روایت متفاوت یک زندانی از ابعاد وسیع جنایت جمهوری اسلامی در اوین

دویچه وله: چهار شب پس از آتش‌سوزی در زندان اوین، که خواب را از چشم ایرانیان ربود، روایتی از داخل زندان اوین خبرساز شد. حسین قشقایی، زندانی محبوس در اوین در نامه‌ای از ابعاد وسیع یک "جنایت عظیم توسط جمهوری اسلامی" پرده برداشت.

در میانه گمانه‌زنی‌ها در باره ابعاد آتش‌سوزی شب هنگام زندان اوین، حسین قشقایی، فعال مدنی محبوس در اوین از "جنایتی عظیم" پرده برداشت.

حسین قشقایی، کنش‌گر مدنی ساکن بند ۴ زندان اوین روز چهارشنبه ۲۷ مهر طی نامه‌ای که در پیام‌رسان‌ها منتشر شده است روایت خود را از آنچه در شب حریق در زندان اوین اتفاق افتاده را باز گو کرد.

زندان اوین شامگاه شنبه ۲۳ مهردر گرماگرم اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی دچار انفجار و حریقی عظیم شد و صدای متعدد شلیک از آن شنیده شد.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی شمار کشته‌شدگان را هشت تن اعلام کرده اما بسیاری معتقدند شمار واقعی باید بیش از این تعداد باشد.

ساعتی پس از اطلاع‌رسانی درباره آتش‌سوزی زندان اوین، تعداد زیادی از خانواده‌های زندانیان و شهروندان نگران پشت درهای این زندان تجمع کردند و با سردادن شعار درباره مئسولیت جان زندانیان هشدار داند.

همزمان تجمعات مشابهی در خارج از کشور برای همبستگی با زندانیان محبوس در اوین برگزار شد.
حسین قشقایی، زندانی محبوس در اوین در نامه‌ای از ابعاد وسیع یک "جنایت عظیم توسط جمهوری اسلامی" در زندان اوین پرده برداشتبه گفته حسین قشقایی ناآرامی از ساعت ۹ شب به بعد با صدای شلیک گلوله‌های متعدد از اسلحه‌های مختلف و از دور و نزدیک از داخل زندان شروع شد.
 
به گفته او یک ساعت بعد از شروع تیراندازی‌ها، زندانیان صدای شعارهای ضدحکومتی توسط جمعیت قابل توجهی را در پشت دیوارهای بند شنیدند.
۷ انفجار مهیب در اوین
قشقایی از وقوع  ۷ انفجار مهیب در زندان  اوین  پس از تیراندازی‌ها خبر داد و افزود: «زندانیان درهای بند را شکستند و از بند خارج شدند که پس از شلیک گلوله و شلیک و گاز اشک‌آور، به بندها باز گشتند. در میان این اتفاقات اما صدای شلیک گلوله در محیط زندان قطع نمی‌شد.»
 شلیک گاز اشک‌آور به داخل کولرهای زندانیان
به گزارش حسین قشقایی، پس از بازگشت زندانیان به سلو‌لهایشان، زندانبانان گاز اشک‌آور به داخل کولرهای بند شلیک کرده و آنها را ساعت ۱۱ شب روشن کردند.

قشقایی می‌گوید علاوه بر شرایط هولناکی که او و هم‌بندی‌هایش در آن شب تجربه کردند، بی خبری از زندانیان سایر سالن‌ها تا غروب فردای حادثه برای آنها بیش از پیش عذاب‌آور بوده است.
دستور العمل شلیک به زندانیان
 قشقایی در پی پرس‌وجو از زندانیان هم‌بند و هم‌چنین خانواده و نزدیکان زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین  از "یک جنایت خونین و عظیمی" پرده بر داشت که به زعم او توسط جمهوری اسلامی در بند ۷ و ۸ زندان اوین اتفاق افتاد.

طبق روایت این فعال سیاسی زندانی، ماموران در شب آتش‌سوزی با تیر جنگی، ساچمه‌ای و پلاستیکی به سمت زندانیان سیاسی و زندانیان بند عمومی تیراندازی کرده‌اند.

 در قسمتی از نامه حسین قشقایی آمده است: «پس از اطلاع رئیس زندان از حضور زندانیان سیاسی، دستور داده شد به زندانی سیاسی دیگر گلوله جنگی شلیک نشود و از گلوله‌های دیگر استفاده شود و فقط به سمت زندانیان بند عمومی گلوله جنگی شلیک شود. »
اوین بوی خون می‌دهد
این فعال مدنی هم‌چنین از تعداد بالای کشته‌ها در این حادثه خبر داده و گفت: « تعداد بسیار زیادی زخمی شده‌اند و اکثر زندانیان علاوه بر گارد ویژه توسط مسئولان زندان با وسیله‌های عجیبی مثل میلگرد و میله هالتر وحشیانه ضرب‌وشتم شدند.»

به گفته قشقایی، ماموران ۴۸ زندانی سیاسی، از جمله مجروحان و مصدومان، را در پی حادثه به زندان گوهردشت منتقل کردند.

حسین قشقایی همچنین درباره سرنوشت ۱۵ زندانی سیاسی مجروح‌، که گفته خبری از آنها در دست نیست ابراز نگرانی کرد. او افزود: « تعداد زیادی از زندانیان بند ۷ (بند زندانیان عمومی) در این حادثه کشته شده‌اند، ۱۲۰۰ نفر از زندانیان بند ۷ به زندان تهران بزرگ منتقل شده‌اند و ۳۷۰ نفر زندانی مجروح از بند ۷ به بند ۶ اوین منتقل شده‌اند.

حسین قشقایی شنیده است پیش از حادثه تعدادی از بازداشتی‌های اعتراضات سراسری اخیر درکنار زندانیان بند عمومی اوین نگهداری می‌شده‌اند.

در نامه حسین قشقایی از شرایط بسیار اسفناک زندانیان درندان اوین سخن رفته و عنوان شده، بند ۶ زندان اوین به دلیل تراکم بالای جمعیتی که روی هم تلنبار شده و تعداد بالا ی مجروحان "بون خون "می‌دهد.

حسین قشقایی در نامه خود از "انتقال تجهیزات سرکوب و کشتار به بندها و تخلیه تجهیزات اتفای حریق در بند ۵، انتقال زندانیان با اهمیت برای حکومت به دیگر بندها، عدم حضور زندانیان با اهمیت برای سیستم که در مرخصی بودند" پرده برداشته است.

او در ادامه بر نقش جمهوری اسلامی در "جنایت عیان و عظیمی " اشاره کرده که  در نتیجه آن "انسان‌های بسیاری کشته شده‌اند و افراد  بسیاری با جراحات شدید در شرایط سخت نگهداری می‌شوند."
+140
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  نیایش - تهران، ایران

  این خبر باید در همه دنیا بپیچه تا بفهمند با چه حاکمان خونخوار و کثیفی روبرو هستیم یک روز همینجور زنده زنده میسوزونیمتون
  2
  47
  ‌پنجشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  بسیجی جیره خور آخرشه خوب بخور، بالاخره به اون روز میرسیم که همه این جنایتکاران را به سزای کارهای کثیفشون برسونیم
  2
  47
  ‌پنجشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.