گزارش‌ها: مربیان سپاهی برای کمک به فعالیت پهپادهای شاهد-۱۳۶ به روسیه رفته‌اند

 قطعاتی از یک پهپاد در محل حمله روسیه در خارکیف. مقامات اوکراینی می‌گویند این یک پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است. (۱۴ مهر ۱۴۰۱)صدای آمریکا: بنا بر ارزیابی روزانه جنگ اوکراین که «مؤسسه مطالعات جنگ»، یک مؤسسه تحقیقاتی مستقر در واشنگتن به ریاست ارتشبد بازنشسته جان کین، معاون سابق ستاد نیروی زمینی ارتش ایالات متحده آمریکا، روز چهارشنبه منتشر کرد، ممکن است ارتش روسیه پرسنل وابسته به سپاه پاسداران را برای آموزش دادن نحوه کار با پهپادهای شاهد-۱۳۶ ساخت ایران به نیروهای روسی، از ایران به مناطق اشغالی در اوکراین برده باشد.

«موسسه مطالعات جنگ» به گزارشی که روز چهارشنبه توسط «مرکز مقاومت اوکراین» منتشر شده است، استناد می‌کند. «مرکز مقاومت اوکراین» یک پورتال اطلاعاتی است که نیروهای عملیات ویژه نیروهای مسلح اوکراین آن را ایجاد کرده‌اند و وب‌سایت رسمی وزارت دفاع اوکراین میزبان (یا «هاست») آن است.

در گزارش «مرکز مقاومت اوکراین» آمده است: «ایرانی‌ها در شهرک‌های بندر زالیزنی، گلادیوتسی (استان خرسون)، و ژانکوی (کریمه) مستقر هستند. آنها روش کار با پهپادهای کامیکازه [انتحاری] را به روس‌ها اموزش می‌دهند و مستقیماً روند پرتاب پهپادها به سوی اهداف غیرنظامی اوکراینی، از جمله حمله به میکلایف و اودسا، را کنترل می‌کنند.

این مربیان در محوطه‌هایی مستقر هستند که روس‌ها در زمان اشغال تصرف کردند.» در این گزارش تعداد مربیان ایرانی که از ایران به مناطق اشغالی اوکراین آورده شده‌اند، اعلام نشده است. در این گزارش آمده است که «ایران رسما عرضه هواپیماهای بدون سرنشین به فدراسیون روسیه را، که در این جنگ فعالانه از آن برای حمله به اوکراین استفاده می‌کند، تکذیب می‌کند.»

«موسسه مطالعات جنگ» در ارزیابی خود می‌افزاید که «سپاه پاسداران اپراتور اصلی پهپادهای موجود ایران است. در نتیجه، این مربیان ایرانی احتمالاً کارکنان سپاه یا وابسته به سپاه هستند.»

مقامات ایالات متحده هنوز درباره این گزارش‌ها اظهارنظر نکرده‌اند.
+4
رأی دهید
-12

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.