دیوان دادگستری اروپا با رد شکایت زن محجبه: ممنوعیت حجاب گاهی قانونی است

دویچه وله: زنانی که روسری می‌گذارند، باید احتمال دهند که همه جا در اروپا شغلی نمی‌یابند و مسئله جنبه تبعیض نمی‌گیرد. مرجع حقوقی اروپا شکایت زن محجبه‌ای را که کارآموزی‌اش در یک شرکت بلژیکی به علت قوانین داخلی رد شده، وارد ندانست.

بر اساس حکم اخیر دیوان دادگستری اروپا (ECJ)، شرکت‌ها و ادارات، گاه مجازند کارکنان خود را از نمادهای مذهبی - از جمله روسری - منع کنند. قضات لوکزامبورگ می‌گویند اگر قاعده بی‌طرفی برای همه و بدون خط ‌کشی اعمال شود، این ممنوعیت، تبعیض محسوب نمی‌شود.

مسئله به یک پرونده شکایت از بلژیک باز می‌گردد. زنی محجبه که برای کارآموزی در یک شرکت مدیریت مسکن درخواست داده بود، در زمان مصاحبه، از "قانون بی‌طرفی" شرکت مطلع شد. مدیران شرکت به او گفتند که طبق این اصل، همکاران باید از بیان دیدگاه‌های فلسفی، دینی یا سیاسی خود، در قالب کلام یا پوشش پرهیز کنند.

این زن اما روسری را مشمول چنین قانونی ندانست و جواب رد گرفت.

او یک ماه بعد، دوباره درخواست کارآموزی داد و این بار حجابی متفاوت را پیشنهاد کرد. مدیریت شرکت باز به این دلیل که هیچ سرپوشی اعم از کلاه یا روسری مجاز نیست، این تقاضا را نپذیرفت. خانم متقاضی سپس ادعا کرد که به دلیل مذهبش مورد تبعیض واقع شده و موضوع را با طرح شکایتی حقوقی پی گرفت.

دیوان دادگستری اروپا اما تبعیض مستقیم در این پرونده را رد کرد؛ با این استدلال که اصل ممنوعیت به عنوان یک قاعده کلی ترسیم شده است. قضات محکمه که عالی‌ترین مرجع رسیدگی‌به این قبیل دعاوی است، درعین حال گفته‌اند که کارفرمایان باید در تصمیم‌گیری‌ها و گزینش‌های خود درنگ بیشتری داشته باشند.

قضات عنوان کرده‌اند که اصل "بی‌طرفی" مربوط به شرکت مسکن بلژیکی می‌تواند نوعی "تبعیض غیرمستقیم" محسوب شود؛ بدان معنا که متناسب نیست، ضرورت تام ندارد، هدف مشروعی را دنبال نمی‌کند و عملا می‌تواند به محرومیت وابستگان یک دین یا یک عقیده و اندیشه خاص منجر شود.

بر اساس حکم دیوان دادگستری اروپا، کارفرما باید نیاز و مطالبه واقعی خود را ثابت کند. مثلا این که استفاده کارکنان از نمادهای آشکار مذهبی و عقیدتی در محیط کاری، ضرری متوجه شرکت می‌کند. بر این اساس، صرف اراده برای اعلام بی‌طرفی ایدئولوژیک شرکت، نمی‌تواند دلیل کافی برای محروم کردن کسی از استخدام یا کارآموزی باشد.

دیوان دادگستری اروپا، دو سال قبل اما در پرونده شکایت یک مهد کودک آلمانی از مربی محجبه، کارفرما را محق دانسته بود؛ با این استدلال که ظاهر جانبدارانه پرسنل می‌تواند پرسش‌‌برانگیز باشد و به پیش‌داوری، چالش یا کشمکش بیانجامد.
+53
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Parsina - بروکسل، بلژیک
  بیشتر این مغربیها نمونه واقعی مسلمانان هستن، دغل و دروغگو ٬ دورو و دزد و چندش آور و وقیح و از نظر اونها همه اروپاییها کافرند و اموال و ناموسشون حلال و اگه قدرت بگیرن وامصیبتا ۰ اینها از نداری و بیکاری و بدبختی برای زندگی بهتر به کشورهای عمده فرانسه زبان چون فرانسه و بلژیک میان و تا اقامت دریافت کردند یاد اسلام میفتن وشعار وا اسلاما سر میدن . اروپاییها هم دیگه این جماعت رو شناخته ن و دیگه بهشون اعتماد نمیکنن
  4
  16
  شنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  مسلمانانی که در کشورهای غربی زندگی می کنند به دلیل حکومتهای دیکتاتوری و ناجوانمردی است که بر سر آنان سایه انداخته. این حکومتها دست نشانده حکومتهای استعماری از جمله انگلستان فرانسه و آلمان هستند. همنطور که خمینی جاسوس انگلیس بود و خامنه ای و رییسی جاسوس روس هستند. سرزمینهایی که روزی تحت استعمار اداره می شدند به ظاهر استقلال یافتند و لی در واقع استعمار و غارت منابع آنان هنوز ادامه دارد. Parsina - بروکسل، بلژیک پیام شما بسیار ناعادلانه و نادرست بود. شما می گویید مسلمانان در غرب یاد اسلام می افتند. دوست عزیز چون کشورهای غربی به ظاهر شعار آزادی و برابری و حقوق بشر می دهند که پوششی بر کارهای ضد بشری آنان است. هنوز فرانسه و انگلیس از مستعمرات سابق خود مالیات می گیرند و منابع آنان را به نفع خود مدیریت می کنند
  1
  4
  شنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.