سپاه پاسداران، برادر الناز رکابی را گروگان گرفته است تا او را تحت فشار بگذارد

ایران وایر: منابع خبری «ایران وایر» اطلاع داده‌اند که «داود رکابی» برادر «الناز رکابی» صبح روز دوشنبه با درخواست «محمود خسروی‌وفا» رئیس کمیته ملی المپیک ایران از سوی اطلاعات سپاه احضار و بازداشت شده است.

از داود رکابی که یکی از قهرمانان صخره‌نوردی مردان ایران است، پس از خروج از خانه، هیچ اطلاعی در دست نیست.

منابع خبری ایران‌وایر می‌گویند کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران تلاش کرده‌اند از طریق بازداشت داود رکابی، خواهرش را برای بازگشت به ایران زیر فشار بگذارند.

پیش از این ایران وایر مطلع شده بود سفارت جمهوری اسلامی در سئول با گروگان گرفتن الناز رکابی و فریب دادن او برای بازگشت مطمئن به ایران، در تلاش بوده او را در فرودگاه خمینی تحویل نیروهای سپاه پاسداران دهد.
 تلاش سفارت جمهوری اسلامی در سئول برای گروگان‌ گرفتن الناز رکابیایران وایر: پیام یونسی‌پور
«ایران‌وایر» مطلع شده است «الناز رکابی»، دختر صخره‌نورد ایرانی که در رقابت‌های کره‌جنوبی بدون حجاب اجباری و اسلامی رقابت کرده بود، به درخواست «محمود خسروی‌وفا»، رییس کمیته ملی المپیک، با دروغ «رضا زارعی»، رییس فدراسیون کوه‌نوردی جمهوری اسلامی و با دستور سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به صورت مستقیم از فرودگاه بین‌المللی خمینی به زندان «اوین» منتقل خواهد شد.
 
الناز رکابی در مسابقات صخره‌نوردی آسیا بدون پوشاندن موهایش رقابت کرد و به مقام چهارم آسیا رسید اما حالا باید به روزهای نامشخص در زندان اوین بیندیشد.
 
منابع خبری «ایران‌وایر» می‌گویند رضا زارعی با این قول که او را بدون مشکل امنیتی به تهران خواهند برد، وارد ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در سئول کرده‌ است تا از آن‌ جا مانند یک گروگان به فرودگاه اعزام شود.
 
منابع خبری ایران وایر تایید کرده‌اند که «داوود رکابی» برادر الناز رکابی صبح روز دوشنبه از سوی اطلاعات سپاه پاسداران احضار شده و پس از آن خبری از او در دسترس نیست. به نظر می‌رسد اطلاعات سپاه برادر الناز را به گروگان گرفته باشد.
چه کسانی حکم بازداشت الناز رکابی را صادر کرده‌اند؟
در روزهایی که «مهدی طارمی»، «علی‌رضا جهانبخش»، «احسان حاج‌صفی» و «کریم انصاری‌فرد»، کاپیتان‌های تیم فوتبال جمهوری اسلامی در سکوت مطلق در قبال سرکوب زنان و مردان ایران هستند و اخباری مرتبط با اهدای جوایز چهار میلیارد تومانی به این بازیکنان از سوی نهاد ریاست جمهوری و فدراسیون فوتبال منتشر می‌شود، الناز رکابی حاضر شد زندگی خود را برای زنان ایرانی به قمار بگذارد.  
 
روز یک‌شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۱، الناز رکابی، دختر صخره‌نورد و سنگ‌نورد ایرانی با برداشتن روسری و حجاب اجباری، در مسابقات سنگ نوردی آسیا شرکت کرد. او در اقدامی نمادین، در حالی که بسیاری از زنان و دختران در خیابان‌های ایران برای رسیدن به آزادی می‌جنگند، در فینال سنگ‌نوردی آسیا در سئول حجاب از سر برداشت و به این ترتیب حمایت خود را از این مبارزات اعلام کرد.
 
رفتار او از این جهت قابل توجه بود که به عنوان نماینده ایران در رقابت‌های آسیایی شرکت می‌کرد؛ کشوری که دو عضو بلندپایه امنیتی رییس کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان آن هستند؛ «محمود خسروی‌وفا» و «حمید سجادی».
 
منابع خبری «ایران‌وایر» اطلاع داده‌اند که پاسپورت و تلفن همراه الناز رکابی روز یک‌شنبه از سوی رضا زارعی، رییس فدراسیون کوه‌نوردی و صخره‌نوردی ایران به این بهانه که او را سالم به ایران تحویل خواهد داد، ضبط شده اما دقایقی بعد رکابی به سفارت جمهوری اسلامی در سئول تحویل داده‌ شده است.
آیا الناز رکابی گروگان سفارت جمهوری اسلامی در سئول شد؟
منبع خبری «ایران‌وایر» می‌گوید: «الناز از یک ماه قبل تصمیم خود را گرفته بود و می‌دانست که قرار است بدون حجاب اجباری مسابقه بدهد. دنبال پناهندگی هم نبود، چون همسرش در ایران است و نمی‌خواست برنگردد. اما او همیشه چنین تصمیمات جسورانه‌ای می‌گیرد.»
 
منبع خبری «ایران‌وایر» که خودش در ایران زندگی می‌کند، می‌گوید: «به ما گفته بودند تیم چهارشنبه به کشور برمی‌گردد اما ناگهان برنامه الناز رکابی را تغییر دادند.»
 
بنا بر ادعای این منبع خبری، رضا زارعی که خود پیش از این از نیروهای وزارت اطلاعات بوده است، به الناز رکانی قول می‌دهد که در صورت تحویل دادن پاسپورت و تلفن همراهش، او را به سرعت، بدون خطر و در بی‌خبری رسانه‌ای به ایران بر می‌گرداند.
 
هم‌زمان اما منابع خبری «ایران‌وایر» در فرودگاه خمینی گفته‌اند که قرار است الناز رکابی به صورت مستقیم از فرودگاه به زندان اوین منتقل شود.
 
منبع خبری «ایران‌وایر» می‌گوید در صورتی که الناز رکابی خودش را به سفارت جمهوری اسلامی تسلیم کرده باشد، هیچ راه فراری نخواهد داشت: «ما می‌دانیم که سفارت‌های جمهوری اسلامی چه کار می‌کنند. او را مستقیم به فرودگاه می‌برند و به ایران برمی‌گردانند.»
 
این منبع می‌گوید دلیل بازگشت زودهنگام الناز رکابی، جلوگیری از تجمع مردم مقابل فرودگاه خمینی است: «مردم فکر می‌کنند که الناز چهارشنبه همراه تیم برمی‌گردد اما قرار است او را یک روز زودتر به ایران برگردانند. ما امیدواریم او بتواند خودش را در فرودگاه سئول نجات دهد.»
+181
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  به نظر میرسه سپاه و عناصر فاسدش دارن یه کار ضد اطلاعاتی میکنند و با پخش اخبار غیر مستند میخوان پروژه مثلا بی آبرو‌ کردن رسانه های آزاد رو‌کلید بزنند و‌ بعد ادعا بکنند کنند همه اخبار جعلی هستند. احتمالا باید منتظر اعترافات و برنامه سازی جدید برای دروغ خواندن اینکارها توسط برادر این خانوم بود. درود به شرافتت ولی کاش تو فرودگاه داد و بیداد میکردی و کمک میخواستی
  3
  34
  ‌سه شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  گارد جاویدان - فرانکفورت، آلمان

  باید فعالین سیاسی و مدافعین حقوق بشر از همین الان با پلیس کره تماس بگیرند و قبل از پرواز هر هواپیمایی به ایران آن را بازرسی کنند تا اگر الناز رکابی ربوده شده باشه از بازگشتش جلوگیری کنند
  3
  30
  ‌سه شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  سوسمار ولایت - دهلی، اتریش

  تمام این فوتبالی ها رو انفالو کردم . طارمی و یک سری نون به نرخ روز خور دیگه که اینجا اسمشون به درست گفته شد. این لاشخورارو انفالو کنین.
  1
  26
  ‌سه شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Ahmad_Jeni - برلین، آلمان

  خاک بر سرت الناز وقتی حجاب داشتی رتبه اول رو آوردی پارسال ولی الان حاشیه درست کردی واسه خودت هیچ مقامی نیاوردی، مثل اون کیمیا علیزاده میری پناهنده میشی و میفتی تو کار تبلیغ رنگ مو و کرم تو اینترنت 😁
  27
  4
  ‌سه شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  فردا پی فردا جنازه این را هم تحویلمیدن‌و میگن خودکشی کرده با نارسایی قلبی داشته
  3
  14
  ‌سه شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.