آمریکا توقیف شناوران بدون سرنشین این کشور توسط ارتش ایران را تکذیب کرد

نیروهای دریایی ارتش تاکنون دهها بار ناوگروه‌هایی را به آب‌های آزاد اعزام کرده استبی بی سی:ستاد فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی ایالات متحده آمریکا خبری را که امروز توسط ارتش ایران درباره توقیف شناورهای بدون سرنشین این کشور منتشر شد، تکذیب کرد.

در توییتی که توسط این نهاد نظامی آمریکایی منتشر شده، آمده است که ایران اخیرا هیچ یک از شهپادها یا شناورهای هدایت‌پذیر از راه دور ارتش آمریکا را توقیف نکرده است.

«ستاد فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی ایالات متحده آمریکا» نام بخشی از نیروی دریایی ارتش آمریکاست که فرماندهی این نیروها را در خاورمیانه برعهده دارد.

در توییت این نهاد آمده است که ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، بدون هیچ مشکلی به فعالیتش در سراسر خاورمیانه ادامه می‌دهد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خلیج‌ فارس، دریای عمان، خلیج عدن و دریای سرخ حضور دارد.

ساعتی پیشتر نیروی دریایی ارتش ایران اعلام کرده بود که دو شهپاد آمریکایی را در «حوزه دریای سرخ» توقیف کرده است.

دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی در مراسم استقبال از هشتاد و چهارمین ناوگروه رزمی اطلاعاتی عملیاتی نیروی دریایی ارتش که به آب‌های آزاد و بین المللی اعزام شده بود، این موضوع را بیان کرد.

این فرمانده ارتش گفت که «ناوگروه ۸۴ نیروی راهبردی دریایی ارتش» برای برقراری «اسکورت و امنیت دریایی» به «عمق اقیانوس‌ها به ویژه حوزه دریای سرخ» اعزام شده بود.

به گفته او در جریان این عملیات، دو شهپاد آمریکایی به دلیل «به خطر انداختن ایمنی دریانوردی» توقیف شده‌اند.

دریادار ایرانی گفت: «آمریکا باید بداند اگر در جایی قرار است دریانوردی داشته باشد، حتما باید قوانین بین المللی را رعایت کند و بداند جمهوری اسلامی ایران با حضور مقتدرانه در منطقه با هرگونه حرکتی که موجب به خطر افتادن امنیت و ایمنی دریانوردی شود، برخورد قاطع و کوبنده خواهد کرد.»

با این حال در خبری که روابط عمومی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد، روشن نبود که اشاره دریادار ایرانی به چه زمانی است.

در شهریور ماه، روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارشی منتشر کرد که در آن به نقل از منابع آمریکایی، آمده بود که ایران دو شهپاد آمریکایی را به ارتش آمریکا پس داده است.

در آن گزارش آمده بود که وقتی این شهپادها دوباره به دست ارتش آمریکا رسید، دوربین‌هایشان مفقود شده بود.

پیش از این بین نیروهای نظامی ایرانی و آمریکایی، عمدتا در منطقه خلیج فارس و دریای عمان تنش‌های نظامی رخ داده بود.

دریای سرخ یکی دیگر از آبراه‌های استراتژیک جهان است که همه کشتی‌‌ها برای استفاده از کانال سوئز در مسیر اتصال آسیا به اروپا از آن عبور می‌کنند.

سواحل شرقی این دریا در اختیار یمن و عربستان و سواحل غربی آن در اختیار مصر و اریتره است.

از زمان آغاز جنگ یمن و مداخله نظامی عربستان که همزمان با حمایت ایران از شورشیان حوثی رخ داده، دریای سرخ هرازگاهی شاهد تنش‌های نظامی بوده است.

اصلی‌ترین بنادر توسعه یافته یمن که در کنترل حوثی‌هاست و یکی از اصلی‌ترین راههای واردات به این کشور محسوب می‌شوند، همگی در دریای سرخ قرار دارند.

عربستان بارها ایران را متهم کرده که به گروه حوثی‌ها تجهیزات نظامی می‌رساند و به همین دلیل نیز بر بنادر یمن و مناطق اطراف آن در دریای سرخ همواره نظارت شدیدی حاکم است.

دریادار ایرانی، اسکورت کشتی‌های ایرانی را از جمله وظایف «نیروی دریایی راهبردی ارتش» توصیف کرد و گفت که این نیرو تاکنون ۶۴ کشتی ایرانی را اسکورت کرده است.

حمل و نقل دریایی، اصلی‌ترین راه ایران برای فروش نفت است.

بر اساس گزارش روابط عمومی ارتش، ناوگروه ۸۴ نیروی دریایی ارتش به مدت ۸۶ روز به اسکورت کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های ایران در آب‌های آزاد مشغول بوده است.

هنوز ارتش ایران اطلاعات بیشتری درباره شناورهای آمریکایی توقیف شده منتشر نکرده است.

ضمن اینکه دولت آمریکا نیز هنوز در این زمینه واکنشی نشان نداده است.

به رغم اینکه تنش‌های نظامی میان ایران و آمریکا در آب‌های آزاد سابقه داشته، اما تنش‌ها عموما بین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای ارتش آمریکا رخ می‌دادند.
+17
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  آمریکا از ترس توقیف ناوهای نظامی توسط ایران اونارو از منطقه خلیج فارس خارج کرده و برای پایش منطقه از شناورهای بدون سرنشین استفاده میکنه که اونا هم دارن توقیف میشن ولی ابرقدرت شاخ شکسته با ذلت کامل اخبارش رو تکذیب میکنه.
  4
  4
  شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.