«اضافه‌ وزن اجباری»؛ سرنوشت یزدانی در انتظار امید آرامی؟

دویچه وله: امید آرامی، فرنگی‌کار امید ایران در رقابت‌های جهانی اسپانیا، در صورت پیروزی مجبور به مقابله با حریف اسرائیلی می‌شد. او شکست خورد و به گروه بازنده‌ها راه یافت. حال در این گروه هم باید با کشتی‌گیر اسرائیلی روبرو شود.

روبه‌رو نشدن ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی روایت تازه‌ای نیست و هر بار یکی از قهرمانان پرامید ایران برای آنکه در میدان با حریف اسرائیلی روبرو نشود، مجبور است تا تن به حذف اجباری دهد. این بار قرعه به نام امید آرامی، نماینده وزن ۶۰ کیلوگرم در رقابت‌های کشتی‌ فرنگی قهرمانی امیدهای جهان افتاده است و این کشتی‌گیر افتخارآفرین بر سر دوراهی تقابلی ایستاده است که پیش از او نیز قربانی‌های دیگری داشته است.

وضعیت برای آرامی البته به گونه‌ای رقم خورده که رسانه‌ها او را "بدشانس‌ترین فرنگی‌کار تیم زیر ۲۳ سال ایران" لقب داده‌اند.

در جریان رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان که در شهر پونتِبِدرا در اسپانیا برگزار می‌شود، امید آرامی شامگاه سه‌شنبه (۲۶ مهر) پس از استراحت در دور اول، در دور دوم به مصاف کرم کمال، کشتی‌گیر اهل ترکیه رفت.

اگر آرامی در این رقابت به پیروزی می‌رسید، باید طبق جدول، مقابل حریفی از اسرائیل به میدان می‌رفت. او اما با نتیجه ۵ بر یک و ضربه فنی مغلوب حریف شد و به این ترتیب از رویایی با حریف اسرائیلی "در امان" ماند.

با پیروزی کرم کمال مقابل حریف، آرامی به گروه بازنده‌ها راه یافت و این شانس را پیدا کرد تا برای کسب مدال برنز به روی تشک برود.

اما در آنسوی میدان کشتی‌گیر اسرائیلی در وزن ۶۰ کیلوگرم نیز مقابل حریف خود باخت و به این ترتیب او نیز به گروه بازنده‌ها راه یافت. به این ترتیب آرامی که پیش‌تر به امید عدم رویارویی با حریف اسرائیلی تن به باخت مقابل حریف ترک خود داده بود، حال در گروه بازنده‌ها، طبق جدول باید با حریف اسرائیلی روبرو شود.

امید آرامی اهل زابل، واقع در سیستان و بلوچستان است که تا کنون با لباس تیم ملی جوانان ایران افتخارات زیادی را کسب کرده است. او شهریور سال گذشته در جریان رقابت‌های بین‌المللی جام ایوانوویچ صربستان در وزن ۶۰ کیلوگرم به قهرمانی جهان رسید. آرامی همچنین چندین دوره عنوان قهرمانی کشور را کسب کرده است و یکی از امیدهای ایران برای کسب مدال طلا در رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی امید‌های جهان در اسپانیا به شمار می‌رفت.

آرامی و حریف اسرائیلی در گروه بازنده‌ها روز چهارشنبه (۱۹ اکتبر) مقابل یکدیگر قرار خواهند گرفت. خبرگزاری ایلنا با اشاره به وزن‌کشی دوباره کشتی‌گیران پیش از شروع مسابقه نوشت: «احتمال اینکه شرایط به سمتی پیش برود که آرامی از تقابل با حریف خارج شود نیز محتمل‌ترین پیش‌بینی خواهد بود.»

این نکته اشاره تلویحی به سرنوشت امیرمحمد یزدانی، کشتی‌گیر آزادکار ایران دارد که شهریورماه امسال به دلیل آنچه "نرسیدن به حد نصاب وزن قانونی" خوانده شد، از دور رقابت‌های جهانی بلگراد حذف شد. یزدانی قرار بود در دور اول رقابت‌ها به مصاف کشتی‌گیری از اسرائیل برود اما گزارش شد او به دلیل  "۳۰۰ گرم" اضافه وزن شانس حضور در این رقابت‌ها را از دست داد.

جمهوری اسلامی کشور اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و ورزشکاران ایرانی اجازه رویارویی با حریفان اسرائیلی را ندارند. این اجبار تا کنون پیامدهای سنگینی را به ورزش ایران وارد کرده است، از جمله تعلیق جودوی ایران.

سعید مولایی، قهرمان ملی‌پوش جودو و علی‌رضا فیروزجا، استاد بزرگ شطرنج در پی همین قانون مجبور به ترک ایران و اخذ پناهندگی از کشورهای دیگر شدند.
+16
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.