برای نخستین بار، سپاه پاسداران عبور از رود ارس را تمرین می‌کند

دویچه وله: نیروی زمینی سپاه پاسداران در یک رزمایش سه روزه برای نخستین بار عبور از رودخانه مرزی ارس را تمرین می‌کند. این رزمایش بزرگ‌ترین مانور نظامی جمهوری اسلامی از زمان جنگ قره‌باغ بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی صبح دوشنبه، ۲۵ مهر رزمایش سه روزه‌ای را در منطقه رودخانه مرزی ارس و در استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم این رزمایش زیر عنوان "ایران مقتدر" برگزار می‌شود و در آن یگان‌ها و رسته‌های تخصصی نیروی زمینی سپاه "سناریوهای امنیتی و دفاعی را به‌صورت ترکیبی" تمرین می‌کنند.

رود ارس مرز ایران با جمهوری خودمختار نخجوان و دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان را تشکیل می‌دهد. از زمان جنگ قره‌باغ، جمهوری اسلامی سه رزمایش در مناطق مرزی با این کشورها برگزار کرده است.
تمرین گذشتن از ارس با پل شناور
رزمایش قبلی مهرماه سال گذشته با مشارکت نیروی زمینی ارتش و سپاه برگزار شد و هدف آن واکنش به "حضور پیدا و پنهان عناصری از اسرائیل در کشورهای منطقه" و احتمال تغییر مرزها عنوان شده بود.

به نوشته تسنیم رزمایش "اقتدار ایران" به لحاظ حجم نیرو و تجهیزات گسترده‌تر از رزمایش قبلی است و در آن برای اولین بار "نصب پل شناور به‌روی ارس برای انتقال تجهیزات و نیرو" تمرین می‌شود.

ارمنستان پس از شکست در جنگ قره‌باغ در توافق آتش‌بس پذیرفت که آذربایجان از طریق کریدوری در جنوب این کشور و نزدیک مرز ایران ارتباط میان جمهوری آذربایجان و منطقه خودمختار نخجوان را برقرار کند.

جمهوری اسلامی نگران است این کریدور ارتباط زمینی ایران و منطقه قفقاز را مختل کند و برای ارتباط با اروپا بیشتر به ترکیه وابسته شود.
تکرار نگرانی از تغییر مرزها
ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم هفته گذشته در حاشیه اجلاس "سیکا" در قزاقستان در دیدار با الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان گفته است: «از نظر جمهوری اسلامی ایران هرگونه تغییر در مرزهای تاریخی و ژئوپلیتیک منطقه و تغییر در وضعیت ترانزیتی ایران و ارمنستان مردود است.»

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، علی‌اف در این دیدار اطمینان داده که جمهوری آذربایجان به مرزهای بین‌المللی جمهوری اسلامی احترام می‌گذارد.

به‌رغم سخنان علی‌اف، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران در مراسم گشایش رزمایش "اقتدار ایران" بار دیگر تکرار کرد: «خط قرمز ما آن است که هیچ چیز در جغرافیای منطقه تغییر نکند.»

فرمانده کل سپاه از دو همسایه شمالی خواست اختلاف‌هایشان را از طریق غیرنظامی حل کنند و هشدار داد اگر به خاطر درگیری‌ها منافع ایران به خطر بیفتد "آن‌وقت ما بی‌طرف نیستیم و از منافع خودمان دفاع می‌کنیم".

رئیس جمهوری آذربایجان سال گذشته با رزمایش مشترک سپاه و ارتش نزدیک مرز این کشور انتقادی برخورد کرد اما تا کنون به رزمایش "اقتدار ایران" واکنشی نشان نداده است.
+48
رأی دهید
-81

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۶
  مهدی52 - روتردام، هلند

  تمامش یاد معده ای است که فقط برای رجز خوانیه و در اصل هیچ گونه شعور نظامی و عملیاتی که بر پایه علم نظامیگری باشد ندارد
  18
  83
  ‌سه شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  و اعضای سپاه پس از مانور چادر به سر کرده نماز گزاردند.
  13
  41
  ‌سه شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان
  فردا پس فردا گندش درمیاد که چند نفر در این تمرین افتادند تو آب غرق شدند و مردند
  9
  15
  ‌سه شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  راستگوی بی طرفدار - سالزبورگ، اتریش
  جمهوری اسلامی در حال سقوط صد درصد است. برای در قدرت گاندن به هر جنایتی دست میزند که متاسفانه اگر موفق شود با اذربایجان جنگی راه میاندازد. این کلکی است که سه هزار سال پیش فرعون مصر پس از قیام بردگان زد.
  5
  2
  ‌سه شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.