عبدالحمید: فرماندهانی که مرتکب قتل شدند مشغول بازداشت هستند

دویچه وله: دفتر مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان گفته است که فرماندهان و افرادی که مرتکب قتل مردم زاهدان شده‌اند آزادانه با رسانه‌ها مصاحبه می‌کنند و مشغول بازداشت هستند و تحمل این برای مردم داغدیده بلوچ بسیار سخت است.

دفتر مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در جوابیه‌ای کتبی که در "سنی آنلاین"، پایگاه رسمی اطلاع‌‌‌‌‌‌‌‌رسانی اهل سنت ایران منتشر شد گفته است اظهارات معاون امنیتی وزارت کشور "غیرمنصفانه" است و "همچنان بر زخم‌های مردم داغدیده نمک پاشیده می‌شود."
مجید میراحمدی، معاون امنیتی وزیر کشور سخنان امام جمعه زاهدان در مراسم نماز جمعه را "تحریک‌آمیز" دانسته و ادعا کرده  بود که تظاهرات مردم بعد از نماز جمعه و تخریب اموال عمومی در زاهدان "با سوءاستفاده" از سخنان مولانا عبدالحمید صورت گرفته است.

میراحمدی معترضین زاهدانی را "اراذل و اوباش" خطاب کرد و شمار آنها را ۱۵۰ نفر دانست.

دفتر عبدالحمید ادعای معاون امنیتی وزارت کشور را بلافاصله رد کرد و دلیل اعتراضات روز جمعه ۲۹ مهر در زاهدان را عدم رسیدگی به کشتار ۸ مهرماه دانست که مسئولان با گذشت بیش از ۲۰ روز از واقعه خونین که منجر به قتل حدود ۹۰ نفر و زخمی‌شدن بیش از ۲۰۰ تن دیگر شد، هنوز به آن رسیدگی نکرده‌اند.

در ادامه جوابیه دفتر عبدالحمید گفته شده است که وزیر کشور و هیئتی از طرف کمیسیون امنیت ملی مجلس در سفر به زاهدان موضوع را بررسی کرده‌اند، اما علی‌رغم گذشت چند هفته به آن رسیدگی نشده است.

دفتر عبدالحمید در ادامه جوابیه تاکید کرد: «فرماندهان و افرادی که مرتکب قتل مردم شده‌اند آزادانه با رسانه‌ها مصاحبه می‌کنند و برای فرار از جرم، سخنانی غیرواقعی مطرح می‌کنند و مشغول دستگیری و بازداشت هستند و تحمل این برای مردم داغدیده بسیار سخت است. انتظار مردم این بود که تمام قاتلان و آمرین فاجعه خونین زاهدان دستگیر و بازداشت و محاکمه شوند.»

در ادامه جوابیه دفتر عبدالحمید همچنین آمده است که دلیل دوم برپایی راهپیمایی جمعی از مردم در زاهدان به فضای اعتراضی حاکم در کشور برمی‌گردد که احزاب و گروه‌ها فراخوان برگزاری تجمع می‌دهند.

شکاف و اختلاف میان روحانیان سنی و حکومت با برگزاری اعتراضات مردمی در ایران افزایش پیدا کرده است.

در همین راستا روحانیان سنی بلوچستان ضمن محکومیت سرکوب اعتراضات مردمی کنفرانس حکومتی "وحدت اسلامی" شیعه و سنی را تحریم کردند.

مولوی عبدالحمید و همچنین مولوی عبدالصمد ساداتی، امام جمعه اهل سنت سراوان، مولوی فتحی محمد نقش‌بندی، امام جمعه راسک، مولوی عثمان قلندرزهی، امام جمعه خاش و مولوی محمد حسین گرگیج، مدیر درالعلوم فاروقیه گالیکش از جمله علمای اهل سنت هستند که از شرکت در این کنفرانس حکومتی خودداری کردند.

بیش از چهار هفته از اعتراضات مردمی در ایران می‌گذرد و آمار تقریبا نیمی‌ از جان‌باختگان اعتراضات در زاهدان به ثبت رسیده است.

پس از کشتار ۸ مهر در این شهر که "جمعه خونین زاهدان" نام گرفت روحانیان سنی بلوچ، از جمله مولوی عبدالحمید خواستار رسیدگی به این کشتار شدند. عبدالحمید در آخرین مراسم نماز جمعه زاهدان خامنه‌ای را در کشتار زاهدان مسئول دانست.
+44
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.