پدر مهسا امینی: معاون پزشک قانونی گفت هر چی صلاح مملکت باشد می‌نویسیم

 مهسا (ژینا) امینی در بخش مراقبت‌های ویژه پس از انتقال به بیمارستان کسری از بازداشتگاه وزرا (سمت چپ) و والدینش پس از دریافت خبر جان باختن دخترشانرادیو فردا: امجد امینی، پدر مهسا امینی، می‌گوید که معاون پزشکی قانونی در پاسخ به درخواست او مبنی‌بر این‌که حقیقت را در مورد جان‌باختن دخترش بنویسد، گفته بود: آن چیزی را می‌نویسد که «به صلاح مملکت باشد».

آقای امینی در مصاحبه با یکی از خبرنگاران مستقل داخل ایران نحوه برخورد مقام‌های پزشکی قانونی را این‌گونه توضیح داده است: «من از معاون پزشکی قانونی خواهش کردم که اجازه بدهد دخترم را ببینم اما اجازه نداد. به او گفتم تو سوگند خوردی که حقیقت را بگویی، در مورد دختر من هم حقیقت را بنویس».

با وجود این، به گفته امجد امینی، معاون پزشکی قانونی در جواب گفته بود: «من هر چه دلم بخواهد، هر چه را که به صلاح مملکت باشد می‌نویسم. به تو هم هیچ ربطی ندارد!»

پدر مهسا (ژینا) امینی اضافه کرده است که با چنین طرز برخوردی از سوی مراجع قانونی، او حق دارد که از تایید و پذیرفتن اظهارات و گزارش‌های پزشکی قانونی در رابطه با مرگ فرزندش سر باز بزند.

آقای امینی در بخش دیگری از این مصاحبه گفته است که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از همسایه‌ها خواسته بود که بگویند «مهسا مقابل بیمارستان کسری خودکشی کرده است».

سازمان پزشکی قانونی ایران روز ۱۵ مهر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که علت مرگ مهسا امینی «ناشی از اصابت ضربه به سر، اعضا و عناصر حیاتی بدن نبوده است».

در این بیانیه که خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی منتشر کرد با اشاره به «سابقه عمل جراحی تومور کرانیوفارنژیومای مغزی» مهسا امینی در سن هشت سالگی، ادعا می‌شود که او دچار اختلال در محور مهم هیپوتالاموس ـ هیپوفیز و غدد تحت فرمان آن (از جمله آدرنال و تیروئید) شده است.

امجد امینی، پیش از این، بارها تاکید کرده است «با چشمان خود دیده که روی پیکر دخترش، در ناحیه پشت گردن و گوش رد خون بوده و قسمت زیادی از بدن او از جمله پاهایش کبود شده بود».

او این‌بار نیز در مصاحبه‌ای که در پایگاه خبری «مستقل‌آنلاین» منتشر شد، تصریح کرده که مهسا در هفت سالگی برای خارج کردن «یک غده کیستی در پشت پلک چشم چپ» خود تحت عمل جراحی قرار گرفت و آن عمل ساده نمی‌تواند پس از ۱۶ سال منجر به مرگ فرزندش شده باشد.

پدر مهسا باز هم در مورد جان باختن دختر خود در پی بازداشت توسط ماموران گشت ارشاد تاکید کرده است: «این مرگ به‌دلیل ضربه به سر یا اتفاقی شبیه به این بوده است».

در هفته‌های گذشته، شاهدان عینی و شماری از پزشکان مستقلی که سی‌تی‌اسکن مغزی او را مشاهده کرده‌اند، از نشانه‌های «ضرب و جرح و نیز وجود خون در ریه ناشی از اصابت ضربه شدید به سر» خبر دادند.

دو روز پیش از صدور بیانیه پزشکی قانونی، وکیل خانواده امینی در مصاحبه با رادیو فردا هشدار داده بود که «به نظر می‌رسد رسیدگی به پرونده دارد از روال حقوقی خارج می‌شود».

محمد صالح‌نیکخت با اشاره به اظهارات و عملکرد «ضد و نقیض» مقام‌های حکومت در رسیدگی به این پرونده گفته بود: «مسئله‌ دیگر تنها قتل مهسا نیست بلکه شرایط و اوضاع و احوالی ایجاد کرده که همه متوجه آن شده‌اند نام ایران را در دنیا، نه به خوبی بلکه به بدی سرزبان‌ها انداخته است».

نازیلا معروفیان، خبرنگار مستقلی که با پدر مهسا امینی گفت‌وگو کرده است، پیشتر در توئیتی از «تهدید به بازداشت شدن» از سوی نهادهای امنیتی در صورت انتشار این مصاحبه خبر داده بود.

خانم معروفیان روز چهارشنبه ۲۷ مهر با اعلام خبر این‌که این مصاحبه سرانجام منتشر شد، در توئیتی نوشت لازم است این نکته را یادآوری کند که او «نه قصد خودکشی دارد و نه هیچ بیماری زمینه‌ای».
مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز، همراه با خانواده خود به تهران سفر کرده بود که هنگام خروج از ایستگاه مترو توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی موسوم به «گشت ارشاد» دستگیر شد و سه روز بعد، در ۲۵ شهریور، رسانه‌های رسمی اعلام کردند که او در بیمارستان کسری تهران جان باخته است.

از آن زمان تاکنون و با گذشت نزدیک به شش هفته، دور تازه‌ای از اعتراضات سراسری در ایران در واکنش به جان باختن او آغاز شده که در ادامه با گسترش دامنه اعتراضات به شهرهای کوچک، عملا به اعتراضات ضدحکومتی مبدل شده است.
+148
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  صلاح مملکت نه ، صلاح حفظ نکبت عمامه !!
  5
  15
  ‌چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  مسعود راستگو - تهران، ایران
  این خبر هم مثل خیلی اخبار دیگه اپوزیسیون دروغه. ی چیزی یادتون باشه با دروغ پردازی کار شما به جایی نمیرسه.
  0
  2
  شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.