حسین جزی، زندانی «۲۱ ساله»، بازداشتی اعتراضات اخیر در آتش‌سوزی اوین کشته شده است

حسین جزی در ۱۸ سالگیبی بی سی: قوه قضاییه ایران تایید کرد حسین جزی از کسانی است که در زندان اوین جان خود را از دست داده‌اند. او نخستین کسی است که نامش رسما به عنوان یکی از کشته‌شدگان حوادث شنبه شب در زندان اوین اعلام شده است.

دیروز توییتر «۱۵۰۰ تصویر» که اخبار اعتراض‌های ایران را منتشر می‌کند گزارش کرده بود حسین جزی، ۲۱ ساله، از بازداشتی‌های اعتراض‌های اخیر، شنبه‌ شب در اوین کشته شده و از خانواده‌اش خواسته شده به پزشکی قانونی مراجعه کنند.

اما در بیانیه مرکز رسانه قوه قضاییه آمده است:

«فرد اعلام‌شده جزو‌ فوتی‌های حادثه زندان اوین است که به‌ دلیل استنشاق دود ناشی از اقدام محکومان سارق در آتش زدن کارگاه خیاطی زندان اوین درگذشت، اما ادعای صدای آمریکا کذب محض است زیرا اصولاً تاریخ بازداشت متوفی ۱۹ تیر ۱۴۰۱ هست یعنی چند ماه قبل از اغتشاشات اخیر و از آن تاریخ تا روز آتش‌سوزی بدون مرخصی در زندان بوده است.»

به گفته مرکز رسانه قوه قضاییه، حسین جزی «سابقه‌دار با سرقت‌های متعدد و دارای دو سابقه قبلی محکومیت به‌ جرم سرقت هم بوده است. آخرین اتهام او سرقت گوشی تلفن همراه با چاقو از خانم‌ها بود.»
قوه قضاییه ایران دیروز جان‌باختن هشت نفر را در زندان اوین تایید کرده و گفته بود هویت آنها را بعدا اعلام می‌کند. بنا بر گزارش‌ها و گفته‌های شاهدان، آمار کشته‌شدگان می‌تواند بیشتر باشد.

به گفته جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، «سه چهار نفر در راه پله در جریان دود قرار گرفتند و دو نفر که در حال پریدن از دیوار بودند مورد اصابت قرار می‌گیرند.»

هنوز روشن نیست شنبه‌شب در زندان اوین چه اتفاقی افتاده است. روایت رسمی آن را «درگیری» زندانیان مالی و سرقت و «جنایت معدودی از عوامل دشمن» می‌داند اما معلوم نیست چرا و در کجای این زندان، تیراندازی، انفجار و آتش‌سوزی رخ داده است.
توضیح صدای آمریکا درباره ادعای قوه قضائیه پیرامون مرگ حسین جزی در اوین حسین جزی یکی از جان‌باختگان حوادث اوینصدای آمریکا: قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه به خبر منتشر شده در رسانه‌‌های اجتماعی صدای آمریکا مبنی بر کشته شدن حسین جزی در حوادث زندان اوین واکنش نشان داد.

روز دوشنبه صفحات شبکه‌های اجتماعی بخش فارسی صدای آمریکا با استناد به اخبار منابع مختلف از جمله «توییتر ۱۵۰۰ تصویر» نام یکی از کشته‌شدگان حادثه آتش‌سوزی زندان اوین را منتشر کردند.

در این خبر آمده بود که او جوانی ۲۱ ساله به نام «حسین جزی» است که در اعتراضات اخیر در تهران دستگیر شده‌ بود.
در پی انتشار این خبر، مرکز رسانه قوه قضائیه مدعی شد که خبر منتشر شده در صدای آمریکا دقیق نبوده و نوشت: «فرد اعلام شده جزو فوتی‌ها به دلیل استنشاق دود ناشی از اقدام محکومان سارق در آتش زدن کارگاه خیاطی زندان اوین است؛ اما ادعای صدای آمریکا کذب محض است و اصولا تاریخ بازداشت متوفی ۱۹ تیر ۱۴۰۱ است یعنی چند ماه قبل از اغتشاشات اخیر و از آن تاریخ تا روز آتش سوزی بدون مرخصی در زندان بوده است.»

اما بر خلاف تکذیبیه قوه قضاییه، برخی منابع حقوق بشری از جمله خبرگزاری نهاد حقوق بشری ایران «هرانا» در گزارشهای خود در تاریخ ۲۳ مهر اعلام کرده بودند که «حسین جزی» با نام و فامیلی کامل «محمد حسین امینیان جزی، شهروند ساکن تهران » اوایل مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و تا روز آتش‌سوزی زندان اوین فقط یکبار با خانواده تماس گرفته و دیگر خبری از وضعیت بازداشت او در اختیار خانواده قرار نگرفته‌ است.
+62
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  یک نگاه به صورت معصوم این جوان ثابت میکند که کدام بیشرف دروغ میگوید.
  1
  26
  ‌چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  naderali63 - گوتمبر، سوئد
  این جنایتکارهای ملاها پس از واقعه عاشورا هم دورغ میگویند. یک ملت را سرکار گذاشتن در روز عاشورا چه گذشت. بیبیند هر چه میگشن یا مریض بود یا خودکشی کرده یا قرص خورده یا داشت پیاده میرفت پرت شد. مرد و اینکه این جوان در زندان رفت بسمت دودها خفه شد. ای لا مذهبها شما چه دینی دارید. فکر کنم خداتان نامش دوروغ است . اشغالهای بی غیرت این جوانها سن نوهایتان دارن . جانشان را میگیرید بیوجدانها چطور شب میخوابید. وای وای به انروز حساب نسلتان را از خاگ ایران پاک میکنیم. و مذهب دوروغینتان را همانجا لعنت خدا واقعی بر شما.
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.