاب افتادید؟
  30
  46
  ‌پنجشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا

  زرشک ، دیگه مجلس و قانونی وجود ندارد .
  6
  29
  ‌پنجشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  siavash786 - آمریکا، ایالات متحده امریکا
  زرشک ، دیگه مجلس و قانونی وجود ندارد .
  6
  19
  ‌پنجشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  اخه بوزینه! یه سه پی دوم اختلاف فاز داری. حجاب کیلویی چنده؟؟ کل زین باید بشینه سر قبر و مساجد و قیمت اخوند هم برگرده به زمان شاه: دوزاری. تاج و تختشون (عمامه و منبر) هم باید اماله بشه به خودشون و اعوان و انصارشون. تو تازه داری زر زر حجاب زر میکنی؟ اونوقت پول هم میگیری برای این افاضات؟
  4
  32
  ‌پنجشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  هرچی آدم یبس گیر ما ایرانی ها میافته!! 😥😪
  6
  12
  ‌پنجشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  کو حق - ولینتون، نیوزلند
  بسیار مفید و کاری ر..ی تازه باید میگفتی پولی که مردم میندازن حرم رضا ایران باید به سازمان ملل بده
  2
  13
  ‌پنجشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  بیومن - جزیره، جزیره کریسمس
  تو بشین .....خودت را بخور مردیکه الدنگ. ۴۳ سال پیش با حقوق بشر انقلاب راه انداختین الان میخواین با LGBT, ترنسجندر جلوی انقلاب واقعی رو بگیرید. چقدر گرفتی؟
  1
  1
  جمعه ۰۶ آبان ۱۴۰۱ - ۰۳:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Danayan - برگن، نروژ
  جمهوری اسلامی اینقدر پول چپوندن تو حلق این کثافت! که جز یک سری اراجیف چیزی نمیگه!
  1
  3
  جمعه ۰۶ آبان ۱۴۰۱ - ۰۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.