نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مردم در چهلم نیکا شاکرمی به سویشان آتش گشودند

سخنان مادر نیکا شاکرمی در مراسم چهلم دخترش
بی بی سی: مراسم چهلم نیکا شاکرمی به صحنه ادامه اعتراضات ضد حکومتی تبدیل شد. این تجمع به رغم تدابیر امنیتی برگزار شده و در آن نیروهای امنیتی برای متفرق کردن جمعیت آتش گشودند و از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

منبعی نزدیک به خانواده نیکا شاکرمی به بی‌بی‌سی گفت که در مراسم چهلم نیکا که با حضور جمعیت زیادی از مردم در گورستان حیات الغیب در نزدیکی خرم آباد در حال برگزاری است «ماموران امنیتی به سوی معترضان حمله و تیراندازی کردند.»

گزارش شده که «ماموران قبرستان حیات‌الغیب را محاصره کردند.»
سخنان مادر نیکا شاکرمی در چهلم او
مادر نیکا شاکرمی در خطابه‌ای در مراسم امروز گفت: «دستان سیاه و شوم ظلم و بی‌عدالتی و جهالت پیکر تو را ناجوانمردانه از من ربود. در این عمر کوتاه ۱۷ ساله، شاهد بودم چقدر زجر کشیدی و چقدر (مرگت) زود بود.»

در میان صحبت‌های او، حاضران شعار می‌دادند «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»، «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت».
نسرین شاکرمی خطاب به دخترش گفت: «نیکای عزیزم در این همبستگی عظیم و باشکوه خیلی‌ها جانشان را از دست دادند. چقدر بزرگ شدی که دیگر نتوانستی کوچکی و حقارتی را که از نابخردان و نادانان به تو تحمیل می‌شد تاب بیاوری.»

او افزود: «نیکا جان غمگین‌ترینم از دوری‌ات و دل شکسته‌ترینم برای رویاهایت. تا ابد در عذابم برای رنج‌هایت. اما دلبندم وقتی می‌بینم با پرپر شدنت بذر پاک تفکر و آزادگی و شهامت و شرافتت در دل عزیزان دیگری شکوفا می‌شود، خوشحالم و شکرگزار».
تصاویر مراسم و حمله نیروهای امنیتیخرم آباد، چهلم نیکا شاکرمی، درگیری نیروهای امنیتی با معترضان سوگوارمراسم چهل نیکا شاکرمی با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

تصاویری از مراسم چهلم نیکا شاکرمی در روستای ویسیان در ۴۰ کیلومتری خرم‌آبادمنتشر شده است.

تجمع کنندگان در این مراسم، بار دیگر شعار‌های ضدحکومتی اعتراضات اخیر را سر می‌دادند: «ما همه نیکا هستیم،‌ بجنگ تا بجنگیم» و «امسال سال خونه سیدعلی سرنگونه»، «مرگ بر دیکتاتور» و «نیکای ما رو بردن، جنازشو آوردن».
نیکا شاکرمی دختر معترض ۱۶ ساله‌ای بود که پس از شرکت در نخستین تظاهرات شهریور ۱۴۰۱ در روز ۲۹ شهریور در بلوار کشاورز تهران گم شد.

نیکا در آخرین تماس تلفنی به خانواده‌اش گفته بود در حال فرار از نیروهای امنیتی است.

در نهایت پس از نزدیک به ۱۰ روز بی‌خبری، خانواده نیکا برای شناسایی جسد او فراخوانده شدند.

به گفته منابع نزدیک به خانواده «ماموران امنیتی جسد را از غسال‌خانه شهر خرم‌آباد دزدیدند و مخفیانه در روستای ویسیان به خاک سپردند.»

رسانه‌ها و مقام‌های حکومتی اما اعلام کردند کشته‌شدن او به دست نیروهای امنیتی بخشی از سناریوی «کشته‌سازی» مخالفان است.

حکومت ایران مدعی است نیکا شاکرمی خودکشی کرده، اما خانواده او معتقدند او به دست ماموران کشته شده است.
همخوانی سرود دایه دایه وقت جنگه در مراسم چهلمین روز قتل نیکا شاکرمیتجمع‌های دانشجویی در چهلم نیکا شاکرمی
در چهل و یکمین روز از اعتراضات سراسری و همزمان با چهلم نیکا شاکرمی، دانشجویان معترض در دانشگاه‌های مختلف تجمع کرده‌اند.

دانشگاه هنر و معماری پارس، آزاد کرج، آزاد تهران شرق از جمله دانشگاه‌هایی بودند که در آنها معترضان شعارهای ضد حکومت سر دادند.

دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشگاه زاهدان از جمله محل‌هایی است که شدیدترین برخوردها در آنها گزارش شده است.

بسیاری از دانشجویان دختر در این تجمع‌ها بدون روسری حاضر شده‌اند.

فعالان دانشجویی می‌گویند چند ده نفر از دانشجویان در اعتراضات روز چهارشنبه دستگیر شده‌اند.

دانشجویان شعار داده‌اند «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه.»
+46
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  دین وحشیگری - اونتاریو، کانادا
  حکومت غاصب وحوش اسلامی بیش از ۱۴۰۰ سال با خون زنده مانده.ننگ بر این وحوش .ازادی نزدیک است.یادمان باشد این ازادی این انقلاب تعلق به این کودکان و جوانان دارد نامشان ماندگار.ازادی نزدیک است راه ما راهی یکطرفه رو به ازادی و نابودی دکان دین فروشان.پاینده باد ایران متحد و سکولار
  14
  19
  ‌پنجشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  در طول تاریخ گذشته یک رژیم نشان که به مدرسه حمله کند و با مسلسل بچه بکشد؟ به قبرستان حمله کند و با تانک روی ملت عزادار برود. هیلتر.موسلینی. استالین.ماهو. خمر سرخ. پینوشه. ؟ فکر نمی‌‌کنم زمان چنگیز هم اینجور بود. مغول حسینی که می‌‌گویند همین‌ها هستند. خیلی‌‌ها معتقد خوشونت خوب نیست. ولی چگونه باید با یک بسیجی‌ جرثومه فساد بشری رفتار کرد؟ با کسی‌ که فقط چیزی را درک می‌‌کند که دوست دارد درک کند. نه چیزی را که باید درک کند. در اینجا می‌‌گویند نشان بده چه رفتاری با حیوانات داری .می‌ گویم چگونه انسانی‌ هستی.در مملکت نگون بخت ما ما باید گفت. ببین با چه حیوان درنده و خونخوار روبرو هستی.می‌ گویم ذات این حیوان چیست؟ مخلوطی از شپش .سوسمار.کفتار با عمامه بر سر. با مسلسل بر سر قبر؟ نطفه این‌ها با اسپرم کفتار بسته؟
  14
  19
  ‌پنجشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ارتشیان عزیز که قسم خوردن حافظ جان و مال و ناموس مردم ایران باشن کجان؟ سپاه دو قسمت داره، یه قسمتش یه سانت اونور مرزه که لوله های تفنگشون در خدمت عربهای مفتخور و یمنی های پاپتی است، یه قسمتش هم اینور مرزه که لوله اش به سمت مردمه. برای همین هم هست که توی اسمش اصلا ایران نداره.
  9
  14
  ‌پنجشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  vikingoslo - اسلو ، نروژ
  روزگار جمهوری پشم لامی سیاه شده و با چشم‌های کورشون خوب میبینند که دیگه ایران اون ایران نیست .نه دروغ‌هاشون ، نه تبلیغ‌هاشون ، نه تیر و تفنگ‌هاشون دیگه برا جوونای ایرانی که تشنه آزادی شده اثری نداره و تا این حکومت ساقط نشه همین روند ادامه خواهد داشت . فقط یه مورد کوچیک رو اضافه کنم که بچه‌ها و خنواده‌های تمام مسئولین بزرگ و کوچیک که در غرب و کشور‌های خارجی هستند آروم و آهسته و سر وقت یه در میون کشته خواهند شد هر چقد هم که آسم و پاسپورت خودشون رو تغییر بدن .
  7
  12
  ‌پنجشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اتش گشودن بسوی مردم بی دفاع فقط از طرف حکومتگرانی صورت میگیرد که بسیار از عدل و انصاف و کرامات انسانی حرف میزنند.گروه های مدعی عدل و انصاف اسلام عزیز است که از جنازه مردم دست نمیکشد. اینگونه جنایات از ادم هایی که عرق خور هستند سر نمیزند. بدین از مردم مشتی و اقا سر نمیزند . اینگونه بی رحمی ها فقط از مذهبی های سنگدل سر میزند. چون انها هستند از خدا زیاد حرف میزنند
  5
  10
  ‌پنجشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.