دود شدن یارانه ۱۴۵۰۰ ایرانی با سرنگونی هر پهپاد در اوکراین

 بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تاسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکف، که دولت اوکراین باور دارد متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران استصدای آمریکا: اوکراین اعلام کرده که پهپادهای ساخت ایران را به آسانی رهگیری و منهدم می‌کند، انهدامی که هر سقوطش معادل یارانه ۱۴۵۰۰ نفر برای ایرانی‌ها هزینه دارد.

کارشناسان می‌گویند هزینه ساخت هر پهپاد در حدود ۲۰ هزار دلار است که بخشی از آن متعلق به خرید قطعات از کشورهای دیگر است. برخی شواهد موجود نشان می‌دهد که ردپای ساخت پهپاد شاهد ۱۳۶ به اروپا و کانادا هم می‌رسد.

ئوزی روبین، کارشناس دفاع موشکی اسرائیل، دو سال پیش در مقاله‌ای تحقیقی که از سوی موسسه استراتژی و امنیت اورشلیم منتشر شد، نوشت: «پیشرفته‌ترین و شاخص‌ترین پهپاد ایرانی، یعنی شاهد ۱۳۹ از نظر ابعاد و پیکربندی شبیه پهپاد شکاری آمریکاست که از یک موتور پیستونی ساخت شرکت اتریشی روتاکس با قدرت ۱۰۰ اسب بخار بهره می‌گیرد، همان موتوری که از سوی پهپاد شکاری ایالات متحده و همچنین هرمس ۹۰۰ اسرائیل استفاده شده است.»

خبرنگار روزنامه پرتیراژ آفتن‌پُستن، چاپ نروژ نیز با انتشار تصویری از موتور یکی از پهپادهای ایرانی ساقط شده در اقلیم کردستان عراق، از ساخت موتور آن توسط شرکت اتریشی «روتاکس» خبر داد.

هرچند استفاده از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین بارها توسط مقامات جمهوری اسلامی تکذیب شده، اما نظامیان اوکراینی می‌گویند چنین مدلی در سامانه تسلیحات روسیه ثبت نشده و پهپاد سرنگون شده، با توجه به مختصات آن، مدل شاهد ایرانی است. از طرفی استفاده از پهپادهای ایرانی بارها توسط خود روس‌ها مورد اشاره قرار گرفته تا با ایجاد فشار جهانی، پاستورنشینان کماکان زیر سایه کرملین باشند.

سرهی براتچوک، سخنگوی اداره نظامی اودسا نیز در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «پهپادهای شاهد بسیار پر سر و صدا هستند، بنابراین هنگام نزدیک شدن، به راحتی شناسایی می‌شوند.»

از طرفی در اوج تکذیب فروش پهپاد به روسیه روزنامه کیهان نوشت: «ایران، ناوگان پهپادی بزرگی دارد و این ناوگان هم دارای ارزش نظامی قابل توجهی است. به علاوه هیچ منع قانونی در مورد صادرات تسلیحات از سوی ایران به روسیه طبق قطعنامه‌های شورای امنیت و حقوق بین‌المللی وجود ندارد.»
+13
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.