وزیر دارایی بریتانیا فقط پس از ۳۸ روز برکنار شد

بی بی سی: کوازی کوارتنگ، وزیر دارایی بریتانیا برکنار شده و جرمی هانت جایگزین او شده.

وی که برای شرکت در نشست وزیران دارایی کشورهای عضو صندوق بین‌المللی پول به واشنگتن سفر کرده بود، این نشست را قبل از موعد ترک کرد و امروز صبح به لندن بازگشت و با لیز تراس، نخست وزیر ملاقات کرد.

آقای کوارتنگ که حدود یک ماه پیش به این سمت منصوب شده بود به خاطر بودجه اضطراری اخیر خود مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود.

این بودجه از جمله شامل کاهش برخی مالیات‌ها و افزایش هزینه‌ها بود در حالی که همزمان، بانک مرکزی بریتانیا - که استقلال عمل دارد - در واکنش به خطر افزایش نرخ تورم یک رشته سیاست‌های انقباضی پولی را در پیش گرفته بود.

منتقدان وزیر دارایی برکنار شده گفته بودند که بودجه مالی انبساطی او شامل افزایش هزینه و کاهش مالیات‌هاست و مشخص نیست که قرار است این هزینه‌ها به چه ترتیب تامین شود.

تعارض بین سیاست پولی بانک مرکزی و سیاست مالی دولت باعث ایجاد ابهام در مورد روند تحولات اقتصادی در بریتانیا شد در حالیکه در حال حاضر، این کشور به خاطر افزایش بهای انرژی در پی تبعات خروج از اتحادیه اروپا و توقف فعالیت‌های دوران کرونا، با دشواری مواجه بوده است.

اعلام بودجه اضطراری باعث نگرانی بازارهای سهام و ارز شده و کاهش نرخ برابری پوند را در پی داشت. این تحول بانک انگلستان، بانک مرکزی بریتانیا، را وادار کرد برای تثبیت شرایط مالی، به اقدامات اضطراری دست بزند.

 قرار است لیز تراس تا ساعاتی دیگر در یک نشست خبری شرکت کند و در مورد استعفای وزیر خزانه‌داری توضیح دهد.

در مورد جانشین آقای کوارتنگ گمانه‌زنی‌هایی صورت گرفته و برخی ناظران احتمال داده‌اند که بعضی از اقدامات او لغو خواهد شد.
********************************
بمبی که هنوز خنثی نشده استبهرنگ تاج‌دین، بی‌بی‌سی
 
به طور سنتی، وزیر دارایی بعد از نخست‌وزیر بالاترین و مهم‌ترین مقام دولت بریتانیا محسوب می‌شود. همین است که استعفای ریشی سوناک، فرآیند سقوط بوریس جانسون را کلید زد و برکناری کوازی کوارتنگ بعد از تنها ۳۸ روز، می‌تواند موقعیت لیز تراس در مقام نخست‌وزیر را هم به شدت متزلزل کند.
 
ولی خطر بزرگ‌تر، وضعیت بازارهای مالی است. از سه هفته پیش که آقای کوارتنگ در یک «نیمچه بودجه» برنامه‌اش را برای کاهش مالیات‌ها و تأمین هزینه‌ها با افزایش استقراض اعلام کرد، نرخ بهره اوراق قرضه دولت تقریباً دو برابر شده و بعضی از صندوق‌های بازنشستگی تا مرز ورشکستگی پیش رفتند؛ کاری که باعث دخالت «کوتاه‌مدت» بانک مرکزی در بازار شد.
 
آن دخالت قرار است امروز پایان یابد. اگر لیز تراس و جرمی هانت، جانشین آقای کوارتنگ نتوانند به سرعت بازار را درباره انضباط مالی و بودجه‌ای‌شان قانع کنند، ممکن است هفته آینده وضعیت بازار از ناآرامی و اضطراب به یک بحران مالی تمام‌عیار تبدیل شود. بحرانی که به بریتانیا محدود نمی‌ماند و ترکش‌هایش احتمالاً به بازارهای سراسر دنیا اصابت می‌کند.
+32
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  freedom of the press - تهران، ایران
  همه از دلایل بهانه است. ایشون اولین وزیر دارایی در طول تاریخ انگلستان بود که سیاه پوست بودند و همینطور که اکثرا ذات انگلیس ها را می شناسند هیچ وقت نمی توانستند یک رنگین پوست را در این مقام تحمل کنند و منتظر یه بهانه بودند که کله پاش کنند. وگرنه اکثر وزاری انگلستان اشتباهات فاحشی داشتند. برنامه این بابا اونطور هم فاجعه بار نبود که مجبورش کنند استعفا بدهد. چون می خواست مالیات ها را کاهش بدهد.
  25
  12
  جمعه ۲۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.