اخبار کوتاه از آغاز اعتراضات گسترده تر در ایران: سرویس‌های ارسال پیامک در ایران قطع شد

قطع سرویس‌های ارسال پیامک در ایرانپیام قطع پیامکگزارش‌ها حاکی از قطع سرویس‌های ارسال پیامک در ایران با «دستور قضایی» است.

به این ترتیب پیامک‌هایی که برای هویت سنجی و ارسال رمزهای یک بار مصرف یا برای ارسال رسید و تایید خرید ارسال می‌شدند دیگر قابل ارسال نیستند.

مرجع این دستور و دلیل قطع پیامک‌ها روشن نیست.
تظاهرات در زاهدان با شعار «مرگ بر بسیجی بی‌ناموس.»خبرهایی در شبکه‌های اجتماعی از اعتراض مردم در زاهدان حکایت دارد. مردم زاهدان شعار می‌دهند: «مرگ بر بسیجی بی‌ناموس.»
خبرگزاری فارس مدعی کشته شدن دو «بسیجی» در لارستان استان فارس توسط معترضین شد
خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران روز جمعه، ۲۲ مهرماه، از کشته شدن دو «بسیجی» در لارستان استان فارس خبر داد.

این خبرگزاری هویت این دو نفر را «سرگرد نورالدین جنگجو نیروی سپاه و احمدرضا عرفانی‌نیا از بسیجیان بِیرَم» اعلام کرده و گفته است که آن‌ها در پی درگیری با دو معترض که در حال «شعارنویسی» بودند کشته شده‌اند.

این رسانه در ادامه مدعی شده است که این معترضان در زمان تعقیب از سوی این دو نیروی سپاه و بسیج با «اسلحه کلت کمری» آن‌ها را کشته‌اند.
پلیس درباره تعرض مامور به دختر معترض: محرک اغتشاش بود؛ با توجه به دروغ‌پردازی‌های معاندان، رسیدگی ویژه می‌شود
پلیس تهران به یکی از ویدئوهایی که تعرض جنسی یکی از ماموران یگان ویژه به زن جوان معترض را نشان می‌دهد واکنش نشان داده است.
مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ این زن جوان را متهم کرده که «از محرکان اغتشاشات در میدان آرژانتین بوده است.»
 
به این ترتیب به نظر می‌رسد پلیس اصالت ویدئو را پذیرفته است.
 
اما در ادامه اطلاعیه به «تلاش و دروغ‌پردازی‌های شبکه‌های معاند» اشاره شده است. مشخص نیست منظور چه دروغی است و آیا منظور پلیس تهران این است که ویدئو دستکاری شده یا آن فرد مامور واقعی نبوده است.
 
در عین حال پلیس تهران گفته به خاطر انتشار این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های خارج از ایران، «دستور ویژه ای مبنی بر رسیدگی به این موضوع از سوی سلسله مراتب فرماندهی انتظامی تهران بزرگ صادر شده است.»
 
پلیس تهران رسانه‌ها را متهم کرده که «اکتیک‌های عملیات روانی و سیاه‌نمایی قصد تشویش اذهان عمومی و برانگیختن احساسات شهروندان داشته‌اند.»
 
مستندات بدرفتاری ماموران پلیس و دیگر نهادهای امنیتی ایران با معترضان و همچنین متهمان پرونده‌های غیرسیاسی انبوه و غیرقابل انکار است.
داریوش فرهنگ: چهل سال چه پاسخی داشتید؟ زندان و سرکوب؟داریوش فرهنگداریوش فرهنگ، بازیگر برجسته ایرانی، با انتشار متنی حمایتش از اعتراضات جاری را اعلام کرده است.

آقای فرهنگ در متنی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده گفته ماموران امنیتی نمی‌توانند بهانه «مامور و معذور» بیاورند.

او نوشته:

اینجا ایران است

با یک چشم پر از «خشم و نفرت» و با چشم دیگر پر از «اشک و خون» حمایت و همبستگی خودم را با اعتراضات و اعتصابات «به حق» این مردم ظلم دیده اعلام می‌دارم. خشم من و امثال من از سرکوبگران نیروهای انتظامی و لباس شخصی‌های مسلح است، که دختران و پسران این سرزمین را در کف خیابان‌ها به خاک و خون می‌کشند. این جوانان با دست خالی، نوه و نتیجه‌های همان مردمی هستند که در زمان جنگ آنها را دلاوران غیور و جان بر کف می‌نامیدید که برای حفظ شرف و مملکتشان با دشمن سرا پا مسلح می‌جنگیدند . یادتان هست صبح تا شب همه جا در بوق و کرنا می‌دمیدید که برای غیرت و شرف این مملکت همراه شما باشند؟

حالا اینها دشمن شده‌اند؟

چقدر می‌خواهید بازداشت کنید، زندان بیندازید، خونشان را بریزید؟ تا کی؟ تا کجا؟ برای چه؟ چهل سال از هر قشری مطالبه ساده اولیه خود را می‌خواستند، چه پاسخی داشتید؟ زندان؟ سرکوب و بازداشت؟ امروزه همین جوانان شجاع دل با شعار زیبا و عمیق و پر معنی: زن . زندگی . آزادی، به خیابانها می‌آیند تا حقشان را بگیرند، اشک من از این خونهای ریخته در کف خیابان است که دختر و پسر همه ما هستند.

حالا دیگر این ملت تک تک شما را می‌شناسند. داستان کهنه من مامورم و معذور پاسخگوی «وجدان» آدمی نیست!

اینجا ایران است، باغستان گل

از هر دختر و پسر مرا که بخون بکشید، یک گل دیگر در باغی دیگر جوانه می‌زند. اما فراموش نکنید این باغستان‌ها از شمال تا جنوب گرفته تا شرق و غرب ریشه می‌دواند و پر جوشتر می‌روید و می‌خروشد.

این خاک از آن ایرانیان است و بس
داریوش فرهنگ‌
مهر ماه ۱۴۰۱
اتحادیه اروپا به ایران: سرکوب خشونتبار اعتراضات را فورا متوقف کنیدجوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌گوید در گفتگویی با امیر عبداللهیان خواهان به رسمیت شناخته شدن حق اعتراض شده است.

آقای بورل گفته: «مردم ایران حق اعتراض مسالمت آمیز و دفاع از حقوق اساسی خود را دارند».

او گفته این پیام «روشن و واحد» اروپا را به وزیر خارجه ایران اعلام کرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته: «سرکوب خشونتبار باید فورا متوقف شود. معترضان باید آزاد شوند. دسترسی به اینترنت و پاسخگویی ضروری است.»
شلیک ماموران به معترضانی که سنگ پرت می‌کنند
ویدئویی از نیشابور گویای آن است که ماموران امنیتی به سوی معترضانی که تنها سنگ پرت می‌کنند شلیک می‌کنند.
رئیسی: پیشرفت‌های «خیره‌کننده و همه‌جانبه» علت کینه دشمن از ملت ایران استابراهیم رئیسی و علی خامنه ایابراهیم رئیسی در مورد اعتراضات سراسری هفته‌های اخیر مردم ایران پس از جان باختن مهسا امینی در حبس گشت ارشاد گفته: « دشمنان ایران در اغتشاشات اخیر نیز به دنبال ایجاد زحمت برای کشور بودند اما مردم با صبر و ایستادگی همچون گذشته آنها را ناکام کردند.»

اعتراضات جاری با گستردگی بی سابقه به بیست و هشتمین روز کشیده است.

ابراهیم رئیسی در دیدار مسئولان و مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با علی خامنه‌ای، رهبر حکومت گفت: «امروز نیز در صف‌آرایی جبهه ضد اسلام در مقابل پیروان پیامبر، همان تلاش‌ها در قالب تروریسم فرهنگی و اقتصادی جریان دارد اما همچنان‌که آن روز نتوانستند مانع عالم‌گیری نهضت نبوی شوند امروز نیز نخواهند توانست ملت پایبند به ارزش‌های پیامبر را متوقف کنند.»

آقای رئیسی «علت کینه دشمن از ملت ایران را پیشرفتهای خیره‌کننده و همه‌جانبه آن» دانست و همچنین مدعی شد که در دیداری خصوصی با دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است: « ملت ایران همواره از تهدید و تحریم، فرصت‌سازی کرده و در قضیه کرونا نیز با فعال شدن شش مرکز تولید واکسن به صادرکننده تبدیل شدیم و امروز جزو کشورهای برتر دنیا در مقابله با این بیماری هستیم.»
گذرنامه مانی حقیقی، بازیگر و کارگردان توقیف شد
‌در ادامه موج ممنوعیت خروج هنرمندان از ایران، مانی حقیقی کارگردان و بازیگر سینمای ایران که برای اولین اکران فیلم جدیدش «تفریق» پنجشنبه بیست و یکم مهر ماه راهی لندن بود گفت که از خروجش جلوگیری و گذرنامه‌اش توقیف شده است.

پیش از این هم همایون شجریان از توقیف گذرنامه خود و سحر دولتشاهی خبر داده بود.
عضو کمیسیون طرح صیانت: باید قبول کنیم گشت ارشاد جواب نمی‌دهدگشت ارشاد
غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مجلس و از اعضای کمیسیون ویژه طرح صیانت گفته است: «امروز باید قبول کنیم که گشت ارشاد جواب نمی دهد.»

او در گفتگویی با جماران گفته: « آیا کسانی که گشت ارشاد با آن‌ها برخورد کرد،‌ مومن و با حجاب شدند.»

این نماینده مجلس همچنین افزوده: «کسی تا حالا گفته که گشت ارشاد مرا جلوی پدر و مادر یا دوستانم در خیابان گرفتند و با ون بردند به محل ارشاد و ساعتی برایم کلاس گذاشتند و من هم نهایتا دو رکعت نماز شکر خواندم که خدایا من هدایت شدم!؟ من که با چنین فردی برخورد نکرده ام. این راهکار درستی نیست.»

در پی کشته شدن مهسا امینی ۲۲ ساله در بازداشت گشت ارشاد، انتقاد به عملکرد این نهاد و نحوه برخوردش با حجاب اجباری حتی به مقامات جمهوری اسلامی هم کشیده شده است.

دو روز پیش علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس هم گفته بود: « قانون حجاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند با تأنی بیشتری اجرا شود.»

او همچنین گفته بود: «یکی از آقایانی که متصدی این امر است، گفته بود ۵۰ درصد بانوان جامعه، حجاب کاملی ندارند. نمی‌دانم این حرف درست است یا خیر، اما وقتی یک امری این‌قدر شیوع داشته باشد، نباید با این روش‌ها با آن برخورد و پلیس را درگیر کرد.»

دهه‌هاست که گشت ارشاد از تهدید، بازداشت و خشونت برای کنترل پوشش زنان در ایران استفاده کرده است.
ادعای وحیدی درباره «واریز پول از خارج» به حساب بانکی معترضان: برای هر کوکتل مولوتوف ۵۰۰ هزار و برای هر ۱۵ دقیقه تا ۳۰ میلیون توماناعتراضات در ایراناحمد وحیدی، وزیر کشور ایران گفته است «هسته‌های مختلفی در ناآرامی‌ها اخیر فعال بودند. مثلاً هسته‌های سازمان یافته رژیم صهیونیستی فعالیت داشتند و به برخی برای هر کوکتل مولوتوف ۵۰۰ هزار تومان داده می‌شد.»
 
او همچنین مدعی شده که «برخی از این افراد در خارج آموزش دیده و از خارج برای آن‌ها پول می فرستادند. درمورد یک نفر که مقابل وزارت کشور بازداشت شد، گفته شد که هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون به حساب این فرد واریز شده بود.»
 
با توجه به تحریم‌های بانکی گسترده ایران مشخص نیست چه طور از خارج به حساب بانکی در ایران پول واریز شده است. آقای وحیدی در مورد این ادعاهای خود هیچ مدرکی ارائه نکرده است.
 
این نخستین بار نیست که مقامات ایران درصدند که اعتراضات اخیر را به کشورهای «خارجی» نسبت بدهند. اخیرا رهبر جمهوری اسلامی هم پس از سکوتی چند هفته‌ای در واکنش به اعتراضات سراسری در سخنرانی گفت «با صراحت می‌گویم که این حوادث طراحی آمریکا، رژیم صهیونیستی و دنباله روی های آنهاست.»
 
اعتراضات اخیرا در ایران هفته چهارم خود سپری می‌کند و طولانی‌ترین اعتراضات ضد جمهوری اسلامی را در داخل و خارج ایران را از ابتدای تاسیس حکومت رقم زده است.
+119
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  مستانه شرق - هایدلبرگ، آلمان
  پیشرفتهای خیره کننده در امور دزدی و قتل و اختلاس و تن فروشی و فقر و زباله گردی و کولبری و کشتار دسته جمعی حیوانات بیگناه و اعتیاد به مواد مخدر و کشتار نوجوانان و پر شدن زندانها وووووووو خسته نباشید از این همه پیشرفت ...
  4
  23
  جمعه ۲۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  اخوند کثیف برقو آب را هم کم کنید ما کوتاه نمیایم و تا سر نگونی شما میجنگیم . لعنت به اسلام و اخوند انگلیسی
  2
  21
  جمعه ۲۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۱
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  حاجی تند نرو این صهیونیست‌ها که میگی ایران پرستی شون صد شرف داره به تو
  3
  5
  جمعه ۲۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.